Junioři postoupili do čtvrtfinále. USA vychytal Mrázek

23:53aktualizováno  31. prosince 0:20
EDMONTON/PRAHA - Čeští hokejisté do 20 let vyhráli v klíčovém duelu na mistrovství světa proti Spojeným státům americkým 5:2 a slaví postup do čtvrtfinále. USA už čeká jen boj o záchranu. V českém dresu zazářil především brankář Petr Mrázek, který pochytal 52 střel.

Česko U20 (Mrázek) foto: Reuters

OHLASY PO UTKÁNÍ:

Český tým v úvodu hýřil aktivitou, ale pak jako kdyby zapomněl na slova kouče Přerosta o nutném zlepšení disciplíny ve snaze minimalizovat hru v oslabení a téměř polovinu první části odehrál v oslabení. V případě Strakova vyloučení ze třetí minuty na pět minut a do konce utkání za vražení na hrazení po střetu s Forbortem však byli sudí velmi přísní.

USA - ČR 2:5

Branky a nahrávky: 6. Tynan (Miller, Arnold), 32. Arnold (Zucker, Merrill) - 13. Filippi (Přibyl, Uher), 35. T. Hertl, 53. Holík (Sekáč, Krejčí), 58. Filippi (Nosek), 59. Holík. Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Rönn (Fin.) - Murchison (Kan.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 3:6, navíc Straka (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 14.733.
Sestava ČR: Mrázek - D. Musil, Krejčí, Mozík, Jank, Zámorský, Říha, Hrbas - Sekáč, Holík, Jaškin - Uher, Filippi, Nosek - Culek, Straka, T. Hertl - Přibyl, Sedlák, Faksa - Hyka.

V následném dlouhém oslabení nejprve gólman Mrázek vytáhl fantastický zákrok lapačkou proti Zuckerovi zakončujícímu z bezprostřední blízkosti.

Američané ale dvě minuty před vypršením trestu početní výhodu přesto využili, když po skvělé kombinaci napříč celým kluzištěm otevřel skóre doklepnutím do odkryté branky Tynan. V pokračujícím oslabení se několikrát vyznamenal opět výtečný Mrázek.

Posléze následoval ještě menší trest Hyky, oslabení ale jeho spoluhráči zvládli a poté, co znovu naplno srovnali své šiky, Filippi ve 13. minutě vyrovnal. Z dobré pozice sice nejprve střílel jen do betonů brankáře Campbella, ale rychlou dorážkou poslal puk za brankovou čáru. Čtyřminutový trest za zbytečný faul vysokou holí si v závěru ještě vykoledoval Uher.

Po jeho skončení zahrozil bekhendem právě Uher. Poté se čeští mladíci dostali do přečíslení dvou na jednoho, ale Culek minul. Jen chvilku na to Češi hráli v šesti a přesně po minutě za to pykali, když Mrázek vyrazil Zuckerovu ránu přímo na hůl Arnolda a ten měl snadnou úlohu. V končící 35. minutě však Hertl po chybné rozehrávce Merrilla vlétl před brankoviště a bekhendem vyrovnal. Přišlo ještě vyloučení Hrbase, jenže změnu vyrovnaného stavu nepřipustil vynikající Mrázek.

Mrázek lapil i trestné střílení

Zkraje třetí části měl vedení na holi Nosek, ve velké šanci ale minul odkrytou Campbellovu branku. Ve 47. minutě měl český gólman i porci štěstí, když Miller v oslabení orazítkoval horní tyč. V 52. minutě pláchl české obraně Archibald, Říha se ho ještě pokusil zastavit skokem plavmo, ale pouze ho podrazil a sudí nařídili trestné střílení. Archibaldův úmysl o bekhendovém blafáku ale Mrázek suverénně přečetl a pokryl.

Česko U20 (Mrázek)
Česko U20 (Petr Holík)

Hlavními postavami českého týmu byli brankář Mrázek a útočník Holík.

Český gólman se hned poté v brankovišti hodně potil a česká lavička po velkém tlaku zámořského výběru sáhla k oddechovému času. Krátká regenerace přinesla brzy své ovoce. Po Sekáčově akci v polovině 53. minutě vstřelil postupový gól Holík. Vyrovnat mohl Watson, narazil ale na jednoznačného hrdinu zápasu Mrázka. Místo toho přidal čtvrtý gól Filippi.

Američané ještě poté sáhli k power play, při níž Mrázek jen těsně minul prázdnou klec a vysloužil si ovace vestoje od zaplněného publika. Pojistku však přesto přidal Holík a odstartoval velkou radost českých juniorů.