Fuksa má na Evropských hrách další medaili, ke stříbru přidal bronz

12:55aktualizováno  13:08
BAKU - Kanoista Martin Fuksa se z Evropských her vrátí jako dvojnásobný medailista. Po pondělním stříbru z kilometrového závodu dnes v Mingačeviru skončil třetí ve sprintu na 200 metrů.

Kanoista Martin Fuksa na Evropských hrách v Baku. foto: ČTK

Naopak český čtyřkajak v Ázerbájdžánu na medaili překvapivě nedosáhl. Ve finále na 1000 metrů skončili Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba čtvrtí.

Naprostá paráda, slaví Fuksa

Dvaadvacetiletý Fuksa v dramatickém finiši o pouhých 46 tisícin nedosáhl na druhé místo, které obsadil domácí Valentin Děmjaněnko. Sám pozici na stupních vítězů uhájil o 11 tisícin před Andrejem Krajtorem z Ruska, a to díky mocnému kopnutí lodi do cíle, za nímž se převrhl. Zvítězil Henrikas Žustautas z Litvy.

„Třetí místo je naprostá paráda,“ radoval se Fuksa. „Měl jsem suprový start a tím jsem si na začátku hodně pomohl. Doufal jsem, že to udržím, ale že z toho bude nakonec třetí místo, to jsem netušil. V závěru jsem ještě vypadl (z lodě) a hlavou mi proběhlo, že tím jsem si to zkazil,“ řekl kanoista, který v první verzi výsledků na třetím místě nefiguroval. Oficiální verdikt z něj ale vzápětí udělal dvojnásobného medailistu Evropských her.

Tráva na kormidle

To favorizovaná posádka čtyřkajaku zažila opačné pocity. Mistři světa, trojnásobní evropští šampioni a bronzoví medailisté z olympijských her v Londýně prohráli ve finiši kilometrové jízdy o pouhých 58 tisícin s třetími Bělorusy.

„Nebyl to vydařený závod, ale nedokážeme přesně říct, jak to ovlivnily podmínky na trati. Proud nebo tráva, kterou jsme měli v cíli na kormidle... Pocitově nám to tady nevyšlo dnes ani v rozjížďce,“ řekl Štěrba novinářům.

Kanoista Martin Fuksa obsadil na Evropských hrách v Ázerbájdžánu druhé místo.
Takhle pádlujeme. Kajakář Dostál a kanoista Fuksa.

Úspěšné české kvarteto se dalo dohromady v olympijském roce před třemi lety a Evropské hry jsou první akce, ze které se vrátí bez medaile. „Těžko říct, co se stalo. Náš standard je výš, nemyslím výsledkově, ale spíš pocitem z jízdy. Malý odstup na třetí místo nás mrzí, ale spíše nás mrzí, že jsme nepředvedli, čeho jsme schopní,“ doplnil Štěrba.

Na kanálu v Mingačeviru zvítězila maďarská posádka Zoltán Kammerer, David Tóth, Tomás Kulifai a Daniel Pauman s téměř sekundovým náskokem před Rusy.