Vítaná vzpruha. Jednadvacítku zachránila před Portugalci čtyři břevna

20:02aktualizováno  20:51
PRAHA - Čeští fotbalisté do 21 let porazili v posledním oficiálním přípravném zápase před domácím mistrovstvím Evropy Portugalsko 1:0. Jedinou branku zápasu dal z penalty v 71. minutě Jiří Skalák a pomohl tak reprezentaci ukončit čtyřzápasovou sérii bez vítězství. Hosté trefili v Edenu čtyřikrát břevno.

Matěj Vydra (vlevo) během zápasu s Portugalskem. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Byla to poslední příprava před Eurem a jsem rád, že jsme ji zvládli,“ řekl trenér Jakub Dovalil na tiskové konferenci. „Je to vzpruha a klukům jsem výhru moc přál, protože se na srazy těšili, pracovali a moc chtěli odčinit předchozí výsledky,“ dodal kouč.

Oproti předchozímu utkání s Anglií nastoupil český tým s devíti změnami, v sestavě zůstali pouze v útoku Vydra a v záloze Zmrhal. Z náhradníků dostal mimo jiné šanci Přikryl, který byl v prvním poločase u dvou největších šancí domácích, ale ani jednou netrefil branku.

„Ve Spartě moc nehrál, teď začal nastupovat za Duklu, takže to přikládám nerozehranosti,“ uvedl Dovalil. „Beru to také tak, že pořád jde o mladé hráče, takže jsem rád, že se do šancí fantasticky dostal. Ale je pravda, že ze tří šancí by jednu proměnit měl,“ řekl.

Trenér fotbalové jednadvacítky Jakub Dovalil.
Jakub Skalák proměňuje penaltu.

Portugalci byli nebezpečnější a třikrát trefili břevno. Poprvé na konstrukci vyrazil míč brankář Koubek po tečované Hortově střele. Cancelo poté mířil do tyče poté, co vyškolil Jugase s Brabcem, a stejně dopadl v závěru poločasu i střídající Medeiros, který se po pár vteřinách na hřišti uvedl ranou z 30 metrů.

„Měli jsme štěstí, ale i my jsme měli stoprocentní šance,“ poznamenal Koubek. „Včera jsem tady na předzápasovém tréninku oťukával tyče, a jak je vidět, postavený jsou tady dobře. Když jsem to ale dneska viděl, tak bych to asi mohl změnit a začít tyče křižovat,“ dodal.

Skalákův premiérový gól z penalty

Do druhé půle vstoupil český tým aktivně, ale bez výrazného výsledku. Potrestat to mohl v 64. minutě Lopes, jenže po Medeirosově centru trefil místo prázdné brány počtvrté břevno. A neuspěl ani vzápětí, kdy šel sám na branku po Baránkově chybě.

Na opačné straně se do další obrovské příležitosti dostal Přikryl, který šel jen proti hostujícímu gólmanovi, ale opět vystřelil velmi slabě. V 71. minutě už se ale skóre změnilo. Brankář Fernandes fauloval Housku a Skalák si z penalty připsal první gól v jednadvacítce.

„Ale moc času na oslavu nemám, protože už zítra hrajeme s Mladou Boleslaví pohár v Uherském Hradišti, takže tam teď jedu,“ uvedl Skalák. „Na penaltu jsem si věřil, věděl jsem, kam to budu kopat, tak jsem na ni šel,“ přidal.

Český tým, který ještě před červnovým šampionátem čeká desetidenní soustředění v Rakousku, tak ukončil čtyřzápasovou sérii bez vítězství. V posledních deseti utkáních zaznamenal teprve druhou výhru.

ČR - Portugalsko 1:0 (0:0)

Přípravné utkání fotbalistů do 21 let v Praze:

Branka: 71. Skalák z pen. Rozhodčí: Valášek - Benko, Hancko (všichni SR). ŽK: D. Fernandes (Portug.). Diváci: 5623.

Česko: Koubek - Jugas, J. Brabec, Baránek, Hybš - Takács (61. Petrák) - Masopust (61. Skalák), Přikryl (87. Kalas), Hrubý (82. Trávník), Zmrhal (61. Frýdek) - Vydra (46. Houska). Trenér: Dovalil.
Portugalsko: D. Fernandes - Esgaio (46. Soares), Figueiredo, Ilori, Cancelo - Pinto (57. Oliveira), Neves, B. Fernandes (81. Teixiera) - Horta (57. Mané), Bruma (43. Medeiros), Tozé (46. Lopes). Trenér: Jorge.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...