James prodloužil vítěznou šňůru Miami na 23 zápasů

10:12
BOSTON - LeBron James prodloužil vítěznou šňůru basketbalistů Miami na 23 zápasů, dramatický souboj v Bostonu rozhodl vítězným košem deset sekund před koncem. Úřadující šampioni NBA vyhráli 105:103 a drží tak druhou nejdelší úspěšnou sérii v historii ligy. Rekord patří týmu Los Angeles Lakers ze sezony 1971/72 s 33 výhrami za sebou.

LeBron James z Miami Heat v utkání proti Bostonu Celtics. foto: Reuters

Hráči Miami se do pondělka dělili o druhou nejdelší vítěznou sérii s Houstonem, jehož před pěti lety zastavil právě Boston. A také v zápase s Miami byli Celtics k tomu blízko, ale prohospodařili až sedmnáctibodové vedení.

Výsledky

• Atlanta - Dallas 113:127
  • Boston - Miami 103:105
  • Charlotte - Washington 119:114 (Veselý za hosty nehrál)
  • Utah - New York 83:90.

Miami ještě pět minut před koncem zápasu prohrávalo o sedm bodů, ale koncovku vyhrálo 13:4. K vítězství floridský celek dovedl James 37 body a 12 asistencemi. Bostonu nestačil životní výkon Jeffa Greena, jenž si zlepšil osobní maximum na 43 bodů.

"Hodně to pro nás znamená. Boston je těžkým soupeřem a umí udělat nepřátelské prostředí, dnes jsme zase o kousek povyrostli," řekl James, který dal oba poslední koše zápasu. Boston, jenž opět postrádal nemocného Kevina Garnetta, pak měl ještě dva útoky včetně neúspěšné trojky Paula Pierceho.

Ve vítězné sérii pokračuje také Denver, který zvítězil v Chicagu 119:118 po prodloužení a uspěl podvanácté v řadě. Výhru zajistil André Iguodala trojkou šest vteřin před koncem prodloužení. Domácí Chicago málem dokázalo 1,7 vteřiny před koncem otočit skóre zásluhou Joakima Noaha, který do koše umístil krátkou střelu Marca Belinelliho. Rozhodčí ale koš neuznali pro srážení míče.

Domácí se ale dožadovali, že pouhou minutu předtím sudí odpustili stejný přestupek na druhé straně při dopíchnutí míče do koše z rukou Kosty Koufose. Denver vedl Wilson Chandler s 35 body, o bod méně nastřílel chicagský rozehrávač Nate Robinson.

Oslabení Los Angeles Lakers bez kanonýra Kobeho Brynata vyhořeli na hřišti Phoenixu, kde prohráli 76:99. V boji o play off ale Lakers pomohli basketbalisté New Yorku výhrou 90:83 v Utahu, který tak zůstal v tabulce Západní konference devátý až za týmem z Los Angeles.