Ježek na paralympiádě září: je nejúspěšnějším cyklistou

14:12aktualizováno  15:17
LONDÝN - Jiří Ježek získal v Londýně zlato v silniční časovce a s jedenácti medailemi je nejúspěšnějším cyklistou v historii paralympijských her. Jeho kolega Jiří Bouška přidal ve stejné třídě C4 v bronz. Česká výprava tak má díky Ježkovi první nejcennější medaili, celkem jich paralympijská reprezentace v Londýně vlastní devět.

Spokojený handicapovaný cyklista Jiří Ježek foto: Lidovky.cz

Sedmadvacetiletý Ježek v časovce na 24 kilometrů na závodním okruhu v Brands Hatch obhájil zlato z Pekingu a svoji bilanci z paralympiád vylepšil na 6-4-1. Cyklista s podkolenní amputací vyhrál v čase 32:59,92 minuty.

Druhý byl jeho přemožitel z dráhové stíhačky Carol-Eduard Novak z Rumunska, který na Ježka ztratil sedm sekund. Úspěch Čechů korunoval třetím místem Bouška.

"Jsem nadšený, vůbec jsem to nečekal. Je tady pět kluků, kteří mohli bojovat o ty nejvyšší pozice. Počítal jsem, že do boje o zlato asi nezasáhnu. Chtěl jsem bojovat hlavně o druhé místo," uvedl Ježek. Byť má obrovské zkušenosti, přepadla ho před startem nervozita. "Bylo mi trošku špatně od žaludku, ale to nejspíš bylo z nervů," řekl.

Olympijský okruh si během předchozích dvou dnů dobře projel a při závodu mu sedl. "Okruh byl hodně těžký, ale spravedlivý. Neudělal jsem tam dnes žádnou chybu," dodal Ježek.

Oba čeští cyklisté se pohybovali v popředí hned od začátku závodu. Ježek vedl už na obou měřených mezičasech, tedy na osmém a 16. kilometru. Bouška držel rovněž od úvodu bronzovou pozici. V cíli přiznal, že tak náročný závod ještě nikdy nejel.

"Byl to opravdu očistec. Okruh je hodně členitý, bolí mě snad víc ruce než nohy," uvedl cyklista. Výborně odjel první dva okruhy, ale v posledním mu začaly docházet síly. "Naštěstí mě tam z auta podpořili lidé z našeho týmu, takže jsem se ještě hecnul a dojel pro tu medaili," dodal.

Čtyřiadvacetiletá Diepoldová, bývalá dlouholetá plavkyně s nadkolenní amputací, se kolu věnuje teprve tři roky, přesto se po vítězství v letošním Světovém poháru dočkala medaile i na paralympiádě. Porazila ji jen Američanka Alison Jonesová. V šestnáctikilometrové časovce třídy C2 skončil Michal Stark šestý a Ivo Koblasa hned za ním.