Kateřina Nash v cross country dojela na 14. místě

15:16aktualizováno  15:43
LONDÝN - Česká bikerka Kateřina Nash dojela v olympijském závodě v cross country na 14. místě. Vítězkou se stala třiadvacetiletá Francouzka Julie Bressetová před zkušenou Němkou Sabine Spitzovou a Američankou Georgií Gouldovou.

Kateřina Nash foto: ČTK

Třetí ženě celkového pořadí letošního Světového poháru Nash závod, v němž toužila po medaili, na trati v Hadleigh Farm vůbec nesedl. Zpočátku se sice držela v popředí, ale po odjetí třetiny závodu na 29 kilometrů začala čím dál více ztrácet a propadala se výsledkovou listinou.

Její ztráta v cíli na vítěznou Bressetovou činila pět a půl minuty.

Čtyřiatřicetiletá rodačka z Prachatic žijící v Kalifornii přesto vylepšila své umístění z Atlanty, kde při premiéře horských kol skončila devatenáctá, i české maximum. To dosud držela další bývalá lyžařka Kateřina Neumannová, která v roce 1996 skončila hned před ní osmnáctá.

Loňská vítězka Světového poháru Bressetová, jež letos skončila v seriálu za Nash o čtyři body čtvrtá, rozložila z třicetičlenného startovního pole síly nejlépe. Od začátku kontrolovala dění v čele a od poloviny závodu se zbytku pelotonu vzdalovala. Její náskok v cíli před druhou Spitzovou činil více než minutu.

Boj o stříbro vyšel lépe veteránce Spitzové. Čtyřicetiletá držitelka bronzu z olympiády 2004 a obhájkyně zlata z Pekingu zvládla nejlépe start a těsný náskok, který si v průběhu závodu vybojovala na Gouldovou, dokázala udržet až do cíle.

Trpké vystoupení si protrpělo hned několik favoritek. Norská legenda a vítězka z Atén Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová měla brzy pád a ze závodu ještě před jeho polovinou odstoupila. Až 24. příčka zbyla na Kanaďanku Emily Battyovou, která se zranila v tréninku tři dny před závodem a jela s nalomeným žebrem. S nejvyššími ambicemi startovala také její krajanka Catharine Pendrelová. Vítězka Světového poháru skončila ale přes nadějně rozjetý závod devátá.