Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Kladno vyhrálo extraligový boj o osmé místo

20:06
KLADNO - Hokejisté Kladna zvítězili v předehrávce 35. kola extraligy nad Litvínovem 5:0 a posunuli se před něj o bod na osmé místo. Rytíři zabrali po třech porážkách za sebou a třetím čistým kontem v sezoně se na tom podílel brankář Jan Chábera. Litvínov vyšel venku naprázdno po třech výhrách a celkově zaznamenal teprve druhou prohru z posledních sedmi zápasů.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov, hráči Kladna se radují ze čtvrtého gólu, zleva Jason Lepine (autor gólu), Marek Posmyk a Jan Eberle. foto: ČTK

"Jsme rádi, že se nám podařilo vyhrát, už jsme to potřebovali. Poslední zápas jsme doma s Mladou Boleslaví pokazili, kdy jsme nedali gól," těšilo kladenského kouče Petra Tatíčka.

Severočeši v úvodu zápasu dokazovali, že je poslední zápasy zastihly v dobré formě. V třetí minutě prověřil Cháberu obránce Černošek, který stihl i dorážet, potom v přečíslení dvou na jednoho s Jenáčkem zvolil Hujsa střelu a domácí odolali i při následném závaru. Kladno poprvé zahrozilo v šesté minutě, kdy se v šancích vystřídal kompletní třetí útok Valský, Látal, Lukáč.

Domácí převzali iniciativu, dokonce ve vlastním oslabení málem unikl Hovorka, další možnosti měli Melka, Valský a v přesilovce Látal, který byl faulován a domácí získali na 35 vteřin výhodu pěti proti třem. Tu sice nevyužili, ale kladenská varianta přesilovky s třemi beky slavila úspěch v pokračující výhodě. Po Kallově přihrávce zasunul puk za Volkeho záda u levé tyče Patera. V 18. minutě ještě trefil Kalla tyč.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Patera (Kalla, Majeský), 26. Eberle (Melka, Lepine), 32. Dragoun (Kalla, Hovorka), 36. Lepine (Bicek), 56. M. Látal. Rozhodčí: Hodek, Homola - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2650.

V závěru úvodní části inkasoval v oslabení kladenský bek Drtina ránu pukem do obličeje, ale po krvavém zranění po pauze pokračoval ve hře. "Měl chránič na zuby, takže si roztrhnul pysk, dalo se to naštěstí vyřešit jen šitím," vyjasnil Tatíček.

Chábera v druhé části nejdříve pokryl Gerhátovu střelu. V 26. minutě po kombinaci Lepina a Melky zvýšil kladenský náskok do odkryté branky Eberle.

Litvínov mohl odpovědět při tříminutovce, kdy se Kladnu nedařilo v defenzivě. Ale Hübl neuspěl, pak si málem dal vlastní gól Piskáček a hlavně v 28. minutě nepřekonali ležícího kladenského gólmana postupně Černý, Trávníček ani Kubát. "Největší rozdíl byld v tom, že soupeř byl velice efektivní. My jsme se málo tlačili do branky, nějaké šance měli, ale bohužel jsme to hráli více na krásu než na efektivitu," zlobil se trenér Litvínova Jiří Kučera.

V 32. minutě domácí pojistili náskok, když se po Kallově přihrávce z pravé strany natlačil před Volkeho Dragoun a bekhendovou střelou jej vyhnal z branky. Jeho náhradník Franěk inkasoval po čtyřech minutách, když ve vlastním oslabení vyřešil přečíslení dvou na jednoho individuálně Bicek, jeho střelu ještě zkušený litvínovský gólman vyrazil, ale kanadský bek Lepine se po dorážce radoval z první branky v české extralize. "Volkeho jsme střídali, abychom dali mužstvu nějaký impulz," vysvětlil Kučera.

V rozhodnutém zápase ještě v druhé části olízla Melkova střela levou tyč, po pauze měl další možnost Valský. Litvínov se snažil zkorigovat stav, ale Chábera držel čistý štít, v 50. minutě jej nepřekonal ani v úniku Hanzl. Kladno ještě díky Látalově trefě dovršilo největší litvínovský debakl v sezoně.