Nadal končí na Australian Open už v 1. kole, Štěpánek i Plíšková jdou dál

Australian Open

7:22aktualizováno  13:54
MELBOURNE/PRAHA - Tenisté Radek Štěpánek, Lukáš Rosol, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová a Denisa Allertová postoupili do 2. kola Australian Open. Naopak Kateřina Siniaková a Petra Cetkovská v Melbourne skončily hned v 1. kole. Podobný osud překvapivě potkal i vítěze z roku 2009 Rafaela Nadala, světovou dvojku Simonu Halepovou či osmičku Venus Williamsovou.

Rafael Nadal odchází po porážce v prvním kole Australian Open. foto: Reuters

Pátý nasazený Španěl Nadal, vítěz 14 grandslamů, prohrál s krajanem Fernandem Verdascem 6:7, 6:4, 6:3, 6:7 a 2:6.

Teprve podruhé v kariéře se mu tak stalo, že na turnaji „velké čtyřky“ nevyhrál ani jeden zápas.

Verdasco zahrál 90 vítězných míčů včetně 20 es, nezastavilo ho ani 91 nevynucených chyb. V rozhodujícím setu vyhrál od stavu 0:2 následujících šest her.

Končí i Halepová a Venus Williamsová

„Najednou jsem začal trefovat vítězné míče, ani nevím jak. Jen jsem zavřel oči a všechno mi tam spadlo,“ řekl po utkání šťastný Verdasco.

Povedla se mu tak odveta za více než pětihodinové semifinále z roku 2009, kdy si Nadal připsal jediný triumf v Austrálii.

Rafael Nadal během prvního kola Australian Open.
Rafael Nadal odchází po porážce v prvním kole Australian Open.

Halepová, jež kvůli obnovené bolesti achilovky odložila start do sezony až na Melbourne, překvapivě podlehla Číňance Čang Šuaj 4:6, 3:6. Vítězce patří ve světovém žebříčku až 133. místo.

Nečekaně rychle v Melbourne skončila osmá nasazená Venus Williamsová. Američanka po výkonu plném chyb podlehla Britce Johanně Kontaové 4:6 a 2:6.

Veterán Štěpánek vyhrál i čtvrtý duel

Štěpánek si ve čtyřech setech poradil s dalším kvalifikantem Japoncem Tacumou Item.

Sedmatřicetiletý český veterán zaváhal pouze ve třetím setu, který ztratil v tie-breaku. Stal se tak nejstarším vítězem zápasu v Melbourne od roku 1978.

V dalším kole se Štěpánek utká se čtvrtým nasazeným Stanem Wawrinkou ze Švýcarska, jemuž za stavu 0:2 na sety vzdal Rus Dmitrij Tursunov.

Poooooooojd! Takhle se raduje a v gymu jako posledni slape nejstarsi hrac, ktery na Australian Open vyhral zapas od roku 1978!!! Ale jako dedek se ted rozhodne necitim :-)

Zveřejnil(a) Radek Stepanek dne 19. leden 2016

Rosol v duelu s dalším Japoncem Tarem Danielem ovládl úvodní dvě sady, avšak 99. hráč žebříčku dokázal srovnat.

V rozhodujícím setu ztratil Rosol jedinou hru a ve druhém kole ho čeká 25. nasazený Američan Jack Sock.

Karolína napodobila sestru Kristýnu

Devátá nasazená Karolína Plíšková porazila domácí Kimberly Birrellovou dvaVeterrát 6:4 a uspěla na úvod stejně jako o den dříve její sestra Kristýna.

Sázkařský skandál. Djokovič: Měl jsem nabídku prohrát zápas za 200 tisíc dolarů

Ve druhém kole ji čeká Němka Julia Görgesová, s níž Plíšková společně odehrála několik turnajů ve čtyřhře.

„Je to sice splněná povinnost, ale první kola jsou pro všechny hráče vždy těžká. A ještě těžší jsou pro nasazené, kteří jsou vždy favorité a soupeři proti nim nemají co ztratit.

Jsem proto ráda, že jsem to zvládla a hlavně jen na dva sety,“ řekla Plíšková, jejíž australským maximem je loňské třetí kolo, serveru iDnes a Radiožurnálu.

Dál jde i Strýcová s Allertovou

Strýcová porazila dvaatřicátou nasazenou Caroline Garciaovou z Francie 6:2, 6:4 a čeká ji Američanka Vania Kingová.

„Zvládla jsem to dobře. Dodržovala jsem taktiku od první do poslední výměny, hrála jsem dlouhé balony, takže mě nemohla tolik tlačit,“ prohlásila Strýcová, která v Austrálii došla nejdál do třetího kola.

Kristýna Plíšková v Melbourne vyřadila favoritku, dál jdou i Berdych a Kvitová

Allertová si na svém pátém grandslamu udržela stoprocentní úspěšnost v 1. kolech, deblovou partnerku Lucie Šafářové Američanku Bethanii Mattekovou-Sandsovou porazila 6:4, 6:7 a 6:3.

Ve druhém kole narazí na třicátou nasazenou Němku Sabine Lisickou, která zdolala Cetkovskou dvakrát 6:4. Cetkovská tak zažila neúspěšný návrat na Australian Open po čtyřech letech.

Siniaková nestačila na favorizovanou turnajovou jedenáctku Timeu Bacsinszkou a se Švýcarkou prohrála ve dvou setech 3:6, 5:7.

Hewitt oddálil loučení s kariérou

Bez problémů se do druhého kola kvalifikovala Španělka Garbiňe Muguruzaová. Turnajová trojka povolila Estonce Anett Kontaveitové pouhé čtyři hry a zvítězila 6:0, 6:4.

Roli favorita potvrdil i druhý nasazený Andy Murray. Britský tenista si hladce poradil s Němcem Alexanderem Zverevem 6:1, 6:2 a 6:3.

Loučení s kariérou oddálil bývalý první hráč světa Australan Lleyton Hewitt.

Čtyřiatřicetiletý vítěz dvou grandslamů při svém rekordním dvacátém a posledním startu na turnaji v Melbourne porazil o 11 let mladšího krajana Jamese Duckwortha ve třech setech.