Jamajčanka Fraserová je nejrychlejší ženou světa

23:10
LONDÝN - Nejrychlejší ženou olympijských her v Londýně se stala stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu Shelly-Ann Fraserová-Pryceová z Jamajky. Finálový závod na 100 metrů vyhrála za 10,75 sekundy s náskokem tří setin před americkou mistryní světa Carmelitou Jeterovou. Třetí skončila další jamajská sprinterka Veronika Campbellová-Brownová, jež si na této trati zopakovala bronz z Atén 2004.

Shelly-Ann Fraserová-Pryceová foto: Reuters

Naposledy se sprinterský titul povedlo zopakovat Američance Gail Deversové v roce 1996.

Druhý den atletických soutěží patřil především britským atletům, kteří vybojovali v rychlém sledu tři zlaté medaile. Roli favoritky sedmiboje potvrdila Jessica Ennisová, jež se součtem 6955 bodů zařadila na páté místo v historických tabulkách. Lepší výkony než šestadvacetiletá Britka dosud předvedly jen Jackie Joynerová-Kerseeová (7291), Carolina Klüftová (7032), Larisa Turčinská (7007) a Sabine Braunová (6985).

Česká rekordmanka Eliška Klučinová obsadila 18. místo součtem 6109 a za svým osobním maximem zaostala o 174 bodů. V ohlušující kulise vyprodaného stadionu pro 80.000 diváků vybojovaly zbývající medaile Lili Schwarzkopfová z Německa (6649) a Taťjana Černovová z Ruska (6628). Pořadí na stupních vítězů se změnilo po zrušení diskvalifikace německé stříbrné medailistky, jež byla původně potrestána za údajně vyšlápnutí z dráhy.

Klučinová se protlačila do elitní dvacítky na závěrečné osmistovce za 2:16,08. Předtím skočila do 613 cm a oštěpem hodila 45,65. "Olympiáda byla super zkušenost a těším se na další," prohlásila čtyřiadvacetiletá vícebojařka. "Přijela jsem sem s tím, že si to užiju a udělám český rekord, ale po prvním dnu, vlastně po kouli, jsem zjistila, že to taková sláva nebude. Forma nebyla úplně nejlíp vyladěná, řekla jsem si, že se nebudu stresovat a budu si to užívat," dodala.

Překvapivý triumf mezi dálkaři slavil domácí Greg Rutherford výkonem 831 cm. Více domácí fanoušci věřili vytrvalci Mo Farahovi, který je nezklamal v závodě na 10.000 metrů. Mistr světa z poloviční trati zvítězil před Američanem Galenem Ruppem, až třetí přiběhl zástupce etiopské velmoci Tariku Bekele a hned za ním obhájce prvenství Kenenisa Bekele.

Čína má historicky prvního olympijského vítěze v chůzi. Teprve devatenáctiletý Čcheng Ting v ulicích Londýna vyhrál závod na 20 km v olympijském rekordu 1:18:46. Triumfem si byl jistý už dlouho před cílem a každou chvíli mával na pozdrav divákům nebo sebevědomě gestikuloval do kamery.

O další překvapení se postaral na druhé příčce Erick Barrondo, jenž získal premiérovou olympijskou medaili pro Guatemalu se ztrátou jedenácti sekund na vítěze. Úspěch čínských chodců korunoval třetím místem Wang Čen. Čtvrtý skončil jejich krajan Cchaj Ce-lin.

Závod vůbec nevyšel favorizovaným Rusům. Obhájce zlata Valerij Borčin zcela vyčerpaný vzdal, vicemistr světa a světový rekordman Vladimir Kanajkin byl diskvalifikován.

Diskařskou šampionkou se stala dvaadvacetiletá Chorvatka Sandra Perkovičová, jež zlatou olympijskou medaili přidala k nedávnému druhému titulu mistryně Evropy. Zvítězila v národním rekordu 69,11 a porazila o více než půldruhého metru vedoucí ženu letošních tabulek Darju Piščalnikovovu z Ruska. Bronz získala mistryně světa Li Jen-feng z Číny.