Jakš a Nývltová skončili ve sprintu ve čtvrtfinále, Bauer neuspěl

16:58
OBERSTDORF - Lyžaři Martin Jakš a Eva Nývltová skončili ve sprintu na Tour de Ski v Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále. Obhájce celkového prvenství Lukáš Bauer neuspěl v kvalifikaci a po 52. místě ve třetí etapě podle předpokladů klesl z třinácté pozice průběžného pořadí na 21. místo se ztrátou minuty a 31 sekund na Švýcara Daria Colognu. O stupínek před ním je nejlepší z Čechů Jakš.

Lukáš Bauer. foto: ČTK

Sprinty klasickou technikou ovládli Švéd Emil Jönsson a Slovinka Petra Majdičová. Mezi ženami si udržuje v Tour výrazný náskok 44 sekund Polka Justyna Kowalczyková, která dnes doběhla druhá.

Jakš potvrdil, že se mu v klasické technice daří, a z kvalifikace postoupil 26. časem. Ve čtvrtfinálové jízdě však na začátku cílové rovinky upadl a skončil s velkou ztrátou poslední. I tak si do Světového poháru připsal první body za sprint po třech letech. Druhým nejlepším Čechem byl 45. Martin Koukal, Bauer měl v kvalifikaci na 52. pozici odstup 11,64 sekundy. Dušan Kožíšek byl ještě tři místa za ním.

Dario Cologna na trati.

"Avizoval jsem, že sprinty jsou pro mě obrovský problém, a neočekával jsem postup z kvalifikace. Snažil jsem se, ale při průjezdu cílem jsem věděl, že šance není," řekl Bauer Radiožurnálu. Se sprintem se na Tour "potká" ještě jednou. Dvojnásobný vítěz etapového závodu neslevuje ze svých cílů a myslí na celkové umístění do třetí pozice. "Pokud na to chci dosáhnout, budu muset převádět skoro zázraky v distancích. Ve dvou ze třech ročníků se mi to povedlo, tak proč by se to nemohlo podařit znovu?" Dramatickému finále mužů dlouho vévodil Kanaďan Devon Kershaw, mohutný finiš však opět prokázal specialista na sprinty Jönsson a vybojoval osmé vítězství v SP. Třetí místo stačilo Colognovi k udržení celkového vedení po třech z osmi etap Tour de Ski.

Také mezi ženami se radovala největší favoritka sprintu Majdičová.

Soupeřkám utekla vždy už v průběhu kilometrové trati a do cíle včetně finále dobíhala s bezpečným náskokem. Na Kowalczykovou však celkově stáhla jen pět sekund.

Nývltová postoupila z kvalifikace 19. časem. Ve čtvrtfinále obsadila ve svém běhu čtvrté místo a elitní dvanáctka jí unikla. I tak si v Tour de Ski polepšila na dvacátou příčku. Druhá česká reprezentantka Ivana Janečková byla dnes dvaapadesátá a skončila v kvalifikaci.