Jaškin nasměroval St. Louis k výhře. Erat, Sekáč i Vrbata asistovali

7:14aktualizováno  10:35
NEW YORK - Hokejový útočník Dmitrij Jaškin přispěl v nedělním utkání NHL svým pátým gólem v sezoně k výhře St. Louis 4:3 na ledě Washingtonu. Jedenadvacetiletý český hráč skóroval v soutěži po měsíci, když v závěru prostřední třetiny trefou z dorážky upravil stav zápasu na 3:2.

Dmitrij Jaškin ze St. Louis Blues a Calle Jarnkrok z Nashville Predators ve druhé třetině. foto: APČTK

Blues před Jaškinovým gólem dvakrát přišli o jednobrankový náskok, který si vypracovali po střelách Alexandra Steena. Domácí v obou případech odpověděli zásahy Alexandra Ovečkina, jenž je aktuálně s 31 trefami nejlepším kanonýrem soutěže. Ruský útočník se tím stal pátým hráčem v historii NHL, který ve svých úvodních deseti sezonách pokaždé nastřílel alespoň 30 branek.

Vedení na stranu St. Louis definitivně strhli Jaškin a Vladimir Tarasenko, Capitals už jen zkorigovali brankou Karla Alznera. Ovečkin se připojil do klubu elitních střelců k Waynu Gretzkému, Miku Bossymu, Jarrimu Kurrimu a Miku Gartnerovi, ale po utkání se jeho myšlenky točily místo historického zápisu hlavně kolem porážky.

„Nevyužili jsme dlouhou pětiminutovou přesilovku (za faul Davida Backese, který narazil na mantinel Alznera), u druhého gólu špatně střídáme. To se nám nesmí stávat. Nebudu ale na nikoho ukazovat prstem, musíme se z toho poučit a jako tým posunout dopředu,“ řekl Ovečkin.

Sestřih z utkání Washington - St. Louis

Hokejisté Arizony vstřelili na přelomu druhé a třetí třetiny tři branky, kterými v Montrealu otočili skóre z 0:2 na konečných 3:2. Hlavním strůjcem obratu byl střelec dvou gólů Lauri Korpikoski, jemuž u první trefy asistoval Martin Erat.

Těžkou zkouškou prošel v brance Coyotes Louis Domingue, jenž v NHL chytal poprvé od začátku a v úvodních pěti minutách dvakrát lovil puk ze sítě po střelách Alexe Galchenyuka. U druhé trefy si připsal přihrávku Jiří Sekáč.

„Snažím se dokázat, že do NHL patřím a že v ní můžu chytat. Naše práce je pořád v sázce, tak jsem chtěl jen využít příležitost. Úvod zápasu byl ale těžký, byl jsem ještě jako na obláčku. V průběhu utkání jsem však získal jistotu a i tým začal hrát lépe,“ uvedl Domingue, jedna z hvězd zápasu, podle něhož byl klíčový kontaktní gól, který dal Korpikoski po teči Eratovy střely. „Ráz utkání se tím změnil. Branka nás povzbudila,“ dodal.

O obrat usilovali i hokejisté Vancouveru, kteří po 48 minutách prohrávali doma s Minnesotou 0:3. Po zpětné přihrávce Radima Vrbaty zpoza branky snížil Daniel Sedin už jen na rozdíl gólu, ale nakonec Canucks zápas ztratili v poměru 2:4. Domácím scházel i gól z úvodu třetí třetiny, který byl nakonec odvolán kvůli Vrbatovu postavení v brankovišti.

„Byl jsem rád, že to ještě probrali. Zabránil mi zasáhnout, i když bezprostředně po gólu to nevypadalo, že by si počínal nedovoleně. Jenže v momentě střely stál v brankovišti a já jsem se nemohl dostat do pozice, z níž bych mohl puk chytit,“ vysvětloval brankář Minnesoty Devan Dubnyk, který kryl 35 střel.

I ve zbývajícím utkání nedělního programu zvítězil hostující celek. Nashville uspěl 4:0 v Pittsburghu a vyhoupl se do čela soutěže.

Výsledky NHL

Washington - St. Louis 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Branky: 10. a 35. Ovečkin, 53. Alzner - 3. a 32. Steen, 36. Jaškin, 47. Tarasenko. Střely na branku: 36:40. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Steen (St. Louis), 2. Ovečkin (Washington), 3. Oshie (St. Louis).

Montreal - Arizona 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Branky: 2. a 5. Galchenyuk (na druhou Sekáč) - 38. a 44. Korpikoski (na první Erat), 41. Ekman-Larsson. Střely na branku: 20:32. Diváci: 21.286. Hvězdy zápasu: 1. Korpikoski (Arizona), 2. Galchenyuk (Montreal), 3. Domingue (Arizona).

Pittsburgh - Nashville 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 5. Josi, 7. Bourque, 40. Nystrom, 49. Fisher. Střely na branku: 21:24. Diváci: 18.535. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Josi, 3. Fisher (všichni Arizona).

Vancouver - Minnesota 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)

Branky: 53. Kenins, 54. D. Sedin (Vrbata) - 28. Parise, 30. Spurgeon, 48. Vanek, 60. Zucker. Střely na branku: 37:20. Diváci: 18.438. Hvězdy zápasu: 1. Parise (Minnesota), 2. Kenins (Vancouver), 3. Suter (Minnesota).