Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Jágr zařídil výhru Dallasu, historicky je 10. nejlepší střelec NHL

7:58aktualizováno  10:12
EDMONTON - Útočník Jaromír Jágr zařídil svým 668. gólem v NHL výhru Dallasu 3:2 v prodloužení na ledě Edmontonu a v historické tabulce střelců dostihl desátého Luka Robitaillea. O dvě trefy za ním zaostává dvaačtyřicetiletý finský hokejista Teemu Selänne z Anaheimu, před nímž Jágr drží i pozici nejlepšího evropského kanonýra ve slavné soutěži. Český hokejista zároveň vylepšil individuální rekord NHL v počtu gólů v prodloužení, v němž skóroval už posedmnácté.

Jaromír Jágr z Dallasu bojuje o puk s Markem Arcobellem (Edmonton Oilers) foto: ČTK

Jágr, který za týden oslaví 41. narozeniny, rozhodl zápas ve druhé minutě nastaveného času svým typickým způsobem. V rohu útočného pásma se šikovně zbavil obránce Ryana Whitneyho, vybruslil si do palebné pozice a pohotovou střelou zápěstím k bližší tyči překonal brankáře Devana Dubnyka. Byl to jeho třetí zásah v sezoně.

Český útočník si předtím připsal ještě přihrávku - ve 34. minutě se podílel na vyrovnávacím gólu Jamieho Benna na 1:1 a přibližuje se metě 1000 přihrávek. K tomu, aby tuto magickou hranici jako 12. hokejista v historii překonal, už mu chybí jen sedm asistencí. Předvedl přitom rovněž jeden ze svých parádních kousků, když v útočném pásmu u mantinelu obehrál s hokejkou jen v jedné ruce hned dva protihráče a přesně přihrál Bennovi před branku.

x- aktivní hráči

Gólem a asistencí se blýskl také Aleš Hemský v dresu Oilers. Ve 24. minutě otevřel skóre zápasu, ve 48. minutě po jeho přihrávce vyrovnal v přesilovce na 2:2 obránce Justin Schultz. "Ten pocit, když dáte vítězný gól, zvlášť v prodloužení, nikdy nezevšední," řekl Jágr, na jehož adresu se po zápase snesla lavina pochvalných reakcí. "Když má puk na hokejce, pořád je to zabiják. Ta vítězná střela byla podle mě nechytatelná," řekl obdivně jednadvacetiletý nováček v dresu Stars Cody Eakin.

"Z toho, co Jágr předvedl před vyrovnávacím gólem Benna, jsme byli všichni na střídačce u vytržení," uvedl trenér Dallasu Glen Gulutzan. "Neustále překvapuje, jak dokáže na ledě dominovat." Dva body a vítěznou trefu zaznamenal ve středu rovněž David Krejčí, jehož Boston dvěma góly v úvodu třetí třetiny otočil zápas s Montrealem z 0:1 na konečných 2:1.

První gól Bruins vstřelil pouhých čtrnáct sekund po zahájení poslední dvacetiminutovky Tyler Seguin, který využil Krejčího přesné přihrávky před branku. O dvě minuty později se prosadil i Krejčí, jenž usměrnil do sítě prudký pas od Milana Lucice. Asistenci u vítězného gólu zaznamenal i Seguin, jehož trenér Claude Julien přesunul do formace s Krejčím a Lucicem až před začátkem třetí třetiny.

Během úvodních dvou střídání tento útok obstaral dva góly. "Chtěl jsem, abychom se dostávali více do šancí, kterých jsme si v prvních dvou třetinách moc nevytvořili," komentoval Julien přeskupení formací. "Trenér chtěl naší hře dodat trochu jiskru. Očividně se mu to povedlo," smál se Seguin, jehož tým se díky sedmé výhře v devátém utkání vrátil do čela Východní konference.

Nejúspěšnější vstup do sezony v historii klubu prožívají hokejisté Anaheimu, kteří porazili 3:0 Colorado a stejně jako Boston si připsali sedmé vítězství v devátém utkání. Hlavní zásluhu na úspěších Ducks má brankář Viktor Fasth. Švédský gólman, který ve třiceti letech nastoupil do své premiérové sezony v NHL, zlikvidoval v utkání všech 31 střel Avalanche a vychytal první čisté konto v zámořské kariéře.

Fasth dovedl Anaheim ke čtvrté výhře v řadě. Ze 105 střel inkasoval jen čtyřikrát a udržuje si průměr pod jednu obdrženou branku na zápas s procentuální úspěšností zásahů přes 96 procent. "V téhle lize lze pořád najít skryté drahokamy a on je jedním z nich. Podává vyrovnané výkony a chytá s takovým sebevědomím," pochválil Fastha obránce Sheldon Souray, který v 7. minutě vstřelil úvodní gól zápasu. Spolu se švédským brankářem patří k největším posilám věčně podceňovaného celku z Kalifornie.

Výsledky NHL:

Montreal - Boston 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky: 31. Subban (PLEKANEC) - 41. Seguin (KREJČÍ), 43. KREJČÍ.
Střely na branku: 21:23. Diváci: 21.273.

Edmonton - Dallas 2:3 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 24. HEMSKÝ, 48. Schultz (HEMSKÝ) - 34. Jamie Benn (JÁGR), 39. Roy, 62. JÁGR. Střely na branku: 29:28. Diváci: 16.839.

Colorado - Anaheim 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Branky: 7. Souray, 16. S. Koivu, 31. Beauchemin. Střely na branku: 31:20. Diváci: 13.776.

2. Edmonton 10 4 3 3 24:27 11
3. Minnesota 9 4 1 4 21:24 9
4. Colorado 10 4 0 6 21:26 8
5. Calgary 7 2 2 3 20:25 6