Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Jarolímův Hamburk si poradil s Manchesterem City

1:14
PRAHA - Třemi výhrami o dvě branky a jednou bezgólovou remízou skončila dnešní úvodní čtvrtfinálová utkání Poháru UEFA. Výsledkem 3:1 doma zvítězili nad svými soupeři (Udine, resp. Manchester City) oba němečtí zástupci Brémy a Hamburk. Šachťar si doma poradil 2:0 s Marseille, další francouzsko-ukrajinský souboj Paris SG vs. Dynamo Kyjev skončil bez branek.

Hvězdný bek Micah Richards z Manchesteru City se snaží zastavit hamburského záložníka Mladena Petriče. foto: ČTK

Branka českého fotbalisty Tomáše Hübschmana přispěla k vítězství Šachtaru Doněck 2:0 nad francouzským Olympiquem Marseille v úvodním duelu čtvrtfinále Poháru UEFA. Ukrajinský celek tak má velmi blízko k postupu do semifinále, jelikož Marseille musí v domácí odvetě, která se hraje za týden, vstřelit minimálně tři branky.

Sedmadvacetiletý člen širšího kádru české reprezentace se prosadil v závěru prvního poločasu, kdy využil chyby brankáře Steva Mandandy. Francouzská reprezentační jednička neudržela první lehkou Hübschmanovu střelu a český záložník zblízka doklepl míč do sítě. Hübschman tak zaznamenal svou teprve čtvrtou branku od července 2004, kdy do Šachtaru přestoupil z pražské Sparty, z toho však třetí v evropských pohárech.

Definitivní podobu získal výsledek v 65. minutě, kdy utekli Brazilci Luis Adriano s Jadsonem a druhý jmenovaný po brejku skóroval. Marseille se poté snažila vstřelit gól, který by týmu dal větší šanci do odvety, ovšem domácí obrana fungovala bezchybně.

Šachtar tak nadále zůstává v této sezoně Poháru UEFA na svém stadionu neporažen. Ve čtyřech domácích zápasech nastřílel 11 branek a žádnou neinkasoval.

Do semifinále má namířeno i druhý ze zbývajících českých fotbalistů v soutěži David Jarolím. Jeho Hamburk totiž doma porazil Manchester City 3:1, přestože si postupové vyhlídky zkomplikoval již po 24 sekundách hry. Čtyřčlenná obrana domácích si totiž nedokázala poradit s dvojicí Robinho - Stephen Ireland a irský reprezentant hned na úvod zápasu poslal hosty do vedení.

Jenže Hamburk se rychle oklepal a již v sedmé minutě srovnal po rohu hlavou stoper Joris Mathijsen. Vyrovnaný stav trval do 63. minuty, než rozhodčí nařídil za ruku v pokutovém území penaltu a Piotr Trochowski zajistil Hamburku výhru, kterou deset minut před koncem ještě pojistil Paolo Guerreiro.

Stejný výsledek uhrál i druhý z německých klubů Werder Brémy, který doma porazil Udine. Zásluhu na tom měl především brazilský záložník Diego, autor dvou gólů. Naopak zcela nerozhodnuto je mezi pařížským celkem St. Germain a Dynamem Kyjev, jejichž první vzájemný zápas skončil ve francouzské metropoli bez branek.