Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Severokorejský vůdce Kim se zamiloval do fotbalu. Chce s ním dobýt svět

Sport

  10:53
PRAHA - Vypadá to jako typická silvestrovská zpráva, ale nejzajímavější je, že je myšlena zcela vážně. Tak tedy: Severní Korea, jedna z nejchudších a také nejdusivějších zemí planety, se ústy svého vůdce Kim Čong-una rozhodla, že se zkusí z izolace doslova vykopat - a to pomocí fotbalu.

Kim Čong-un pozoruje přehlídku severokorejských protiletadlových zbraní. foto: Reuters

Pokud vám to pořád přijde jako vtípek na konec roku, vězte, že se v její metropoli nachází největší fotbalový stadion světa s kapacitou 150 tisíc diváků! To, že by si v bizarně řízeném státě málokdo mohl dovolit koupit lístek, je věc jiná.

Severokorejské fotbalové plány popsal reportér německé agentury DPA, který spolu s dalšími krajany-žurnalisty navštívil tamní „továrnu na talenty“.

A od začátku bylo jasné, že bez posvěcení zbožštěného diktátora by nic nevzniklo.

Při autonehodě zemřel spolupracovník severokorejského vůdce Kima

„Kim má fotbal velmi rád,“ řekla jedna z pracovnic komplexu, ve kterém je vystavena pamětní deska s datem návštěvy Kim Čong-una, jenž tehdy budoucím fotbalistům osobně předával rady; ač nevypadá zrovna na sportovce, v Severní Koreji má vůdce nikoli právo, ale rovnou povinnost mluvit do všeho.

A teď, jak to chce Kim dokázat.

Nyní je ve škole 194 dětí, a to v poměru šest chlapců na čtyři dívky. Mají k dispozici sedm hřišť, v případě špatného počasí i zastřešené, dále stravování, ubytování a dle slov jejich dozoru i volný přístup k internetu, což je v zemi něco nevídaného.

Mladík jménem Kwang Yo, jenž byl představen reportérům, dokonce strávil několik měsíců tréninkem ve Španělsku.

Na to, že v Severní Koreji je běžný hlad, extrémní chudoba a převýchovné/koncentrační tábory, celý plán zní dost zvláštně, jenže v tom je právě jeho podstata.

„Budeme zpátky na MS“

Sport je silné, a především univerzální „platidlo“, tím pádem i možná cesta z izolace. „V propagandistickém aparátu země hraje velkou roli,“ uvedl bývalý diplomat Kim Min Gyu, jenž ze severu uprchl na jih. Vedoucí centra v Pchjongjangu vyhlásil: „Do deseti let budeme zpátky na mistrovství světa.“

To se národu povedlo naposledy v roce 2010, a ač sportovně vyhořel, byla samotná účast pozitivní reklamou.

Vůdce Kim si jistě přeje, aby to talenty pod jeho dozorem zvládly ještě rychleji. Vždyť má fotbal tak rád!

Autor: