Vyrovnáno. Hokejisté Sparty zvítězili v Třinci 4:3 po nájezdech

20:37
TŘINEC - Hokejisté pražské Sparty zvítězili na ledě Třince v dramatickém druhém čtvrtfinálovém zápasu play off 4:3 po samostatných nájezdech a vyrovnali stav série na 1:1. Oceláři sice v utkání díky třem tečím otočili stav z 0:2 na 3:2, ale soupeř si v 60. minutě vynutil pokračování zápasu, který v rozstřelu rozhodl Petr Ton.

Hráči Sparty se radují z první branky foto: ČTK

"Po včerejším zápase jsme věděli, že musíme začít a k utkání přistoupit úplně jinak. A to se nám podařilo. Od počátku jsme hráli velmi aktivní hokej, dobře jsme bruslili a kombinovali," radoval se kouč Sparty Jan Votruba.

Pražané od úvodních minut na ledě hýřili touhou splnit cíl, s kterým do Třince přijeli - získat alespoň jedno vítězství. K úvodnímu náporu jim navíc pomohly i dvě přesilové hry, v nichž největší šanci spálil Ton, který z levého kruhu nezamířil přesně do odkryté branky.

Přesto byla Sparta za svou střeleckou aktivitu (18:8 v první třetině, 38:18 po dvou) odměněna gólem. V 13. minutě ukončil neprůstřelnost třineckých brankářů v sérii kapitán Broš, který dorazil Svobodovu vyraženou střelu. Na straně Třince měl šanci Květoň, který nadvakrát zakončil rychlý kontr, ale druhým pokusem rozvlnil pouze boční síť.

Třinec - Sparta 3:4 sn.

Branky a nahrávky: 30. Adamský (Galvas, Klimenta), 44. Peterek (Klouček), 56. Hrabal (Polanský, Adamský) - 13. Broš (Jar. Svoboda, Hovorka), 28. Tenkrát (P. Ton), 60. Jánský (Hunkes, Forman), rozhodující sam. nájezd P.

Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:4, navíc Klimenta (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4956. Stav série: 1:1.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Sparta: Pinc (25. Melicherčík) - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Milam, Jan Hanzlík - Tenkrát, J. Hlinka, P. Ton - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - I. Rachůnek, Přibyl, S. Treille - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Pro brankáře obou týmů, kteří do play off vstupovali jako jedničky, je čtvrtfinálová série zakletá. Po zásahu pukem do obličeje v pátek skončil třinecký Šimon Hrubec v nemocnici, kde zůstane se zlomeným nosem, lícní kostí a podočnicovým obloukem do středy. Dnes odstoupil v 25. minutě z utkání sparťanský brankář Marek Pinc, jenž si přivodil zranění pravděpodobně poté, kdy ho na hranici brankoviště zalehli při zákroku do sebe zaklesnuti hráči obou týmů.

Změna v brance s hosty neotřásla. Naopak o chvíli později bleskově využil přesilovku po čtyřech sekundách hry Tenkrát. Oceláři sice vyhráli vhazování, ale Hrabal při pokusu vyhodit puk našel hokejku sparťanského útočníka, který zvýšil vedení hostujícího týmu na 2:0.

Sparta si páteční slova trenéra Jandače vzala k srdci a byla disciplinovanější, přesto dostala soupeře do hry faulem. Třetí početní výhodu zužitkoval domácí Adamský, který usměrnil střelu obránce Galvase za Melicherčíkova záda.

Spartě mohl dvoubrankové vedení v úvodu třetí části vrátit Přibyl, jehož akce ale skončila na horní tyčce třinecké branky. Místo toho Oceláři, kteří do poslední třetiny stáhli hru na tři formace, skóre zápasu obrátili díky dalším tečím.

Směr Kloučkovy střely od modré čáry šikovně změnil Peterek a po něm v 56. minutě skóroval Hrabal s přispěním teče hostujících hráčů. Třinec měl šance na pojistkový gól, ale v v čase 59:23 udeřilo na opačné straně. Jánský, který v zápase nahradil distancovaného Pacovského, z dorážky zchladil natěšené fanoušky.

Desetiminutové prodloužení přineslo několik vzrušujících okamžiků, ale oba brankáři si spolehlivě poradili se všemi střelami. A tak utkání vyvrcholilo nájezdy, v nichž se jako jediný prosadil v třetí sérii hostující Petr Ton svým typickým bekhendovým blafákem.

"My jsme sehráli slabší zápas než včera, začali jsme špatně. Sparta hrála velice dobře, do stavu 0:2 jsme byli jasně horším týmem. Nakopl nás gól na 1:2, to nás dostalo do hry. Skóre jsme i otočili, ale nemůže se nám stát, co se stalo v závěru. Špatně se naši klíčoví hráči rozestavili v obranném pásmu a 40 sekund do konce jsme dostali vyrovnávací branku. Za ten průběh zápasu ale byla Sparta o kousek lepší, a tak to asi mělo být, protože náš brankář Hamerlík pochytal spoustu gólovek Sparty," uznal trenér Třince Josef Turek.

Druhý sobotní zápas čtvrtfinále

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Jiří Hanzlík (Martin Straka), 49. Kratěna (Havíř, Jan Kovář) - 4. Majdan (Hübl). Rozhodčí: Fraňo, Polák - Bláha, Kostka.

Vyloučení: 14:16. Využití: 2:1. Diváci: 6038. Stav série: 1:1.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo, od 41. navíc Mozík - Vampola, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Kašpařík, Hollweg - od 35. navíc Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.