Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jsem zklamaný, říká Mašek o dopingu západoněmeckých šampionů

Sport

  8:05
Berlínskou zdí svět dopingu nekončil. O užívání zakázaných látek ve sportu v NDR se dlouho vědělo, podle studie berlínské Humboldtovy univerzity se však tyto nekalé praktiky používaly i v západním Německu.

Finále MS 1954. foto: ČTK

Část studie zveřejnil deník Süddeutsche Zeitung, žádného sportovce však nekonkretizoval. To by prý měl učinit v dalších dnech. Indicie naznačují, že by se dopingový skandál měl dotknout i fotbalových mistrů světa z roku 1954 a tří hráčů, kteří se zúčastnili šampionátu o dvanáct let později.

"O tom, že východní Němci užívají doping, se říkalo a dalo se to předpokládat, ale o sportovcích ze západních zemí jsem si myslel, že fungují na čistší úrovni," přiznal LN bývalý fotbalista a stříbrný medailista z MS v Chile 1962 Václav Mašek. "Pokud by se doping potvrdil, bylo by to pro mě překvapení a velké zklamání. Doping je pro mě věc, se kterou jsem nepřišel do styku a nikdy bych ani nechtěl."

Mašek však na západoněmecké reprezentanty vzpomíná s uznáním. "Neřekl bych, že by byli například rychlejší. Nám spíš vždy připadali fotbalovější, vyspělejší a daleko dál než my. Zároveň pro nás nepříjemní kvůli jejich důrazné hře. Brali jsme je jako profesionály se vším všudy."

Bývalý útočník připouští, že v době, kdy v národním týmu působil, žádné dopingové kontroly neprobíhaly. "Na šampionátu v Chile si nepamatuji, že by tam byl nějaký dopingový komisař, či že by někdo odcházel na odebírání vzorků. To v té době nebylo."

Místo vitaminu C pervitin

Zpráva, že dopovali i západoněmečtí sportovci, překvapila i Jana Chlumského, šéfa exekutivy Antidopingového výboru České republiky. "I když jsem si nedělal iluze, že by se na Západě v té době nedopovalo. Byť nebylo úplně jasné, zda jde o záležitost nějakých státních orgánů, nebo o soukromou iniciativu. Ale podvodníci a různé ambiciózní kruhy jsou na západ i na východ od nás pořád, stejně tak i na jih, protože čisté svědomí v tomto směru nemají ani některé jihoevropské země," prohlásil.

Ve fotbale však doping není podle Chlumského tak účinný. "Není tou hlavní silou, která by výkon táhla. Tam jsou mnohem důležitější další složky, fotbal se přece jen musí umět. Třeba ve sprintu nebo ve vzpírání je to jednoznačnější."

Dle studie fotbalisté NSR ze šampionátu z roku 1954 dostávali v injekcích místo vitaminu C pervitin. "Byl dříve lék, který se používal za války i po válce. Jde ale o drogu, která může mít i určité stimulační vlastnosti," popsal účinky Chlumský.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!