Jak na MS? Dánské selhání nahrálo Čechům, ti mají k MS blíž

Petr Čech

11:38
PRAHA - Nečekané vítězství Arménie nad Dánskem 4:0 pořádně zamíchvalo postupovými kartami ve skupině B kvalifikace mistrovství světa. Čeští fotbalistům se díky tomu výrazně zvýšila šance na postup...

Čeští fotbaloví reprezentanti ze zahraničních klubů trénovali v Praze před kvalifikačním zápasem s Itálií foto: ČTK

"Arméni budou chtít porážku s Maltou napravit. Je to soupeř, který může Dány potrápit," říkal takřka věštecky brankář Petr Čech. "My jsme tam sice vyhráli 3:0, ale v prvním poločase to byl naprosto vyrovnaný zápas."

Likvidaci Dánů zahájil v úterý už v první minutě Movsisjan, v poločase to bylo 0:2, na konci 0:4. A matematika ve skupině B se rázem změnila. K postupu z prvního místa mají stále jasně nakročeno Italové. Čechům by na něj nemusely stačit ani čtyři výhry ze čtyř zbylých zápasů.

• vyšší počet branek vstřelených na hřišti soupeře ve vzájemném utkání

Ovšem co je po úterním večeru z pohledu Bílkova týmu podstatné: Češi teď mají díky kolapsu Dánů druhé místo ve skupině opět jen ve svých rukou! Pokud vyhrají všechny své zbylé zápasy, druhá příčka jim bude patřit bez ohledu na výsledky ostatních týmů.

Také varianta 3 výhry a 1 remíza by pro český výběr znamenala jisté 2. místo, ale při splnění předpokladu, že remíza nebude s Bulharskem. Rosický a spol. mohou postoupit i tehdy, prohrají-li v Itálii (10.9.), ale porazí Bulhary (15.10. venku) a pochopitelně i Arménii (6.9. v Edenu) a Maltu (11.10. venku).

Jenže v tom případě je zapotřebí, aby Dánové ztratili ještě aspoň bod (například doma s Itálií), nebo aby měli horší skóre než Češi - což je po jejich úterní nakládačce klidně možné. Současně by museli Bulhaři kromě porážky s Českem odevzdat aspoň bod v Itálii, případně na Maltě nebo v Arménii.

Teoreticky nejkrajnější variantou na druhé místo ve skupině je zisk 15 bodů, tedy dvě výhry s Arménií a na Maltě. Ale takový scénář s sebou nese řadu nečekaných výsledků. Stejně tak je nepravděpodobná, i když nikoli nemožná, varianta, že na druhé místo dosáhnou Arméni.

Druhé místo ještě baráž o mistrovství světa automaticky nezaručuje, tu bude hrát jen 8 nejlepších z 9 týmů na druhých místech. Ovšem zisk 18 či více bodů by Čechům v případě umístění na druhém místě takřka jistě na postupovou pozici stačil.