Dvacítka na světovém šampionátu obsadila 5. místo

16:17aktualizováno  16:55
UFA - Čeští hokejisté porazili v zápase o konečné páté místo na mistrovství světa dvacítek v Ufě Švýcarsko 4:3 a obhájili pozici z loňského šampionátu v Kanadě. Třemi body za gól a dvě asistence se na tom podílel útočník Tomáš Hyka.

Čeští junioři proti Švýcarsku foto: ČTK/PR

V úvodu se český tým bránil při Hertlově vyloučení, ale oslabení zkrátil faul Martiho. V páté minutě šel pykat Berstchy, ale Švýcaři v oslabení udeřili. Do úniku ujel Sieber a překonal Bartošáka střelou do pravého horního rohu. V polovině utkání se prokličkoval před Boltshausera Pavelka, ale nezamířil přesně. Na druhé straně měl šanci Guerra.

Český tým se radoval z vyrovnání po 102 vteřinách druhé části, kdy se při přesilovce trefil z mezikruží Jaškin. Při sérii trestů na obou stranách se pak skóre neměnilo, až ve 38. minutě skóroval opět Přerostův tým. Po Hertlově vhazování se zapsal z levého kruhu mezi střelce Hyka. Po 77 vteřinách sice vyrovnal po přečíslení Andrighetto, ale Česku vrátil vedení hned za 14 sekund po objetí branky Frk.

V závěrečném dějství se Češi ubránili při vyloučení Jaškina, který krátce po návratu z trestné lavice mohl zvýšit. Povedlo se to až v 52. minutě, kdy při Guerraově trestu pojistil náskok Hertl. Ten mohl po kombinaci z Jaškinem ještě zvýraznit rozdíl. Závěr zdramatizoval gólem 62 sekund před koncem při Musilově vyloučení a power play Andrighetto, ale těsný náskok český tým udržel.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě:

O 5. místo: ČR - Švýcarsko 4:3 (0:1, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 22. Jaškin (Šidlík, Hyka), 38. Hyka (Hertl), 39. Frk (Pavelka, Beránek), 52. Hertl (Hyka, Sedlák) - 5. Sieber, 39. Andrighetto (Martschini), 59. Andrighetto (Bertschy). Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Levonen - Puolakka (oba Fin.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 10:10. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1733.

Sestava ČR: Bartošák - Musil, Hrbas, Šidlík, Štencel, Jeník, Pavelka, Urbanec - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Vrána, Němec - Tomeček. Trenér: Miroslav Přerost.

O udržení: Německo - Lotyšsko 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 21. Rieder (Draisaitl), 31. Draisaitl (Kahun, Rieder), 37. Kretschmann (Uvira, Draisaitl), 46. Draisaitl (Rieder), 56. Uvira (Latta) - 16. Rancevs (Rosinskis, Ševčenko), 59. Kuzmenkovs (Zvirbulis, R. Lipsbergs). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Sjöqvist (Švéd.) - Dussureault (Kan.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:7, navíc Kurmis (Lot.). Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1382.

Finsko - Slovensko 11:4 (3:0, 4:3, 4:1)
Branky a nahrávky: 4. Järveläinen (Teräväinen), 9. Salomäki (Armia), 14. Armia (Salomäki), 22. Barkov (Pokka, Korpisalo), 23. Armia (Ristolainen, Määttä), 24. Armia (Pokka, Markus Granlund), 38. Salomäki (Määttä, Markus Granlund), 46. Lehkonen (Lindbohm), 48. Teräväinen (Markus Granlund), 57. Teräväinen (Barkov, Järveläinen), 59. Määttä (Teräväinen, Lamberg) - 29. B. Mráz (Bíreš, Rusina), 34. Buri (Daňo), 35. Bíreš (B. Mráz), 45. Bíreš (Kolena, B. Mráz). Rozhodčí: Kulakov (Rus.), Stricker (Švýc.) - Haster (Švéd.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 10:4. Využití: 2:1. Diváci: 1352.