Mladí Kanaďané se po šesti letech dočkali zlata, porazili Rusko 5:4

7:34
TORONTO - Hokejisté Kanady se na domácím mistrovství světa hráčů do 20 let v Torontu dočkali po šesti letech vytouženého zlata, když v dramatickém finále porazili Rusko těsně 5:4. Kanaďané vedli velmi brzy 2:0, v dalším průběhu i 5:1, ale sborná měla poté celou třetí třetinu na vyrovnání.

Kanada se po šesti letech dočkala zlata, porazila Rusko 5:4 foto: ČTK

Kolébka hokeje však těsný náskok uhájila a slaví již šestnácté juniorské zlato. Rusové mají medaili pátý rok po sobě. Natěšená Kanada s podporou vyprodaného hlediště v zádech vtrhla do finále, v němž český hokej zastupoval čárový sudí Miroslav Lhotský, jako uragán a za pouhé dvě minuty a 32 vteřin od úvodního buly vyhnala z branky gólmana Šestjorkina.

ČTĚTE VÍCE ZE SPORTU:

Už v čase 0:23 otevřel skóre Duclair, poté usměrnil Pointovu bekhendovou přihrávku před brankoviště Paul a zvýšil. Mezi tyče následně zamířil Sorokin.

Už minutu na to měl obrovské štěstí, když Duclairovi sklouzl při bekhendové dorážce do téměř prázdné branky kotouč a poslal ho jen do jejího oblouku. V tu chvíli jako kdyby se sborná vyškrábala nad hladinu a zhluboka nadechla, neboť zbytek úvodní třetiny, jež se hrála v obrovském tempu, se začal odehrávat pod její taktovkou.

Skvělá hra i v druhé části

A odměna za to, že ani náznakem nerezignovali a místo toho zvýšili důraz a obrátky, přišla pro ruské mladíky v 10. minutě, kdy z kruhu pro vhazování dokonale přesnou bombou o tyč snížil Judin. Následně sborná přežila bez úhony první přesilovku zápasu, po níž se vyznamenal domácí brankář Fucale, jenž vytěsnil ránu Barbašova.

Skvělý hokej pokračoval i ve druhé části. Na začátku 26. minuty využil toho, jak daleko to měli Rusové na svou střídačku, McDavid a zakončením svého sóla mezi Sorokinovy betony vrátil Kanadě nejen dvoubrankový náskok, ale i větší klid. Ve 28. minutě navíc zvýšil na 4:1 povedenou ranou Domi a ruská střídačka sáhla po oddechovém času.

Slovensko zdolalo Švédy 4:2 a má podruhé v historii bronz

Hokejisté Slovenska zvítězili v duelu o 3. místo na mistrovství světa hráčů do 20 let nad Švédskem 4:2 a podruhé v historii získali medaili. Tým trenéra Ernesta Bokroše navázal na bronz z roku 1999 z Winnipegu.

Slováci sice ztratili už v první třetině dvoubrankový náskok, ale ve 43. minutě rozhodl v přesilové hře Pavol Skalický a do prázdné branky potvrdil výhru 56 sekund před koncem Patrik Koyš. Tři asistence si připsal sparťanský útočník Martin Réway.

I přesto již po polovině základní hrací doby přidal tečující Reinhart pátý zásah a zdálo se, že Rusové už podruhé nenajdou síly na jakýkoliv náznak odporu.

Omyl, opak byl pravdou. Tři a čtvrt minuty jim stačilo na to, aby se dostali na dostřel jediného gólu.

Stíhací jízdu odstartoval při přesilovce ve 35. minutě důrazný Barbašov, přečíslení dvou na jednoho zužitkoval o 32 sekund později Tolčinskij a po dalším závaru na brankovišti využil další přesilovku Goldobin. Možnost oddechového času využila rázem i Kanada. Blízko vyrovnání byl krátce před druhou pauzou Bučněvič.

Ve třetím dějství Duclaira vychytal Sorokin, skvělý zákrok vytáhl i proti McDavidovi při přečíslení dvou na jednoho. Rusové sice dřeli, ale příležitostí už zdaleka tolik neměli. Zejména proto, že Kanaďané si těsného náskoku očividně hodně vážili a výrazně lépe bránili. Změnu nepřinesla ani závěrečná power play se šancemi na obou stranách.