Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Je wimbledonská tráva nebezpečná? Ne, brání se pořadatelé

Sport

  18:26
Wimbledon zažil černou středu. Hned sedm tenistů do utkání vůbec nezasáhlo či ho nedohrál. Může za to travnatý povrch?

Radek Štěpánek se nechal ošetřit. Nakonec utkání skrečoval. foto: Reuters

"Nikdy jsem si nemyslel, že takový den zažiju," prohlásil v televizním přenosu Američan John McEnroe. Bývalý wimbledonský vítěz tak reagoval na středeční pohromu. Byl to černý den, škaredá středa.

Celkem sedm tenistů a tenistek do utkání kvůli bolestem nenastoupilo nebo boj se zdravotními problémy přímo na dvorci vzdalo. Týkalo se to Radka Štěpánka, ale i favoritů Azarenkové či Tsongy. Podle statistiků jde zřejmě o nejhorší den na grandslamu v moderní éře tenisu, tedy od roku 1968.

Ve Wimbledonu loni v jeden den zaznamenali pět skrečí. Momentálně už je na seznamu odstoupivších 12 tenistů. Pouze o jednoho víc jich bylo v "rekordním" roce 2008 - deset mužů a tři ženy.

"Bylo by dobré, kdyby někdo z All England Clubu vysvětlil, co se děje, nebo se to alespoň pokusil zjistit. Soupeřka spadla dvakrát a já jednou, ale ošklivě. Navíc nejsme zdaleka jediné," řekla Běloruska Azarenková, která odstoupila z turnaje po prvním zápase.

"Kurty jsou nebezpečné," zlobila se dokonce Ruska Maria Šarapovová v průběhu zápasu. Ona sice přímo neskrečovala, ale po trávě se několikrát sklouzla, nechala se ošetřit a stejně nakonec vypadla nečekaně už ve 2. kole.

Po zápase pak bez emocí říkala: "Nepamatuji se, že bych předtím někdy spadla na kurtu třikrát v jednom zápase, což je divné, ale co se dá dělat. Vymlouvat se na to nebudu."

Před letošním Wimbledonem se vyměnili správci travnatých kurtů.

Po starém pánovi Eddiemu Seawardovi nastoupil Neil Stubley. Jenže vedení All England Clubu nového "trávníkáře" brání.

"Z kontrol vyplynulo, že kurty jsou téměř totožné jako loni, tedy tak suché a pevné, jak měly být. Očekáváme, že se na nich dál bude hrát tenis v nejvyšší kvalitě," píše v oficiálním prohlášení Richard Lewis.

Organizátoři mají mezi tenisty také mnoho zastánců, třeba i Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu, který si po pádu poranil koleno a také musel vzdát. "Nemá to nic společného s kurtem. Ty jsou skvělé. Spíš jde o počasí, poslední týdny je zima, vlhko, občas větrno. To není dobré pro tenis."

Domácí Andy Murray mluvil trochu opatrně: "Někdy to může být náhoda, někdy obuv, někdy i trochu smůly, někdy to může být povrchem. Ale já nemám tušení."

Berdych je spokojený

Tomáš Berdych tvrdí, že kurty jsou úplně v pohodě, skvěle připravené. 

A přidal se i trojnásobný wimbledonský šampion Boris Becker: "Při prvních zápasech to na trávě vždycky klouže. Tak to je už asi sto let." S tím souhlasí také Jan Kodeš.

To, že zrovna v posledních ročnících zranění kosí hráče víc, může být způsobeno hlavně náročností tenisové sezony, rychlým přechodem z antuky na trávu. Tělo sportovců dostává zabrat. "Hrajeme hodně," potvrdil Tsonga.

Zajímavý postřeh přidal tenisový expert Darren Cahill. Všiml si, že hráči se pohybují na trávě, jako by to byl tvrdý povrch. Při úderu se zapřou nohou, a tak se často smeknou. Naráží tak na to, že zpomalení kurtů způsobilo iluzi, že jde o středně tvrdý povrch.

Když se k tomu navíc přidá typické britské počasí, večerní rosa a další člověkem neovlivnitelné faktory, stane se z trávníku kluzká plocha. I proto je Wimbledon nebezpečný. Kdo přežije, vyhraje.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...