Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Jágr vstřelil svůj 1000. gól, Havlát pomohl San Jose k vítězství

8:45aktualizováno  12:01
NEW YORK - Český hokejový útočník Martin Havlát se v NHL podílel gólem a asistencí na výhře San Jose nad New Yorkem Islanders 4:3 a byl vyhlášen nejlepším hráčem pátečního zápasu. Trefili se také Patrik Eliáš a Jaromír Jágr, který zaznamenal svůj jubilejní 1000. gól v rámci NHL, KHL, českých nejvyšších soutěží a reprezentace, New Jersey ale prohrálo na ledě Floridy 3:5.

Český hokejista New Jersey Devils Jaromír Jágr foto: ČTK

Havlát potvrdil aktuální střeleckou formu, když skóroval ve třetím z posledních čtyř zápasů. Nejprve ale v první třetině přihrál na gól Jasonu Demersovi, díky němuž se Sharks dostali do vedení 2:0. Dvaatřicetiletý útočník se pak prosadil na konci druhé třetiny střelou z mezikruží a svou sedmou trefou v sezoně zvýšil na 4:2. Islanders pak už dokázali ve třetí třetině jen snížit, Havlát si tak připsal vítězný gól.

Sharks, jimž stále chybí po zranění kolena Tomáš Hertl, vyhráli pátý zápas v řadě. Vůbec poprvé se proti nim postavil brankář Jevgenij Nabokov, který pro ně v letech 1999-2010 vychytal 293 vítězství a stále je nejúspěšnějším gólmanem v historii klubu.

"Nabby byl skvělý spoluhráč a jeden z nejlepších brankářů v klubové historii. Bylo zvláštní vidět ho v soupeřově brance," konstatoval útočník Joe Thornton, který v polovině zápasu vstřelil třetí gól San Jose. "Je to kamarád, ale samozřejmě jsem rád, že jsem ho překonal," dodal.

"San Jose má zkušený a disciplinovaný tým, to dneska rozhodlo," řekl Nabokov, který dres Islanders obléká už tři sezony, ale proti svým bývalým spoluhráčům nastoupil poprvé. "Myslím, že jsme nehráli špatně, jenže oni prostě nejsou snadný soupeř," dodal ruský gólman.

Sestřih z utkání NY Islanders - San Jose

New Jersey vedlo na Floridě díky zásahům českých útočníků už 3:1. Jágr se na konci první třetiny v přesilovce postaral svým 22. gólem v sezoně o vyrovnání na 1:1, Eliáš v polovině druhé třetiny vstřelil třetí gól týmu.

Jenže pak předvedli Panthers, v jejichž dresu odehrál 500. zápas v NHL Tomáš Fleischmann, velkolepý obrat. Ještě do druhé přestávky snížil Quinton Howden, ve třetí dvacetiminutovce pak domácí rozhodli o svém vítězství třemi góly.

Pikantní brankářský souboj dvou bývalých parťáků z Vancouveru mezi Robertem Luongem a Corym Schneiderem tak už potřetí v sezoně vyhrál Luongo, který v říjnu vychytal dva vzájemné duely ještě v brance Canucks, odkud před koncem přestupního termínu zamířil na Floridu.

"Nemám z toho ale moc dobrý pocit. Oni potřebují body víc než my," prohlásil Luongo, jehož tým na rozdíl od New Jersey má už jen mizivé šance na postup do play off. "Ale snažíme se bojovat. Já se snažil podat nejlepší výkon, on taky. Jsem rád, že jsme vyhráli, ale on musí být zklamaný," doplnil Luongo.

Jeho protějšek si vyčítal rozhodující čtvrtý inkasovaný gól, kdy ho Scottie Upshall překonal střelou mezi betony. "Takové góly nesmíme dostávat, srážejí celý tým. Poslední dobou mám pocit, že mi nic nevychází," zlobil se na sebe Schneider, který ve třech zápasech po olympijské přestávce inkasoval 15 gólů.

Sestřih z utkání Florida - New Jersey

Skleslý byl po pátečním zápase také český gólman Ondřej Pavelec. Z duelu Winnipegu s New Yorkem Rangers odstoupil kvůli blíže nespecifikovanému zranění po první třetině, v níž dvakrát inkasoval. Jeho tým nakonec prohrál 2:4. "Zatím nic nevíme, uvidíme v neděli po vyšetření," řekl trenér Paul Maurice.

Hlavní zásluhu na vítězství Rangers měl Carl Hagelin, který vstřelil tři góly a oslavil první hattrick v kariéře. "Ale nebyl to zápas úplně podle našich představ. O to je cennější, že jsme získali dva body. Jestli chceme pomýšlet na play off, musíme hrát lépe," uvedl Hagelin.

Sestřih z utkání Winnipeg - NY Rangers

Hodně divoký zápas viděli fanoušci v Denveru, kde Colorado podlehlo 4:6 Anaheimu. Devět z deseti gólů padlo v průběhu druhé třetiny, v níž Ducks otočili skóre z 1:2 na 5:2, následně domácí snížili na rozdíl jediného gólu, ale poslední slovo patřilo znovu hostům. Ve třetí třetině už pak žádná branka nepadla.

Výsledky NHL

NY Islanders - San Jose 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)

Branky: 21. Lee, 38. Nelson, 60. Nielsen - 14. Nieto, 15. Demers (Havlát), 30. J. Thornton, 39. Havlát. Střely na branku: 38:26. Diváci: 13.128.

Washington - Vancouver 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Branky: 9. Ward, 29. Ovečkin, 33. Wilson, 51. Green - 12. Schroeder, 45. Matthias, 48. Jensen. Střely na branku: 21:41. Diváci: 18.506.

Detroit - Edmonton 2:1sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 14. Sheahan, rozh. nájezd Tatar - 49. Smyth. Střely na branku: 23:22. Diváci: 20.066.

Colorado - Anaheim 4:6 (1:0, 3:6, 0:0)

Branky: 26. a 39. McGinn, 13. Mitchell, 39. Landeskog - 28. a 29. Palmieri, 24. Winnik, 30. Perry, 32. Lovejoy, 40. Perreault. Střely na branku: 38:33. Diváci: 18.030.

Chicago - Nashville 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky: 20. Toews, 49. Regin - 16. Fisher, 19. Hörnqvist, 41. Ellis. Střely na branku: 33:29. Diváci: 22.106.

Winnipeg - NY Rangers 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)

Branky: 3. Byfuglien, 4. Ladd - 2., 40. a 49. Hagelin, 12. Kreider. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg první třetinu, z 8 střel inkasoval 2 góly a úspěnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 32:23. Diváci: 15.004.

Dallas - Calgary 3:4sn (0:0, 3:1, 0:2 - 0:0)

Branky: 21. Roussel, 35. Jamie Benn, 37. E. Cole - 27. a 56. Cammalleri, 53. Byron, rozh. nájezd Knight. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.532.

Florida - New Jersey 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)

Branky: 10. Campbell, 35. Howden, 45. Boyes, 51. Upshall, 60. Trocheck - 19. Jágr, 23. Salvador (Eliáš), 34. Eliáš. Střely na branku: 22:31. Diváci: 14.496.