Hlaváčková s Hradeckou válí. V Austrálii si zahrají o grandslamový titul

US Open

7:55aktualizováno  13:57
MELBOURNE - České tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká postoupily na úvodním grandslamu do finále. Soupeřky z Číny Sü I-Fan, Čeng Saj-saj porazily 3:6, 6:3 a 6:1. Návrat po pauze kvůli dešti zvládly naprosto bravurně. Českou soupeřku však v boji o titul nepotkají, Karolína Plíšková podlehla ve druhém semifinále po boku Julie Görgesové světovým jedničkám Martině Hingisové se Saniou Mirzaovou.

Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká foto: Profimedia.cz

Oblíbené české duo H+H aspiruje v Melbourne na označení „mistryně otoček“. Ale s krasobruslením to nemá nic společného. Tenistky jako by potřebovaly prohrávat, aby pak mohly utkání otočit a postoupit zase dál.

Podobně jako ve čtvrtfinále proti favorizovaným sestrám Chanovým z Tchaj-wanu ztratily Hlaváčková s Hradeckou první set.

Ale ve druhé sadě se Češky rychle propracovaly k brejku a náskok 3:0 už jim stačil. Číňanky ztratily servis i na začátku rozhodujícího setu.

V Austrálii však ve středu panuje špatné počasí a pršelo čím dál víc. Za stavu 2:1 a 30-15 byl při podání Hradecké zápas přerušen.

Když déšť ustal a kurty pořadatelé vysušili, mohlo se pokračovat. Ale zásluhou českého páru se z toho stala krátká formalita.

Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká.
Tenistky Lucie Hradecká (vlevo) a Andrea Hlaváčková se stříbrnými medailemi na...

Hlaváčková s Hradeckou ztratily jediný fiftýn a za osm minut bylo hotovo - 6:1. České tenistky se na sebe usmály, objaly se, radují se z postupu do dalšího grandslamového finále.

Vítězky Roland Garros a US Open a stříbrné medailistky z olympijských her v Londýně se na Australian Open probojovaly do souboje o titul poprvé.

H+H po rozchodu v roce 2013 a následném obnovení spolupráce opět na kurtech válí.

Vítězná série světových jedniček trvá už 35 zápasů

Plíškovou s Görgesovou čekala složitá výzva: zastavit pár, který neprohrál 34 zápasů v řadě. Nezačaly špatně: získaly game, za stavu 1:1 měly tři brejkboly.

Pak už ale světové jedničky Hingisová s Mirzaovou suverénně vládly. Získaly jedenáct gamů v řadě, nepustily česko-německý pár k jedinému brejkbolu a za 54 minut ovládly celý zápas.

Udělaly jen 10 nevynucených chyb, to jejich soupeřky jich měly 22. Celkem získaly skoro dvojnásobek bodů (60 - 33).

Jejich vítězná série se tak protáhla na 35 utkání. „Výborně se doplňujeme. Já mám to, co nemá Martina, a obráceně. Navíc vycházíme dobře i mimo kurt, což je důležité,“ řekla Mirzaová.

Kerberová vyzve v semifinále Kontaovou

Tenistky Angelique Kerberová a Johanna Kontaová se střetnou v semifinále Australian Open. Němka Kerberová ve čtvrtfinále v Melbourne zdolala Bělorusku Viktorii Azarenkovou 6:3, 7:5, Kontaová se po výhře nad Čang Šuaj 6:4, 6:1 stala první britskou grandslamovou semifinalistkou po 33 letech.

První semifinálovou dvojici dvouhry žen tvoří od úterý světová jednička a obhájkyně titulu Serena Williamsová z USA a Polka Agnieszka Radwaňská.

Britskou radost pak umocnil postupem do semifinále také Andy Murray. Druhý nasazený tenista, který už byl v Melbourne čtyřikrát ve finále, porazil po více než tříhodinovém boji Davida Ferrera ze Španělska 6:3, 6:7, 6:2, 6:3 a bude čekat na soupeře z duelu Gaël Monfils - Milos Raonic.

Osmého hráče světového žebříčku Ferrera zdolal Murray pošesté za sebou, celkově nad ním vede 13:6.

Sedmá nasazená Kerberová porazila dvojnásobnou vítězku turnaje Azarenkovou poprvé v kariéře až v sedmém vzájemném utkání.

Ve druhém setu Němka prohrávala 2:5, ale odvrátila dva setboly a ziskem pěti her v řadě vývoj otočila.

„Hrála jsem agresivně, a to byl klíč k výhře. Snažila jsem se hrát a došla si pro postup, ona si zápas neprohrála,“ řekla Kerberová, která si grandslamového semifinále zahraje potřetí v kariéře. Do finále se dosud ani jednou nedostala.

Kontaová ukončila jízdu Čang Šuaj, 133. hráčky světa, která postoupila z kvalifikace a v 1. kole vyřadila světovou dvojku Simonu Halepovou z Rumunska.

Kontaová (43. WTA) vyhrála nervózní duel za třiaosmdesát minut a napodobila Jo Durieovou, poslední britskou semifinalistku grandslamu z US Open 1983.

„Nebyl to nejhezčí zápas, na to nejsem pyšná, ale vydřela jsem každý míč. Ona hrála konstantně. Z postupu jsem nadšená,“ zářila Kontaová.