Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Úspěchy na vodě. Titul šampiona slaví kajakář Dostál i mladí kanoisté

17:40
WELLAND - Český kajakář Josef Dostál se stal mistrem světa v kategorii do 23 let. Člen bronzového čtyřkajaku z olympiády v Londýně v sobotu na šampionátu v Kanadě vyhrál kilometrový závod. Na téže trati se dařilo i juniorovi Tomáši Veselému, který vybojoval stříbro.

Český čtyřkajak. Zleva Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba si jedou pro vítězství foto: ČTK

Dostál soutěž ovládl naprosto suverénně. Vyhrál rozjížďku i semifinále a ve finále porazil druhého Maďara Bence Dombváriho o 1,759 sekundy. Dvacetiletý kajakář tak pokračuje v úspěšné sezoně. Na seniorském mistrovství Evropy získal v této disciplíně bronz a navíc byl členem zlatého čtyřkajaku.

Na mistrovství světa do Wellandu odcestoval i dvojnásobný mistr Evropy Martin Fuksa, zánět v koleně však českého kanoistu nepustil na start ani jedné olympijské trati 200 a 1000 metrů. "Prošel řadou vyšetření a zákroků u nejlepších odborníků v oboru. Výsledky ukázaly infekci vzácnými bakteriemi, které napadají klouby, a proto Martin nemůže klečet, tedy ani trénovat či závodit. Momentálně se prý nedá dělat nic jiného než čekat" uvedl v tiskové zprávě reprezentační kouč Pavel Hottmar.

Deblkanoisté Kašpar s Šindlerem jsou evropskými šampiony do 23 let

Kašpar se Šindlerem, kteří se zúčastňují i seniorských závodů Světového poháru, navázali ziskem z evropskéhého šampionátu ve Francii zlata na druhé místo z červencového mistrovství světa. Před dvěma týdny v Liptovském Mikuláši nestačili pouze na jiný český pár Lukáš Rohan, Adam Svoboda, který ve Francii kvůli nemoci zadáka nestartoval.

Rohan, syn dvojnásobného olympijského medailisty Jiřího Rohana, se tak posadil do singlanoe a uspěl i v ní. V juniorské kategorii dojel v závěrečném finále šampionátu druhý.

Zlato Kašpar se Šindlerem získali suverénně. Vyhráli kvalifikaci, semifinále a nakonec i finálovou jízdu, v níž nechybovali a nejbližší soupeře porazili o 4,79 sekundy. "Vítězství o více než čtyři a půl vteřiny, k tomu není co dodat. Zajeli skvěle a po zásluze vyhráli," řekl na svazovém webu hlavní trenér kategorie do 23 let Jiří Prskavec.

Další medaile vylovily z řeky Isére kanoistky Jana Matulková (juniorka) a Monika Jančová (do 23 let), jež byly shodně třetí. Stříbro získala juniorská kajakářka Karolína Galušková.

V neděli šampionát zakončí závody hlídek všech kategorií.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...