Juventus Turín slaví šestý italský titul v řadě, celkově jich má už 33

17:08aktualizováno  19:48
TURÍN - Fotbalisté Juventusu Turín získali šestý italský titul v řadě. Rozhodli o tom v předposledním kole vítězstvím 3:0 nad sestupem ohroženým Crotone. Juventus vybojoval už 33. mistrovskou trofej v historii a je suverénně nejúspěšnějším týmem z Apeninského poloostrova. Inter a AC Milán mají na kontě o 15 titulů méně.

Paulo Dybala z Juventusu se raduje z branky, kterou vstřelil Crotone. foto: AP/ČTK

Juventus, jehož viceprezidentem je bývalý český reprezentant Pavel Nedvěd, vedl od 12. minuty zásluhou Maria Mandžukiče, který stylově oslavil 31. narozeniny. Druhou branku ještě do poločasu přidal z přímého kopu Paulo Dybala, v závěru stanovil konečné skóre Alex Sandro. Crotone přišlo o sérii sedmi zápasů bez porážky.

Turínský velkoklub má před ligovým finále v čele tabulky nedostižný náskok čtyř bodů před druhým AS Řím, o bod více ztrácí třetí Neapol. Během jednoho týdne tak „Stará dáma“ vybojovala dva triumfy - ve středu uspěla ve finále Italského poháru nad Laziem Řím (2:0). Bojovat bude také 3. června s Realem Madrid o vítězství v Lize mistrů.

Italská fotbalová liga - 37. kolo:

AC Milán - Boloňa 3:0 (69. Deulofeu, 73. Honda, 90.+1 Lapadula), Empoli - Bergamo 0:1 (13. Gómez), FC Janov - FC Turín 2:1 (32. Rigoni, 54. Simeone - 89. Ljajič), Juventus Turín - Crotone 3:0 (13. Mandžukič, 39. Dybala, 83. Alex Sandro), Sassuolo - Cagliari 6:2 (7. Magnanelli, 12. Berardi, 13. Politano, 34. Sensi, 56. Iemmello z pen., 90. Matri - 25. Sau, 60. Ionita), Udine - Sampdoria Janov 1:1 (5. Théréau - 64. Muriel z pen.).

20:45 Lazio Řím - Inter Milán.

Trenér Massimiliano Allegri získal čtvrtý titul v Serii A - tři na lavičce Juventusu a jeden v sezoně 2010/11 s AC Milán. Devětačtyřicetiletý kouč však zatím neví, zda bude u „Staré dámy“ pokračovat i v příštím ročníku.

„Záleží to na mně i na výkonném řediteli Beppem Marottovi. Jsem v Juventusu šťastný, zatím jsme to neřešili, ale brzy tak učiníme. Juve se dostalo na tak vysokou úroveň, že ji musíme udržet, a to není jednoduché. Musíme konfrontovat naše rozdílné představy,“ uvedl Allegri.

„Prvním titulem jsme překvapili, od té doby jsme se začali stávat papírovými favority. Vítězství znamená obrovskou oběť, protože musíte pracovat každý den, abyste se zlepšovali. Každý remíza je jako poloviční porážka. Stává se to závislostí na vítězství,“ řekl brankář Gianluigi Buffon.

Legendární gólman Juventusu se stal třetím hráčem, který v italské lize vybojoval osm mistrovských trofejí. Vedle něj se to povedlo Giovannimu Ferrarimu a Giuseppemu Furinovi.

V boji o záchranu uspěl FC Janov, který po výhře 2:1 nad FC Turín definitivně setrvá v Serii A. O výsledku rozhodli Rigoni a Simeone, za hosty pouze zkorigoval stav v závěru Ljajič. V posledním kole svedou na dálku souboj o nesestupovou sedmnáctou pozici Crotone a Empoli, které nestačilo na Bergamo. Podlehlo mu 0:1 po Gómezově gólu z 13. minuty. Před Crotone má Empoli stále jednobodový náskok.

Kouč Juventusu Massimiliano Allegri a jeho šibalský úsměv ještě před zápasem s...
Fanoušci Juventusu se dočkali šestého domácího titulu v řadě.

Bergamo může ještě zabojovat o čtvrté místo, neboť ztrácí jen bod na Lazio Řím, které prohrálo 1:3 s Interem Milán. Římský klub vedl od 18. minuty po penaltě Keity, který v posledních pěti ligových zápasech dal osm branek. Ještě do přestávky ale Inter otočil skóre zásluhou Andreolliho a vlastního gólu Hoedta.

V 66. minutě dostal Keita druhou žlutou kartu za simulování a přesilovku využil Eder. Dvanáct minut před koncem byl navíc vyloučen další domácí hráč Lulič a Lazio už zareagovat nedokázalo.

Na šesté pozici skončí AC Milán, který porazil Boloňu 3:0 zásluhou Deulofeua, Hondy a Lapaduly. Za poražený tým odehrál 55 minut záložník Ladislav Krejčí. „Rossoneri“ se poprvé od sezony 2013/14 vrátí do evropských pohárů, zahrají si třetí předkolo Evropské ligy.

Remízou 1:1 skončil vyhrocený duel mezi Udine a Sampdorií Janov, ve kterém rozhodčí Pinzani rozdal tři červené karty. Celý zápas odehráli Jakub Jankto z Udine i jeho protivník Patrik Schick.