Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kdo za Platiniho? Z bělehradské schůzky možná vzejde kandidát s čistým štítem

Sport

  15:19
PRAHA - Předseda Evropské fotbalové federace Michel Platini je mimo hru, etická komise UEFA mu udělila osmiletý zákaz činnosti ve fotbale za podivnou finanční transakci z roku 2011. Euro 2016 ve Francii se blíží, Platiniho nyní v Nyonu zastupuje místopředseda Angel Maria Villar ze Španělska. Nový šéf se podle všeho bude volit v květnu a balkánské země možná budou mít svého kandidáta.

Prezident UEFA Michel Platini. foto: Reuters

V Bělehradě se 26. ledna uskuteční schůzka fotbalových zástupců zemí jihovýchodní Evropy - mnozí z nich loni při podobném setkání v černohorské Budvě vyslovili podporu Platinimu, ale, jak se později ukázalo, byl to výstřel do prázdna.

Nedlouho poté vyslovila svůj trest etická komise UEFA, pročež někdejší trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy vzdal kandidaturu na post předsedy FIFA.

Platini i stejně potrestaný dosavadní předseda FIFA Sepp Blatter se ve stejné věci odvolali k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS v Lausanne.

Pokud ta nebude mít slitování, a v otázce korupce, uplácení či přijímání darů ho zpravidla nemá, bude muset Platini pozici předsedy UEFA opustit.

Čurkovič opět na scéně

Se zajímavou iniciativou přišel záhřebský portál Jutarnji.hr. Na zmíněné bělehradské schůzce, kterou organizuje Fotbalový svaz Srbska, by měli zástupci jedenácti členských zemí UEFA z jihovýchodní Evropy navrhnout svého kandidáta na nového předsedu.

Je jím někdejší brankář Veleže Mostar, Partizanu Bělehrad, St. Etienne a reprezentace Jugoslávie Ivan Čurkovič, který byl na závěr kariéry na mistrovství světa 1982 ve Španělsku poradcem trenéra Francie Michela Hidalga.

Šéf UEFA Michel Platini.
Prezident UEFA Michel Platini.

„Slova o takové kandidatuře se hezky poslouchají, ale věřte, že všechno je velmi komplikované. Nejprve vyčkejme, jak dopadnou únorové volby nového předsedy FIFA,“ reagoval Čurkovič pro srbskou agenturu Tanjug.

„Navíc v otázce předsedy UEFA mají vždycky přednost funkcionáři ze silných fotbalových zemí, a k tomu si přidejte Švýcarsko,“ dodal.

Podle zmíněného portálu byl Čurkovič v době působení v St. Etienne, kde chytal deset let (1972 - 1981, 463 zápasů), velmi blízkým Platinimu (v jednom týmu v letech 1978 až 1981), nicméně s pozdějšími aktivitami francouzské legendy neměl nic společného.

Důležitý je čistý štít

„Jeho výhodou je, že je morálně neposkvrněný,“ uvedl portál na adresu muže, který byl později šestnáct let předsedou Partizanu (od prosince je jím opět) a čtyři působil jako šéf Srbského olympijského výboru, navíc je místopředsedou Fotbalového svazu Srbska.

Kdo nemá čistý štít, neměl by řídit fotbal, hlásá i UEFA. Podle reglementu by měl Platiniho na postu evropského šéfa nahradit místopředseda, a nabízí se zkušený Španěl Maria Villar Angel.

Jenže ani jeho minulost není průzračná, objevila se informace, že ne zrovna čistými prostředky tlačil společnou kandidaturu Španělska a Portugalska na pořádání MS 2018, které nakonec dostalo Rusko.

Messi je nejlepším fotbalistou roku 2015. Díky pátému Zlatému míči jde do trháku

Které země se mají 26. ledna v Bělehradě sjednotit v otázce svého kandidáta? Je to jedenáct z celkového počtu 54 členských zemí UEFA.

Organizátoři si slibují, že Čurkovič dostane hlasy Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie, Černé Hory, Rumunska, Bulharska, Řecka, Albánie a Kypru.

„A dá se očekávat i podpora Ruska a Francie, druhé vlasti Čurkoviče,“ napsal chorvatský novinář Tomislav Židak.

Podle něj Evropa v současné době nemá jiného kandidáta, o Španělu Villarovi již byla řeč.

„Němce trápí nečisté svědomí, neboť pořadatelství MS 2006 získali pokoutně, Angličané teď výrazného funkcionáře nemají. A Švýcar Gianni Infantino, generální sekretář UEFA, se bude ucházet o funkci předsedy FIFA. Čurkovič je tak jediným mužem, jehož mezinárodní renomé odpovídá dané funkci. Proto by návrh balkánské skupiny doslova zazvonil. Samozřejmě jen v případě, pokud by na bělehradské schůzce nedošlo k nesouladu, což rovněž není nemožný epilog, když se Balkánci sejdou u jednoho stolu,“ konstatoval.

Pochybnosti v Bělehradě i Záhřebu

Jaké dávají případnému společnému kadidátovi šance v Srbsku?

„Určitě by bylo zajímavé, kdyby se poprvé v historii stal předsedou UEFA funkcionář z východoevropské země,“ uvedl pro iDNES.cz bělehradský sportovní novinář Vladimir Novak.

„Přesto si myslím, že vyhlídky jsou malé. Úspěchem by už bylo, kdyby se těch jedenáct zemí v Bělehradě dohodlo a z myšlenky by se stala opravdová kandidatura Ivana Čurkoviče,“ dodal.

Podobný hlas zazněl z chorvatského Záhřebu. „Zástupci fotbalu ze zemí bývalé Jugoslávie se scházejí už dva roky, předloni řešili spolupráci nebo boj proti chuligánům v Lublani, loni v Budvě. Pokud jde o kandidaturu Ivana Čurkoviče, je mu to jistě milé. Možná by se to hodilo i Platinimu - znají se ze St. Etienne a přes Čurkoviče by „zůstal u vlády“. Osobně si ale myslím, že Čurkovič nedostane víc než deset hlasů, kromě jiného je mu 72 let,“ přiblížil pro iDNES.cz Dražen Krušelj, redaktor deníku Jutarnji list.