Suverénní obhajoba. Kanoista Fuksa má opět světový titul do 23 let, vyhrál kilometr

12:18aktualizováno  13:44
MONTEMOR - Rychlostní kanoista Martin Fuksa s převahou obhájil titul mistra světa v kategorii do 23 let na trati 1000 metrů. Na šampionátu v Montemoru zopakoval loňský triumf ze Szegedu. Stříbrnou medaili na stejné tati vybojovali v Portugalsku Jakubové Špicar a Zavřel, kteří tvoří novou posádku deblkajaku.

Kanoista Martin Fuksa na Evropských hrách v Baku. foto: ČTK

Fuksa zvítězil s třísekundovým náskokem před Ukrajincem Pavlem Alťuchovem, který jej letos na mistrovství Evropy v Račicích těsně připravil o bronz.

Úřadující vicemistr světa mezi seniory Fuksa potvrdil v Portugalsku roli favorita. Do finále postoupil přímo po hladkém vítězství ve čtvrteční rozjížďce a závod o medaile měl od počátku pod kontrolou. Nejdéle se jej držel Ital Carlo Tacchini, ale v polovině trati už měl český reprezentant náskok více než jedné lodi.

Fuksa má na Evropských hrách další medaili, ke stříbru přidal bronz

Dvaadvacetiletý Fuksa získal první letošní zlatou medaili na olympijské kilometrové trati. Po čtvrtém místě z ME v Račicích, kde pak ale potřetí za sebou opanoval pětistovku, si přivezl stříbro z Evropských her v Baku. Vrchol roku jej čeká v druhé polovině srpna na mistrovství světa v Miláně, kde bude obhajovat stříbro z Moskvy a bojovat o postup na olympijské hry.

Špicara se Zavřelem dělilo od zlata jen 576 tisícin sekundy. Ve finiši předstihli maďarské soupeře, Australané Riley Fitzsimmons a Jordan Wood jejich náporu odolali.

Zavřel stejně jako Fuksa zopakoval výsledek ze Szegedu, v Maďarsku ale před rokem ještě závodil mezi juniory a v lodi seděl s Filipem Skládalem, na letošním ME v Račicích mu dělal parťáka Tomáš Veselý. Závod v Montmeru byl pro novou dvojici prvním soutěžním testem souhry před seniorským MS.

MS v rychlostní kanoistice juniorů a závodníků do 23 let v Montemoru (Portugalsko):