Jágr se blýskl dvěma góly a přispěl k výhře Floridy, skóroval i Pastrňák

7:09
NEW YORK - Hokejový útočník Jaromír Jágr se zasloužil ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly o výhru Floridy 6:2 nad Ottawou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Z českých hráčů ještě skóroval i David Pastrňák, který s Bostonem doma podlehl Carolině 2:3 v prodloužení. Petr Mrázek se oklepal ze svého posledního startu, v němž byl střídán, a 23 zákroky pomohl Detroitu porazit Winnipeg 3:2.

Jaromír Jágr slaví branku s Jakubem Kindlem. foto: ČTK/AP

Jágr otevřel skóre ve čtrnácté minutě, když po přihrávce Jonathana Huberdeaua zakončil z mezikruží přečíslení dva na jednoho. Zároveň touto trefou zaokrouhlil počet bodů v sezoně na padesát, což se mu povedlo v kariéře podvacáté. Takovou stabilní výkonností se v historii NHL může pochlubit už jen další čtveřice hráčů - Gordie Howe, Ron Francis, Ray Bourque a Mark Messier.

Nikdo z Čechů na něj nemá. Jágr ovládl první část Zlaté hokejky

Jágr, který se v předchozím zápase osamostatnil s 1851 body na třetí příčce v historické produktivitě soutěže, se gólově prosadil ještě na začátku třetí třetiny. Opět rychlou střelou z mezikruží překonal Craiga Andesona, zvýšil na 5:2 a vydatně přispěl k ukončení série tří proher.

„Někdy puk projde do branky, jindy ne. Máme spoustu dobrých hráčů, já se jen snažil uvolnit a pak vystřelit co nejrychleji,“ řekl Jágr, který vstřelil dva góly v jednom zápase popáté v sezoně a celkově má na kontě v tomto ročníku 23 branek. Hned 17 z nich nasázel v domácím prostředí. „Doma je to trochu jednodušší než venku. Fanoušci tě ženou, podporují. Pomáhá to,“ vysvětlil český útočník.

Jágra ale hlavně potěšilo, že Panthers konečně vyhráli a navýšili náskok před prvním nepostupujícím týmem do play off (Philadelphia) na deset bodů. „Lidi možná ani netuší, jak moc důležitá tato výhra byla,“ podotkl čtyřiačtyřicetiletý veterán, s nímž souhlasil i Vincent Trocheck, s gólem a třemi asistencemi nejlepší hráč zápasu.

Jaromír Jágr slaví se svými spoluhráči

„Jsme mladý tým a psychicky nás poslední výsledky trochu srážely dolů. Proto nám výhra, v níž jsme dali i hodně branek, dodá sebevědomí. Něco podobného na začátku roku odstartovalo i naši sérii 12 výher. Neříkám, že se to teď bude opakovat, ale takový zápas jsme teď potřebovali,“ doplnil Trocheck.

Mezi nejlepší hráče utkání byl zařazen i Pastrňák, kterého vyhlásili třetí hvězdou zápasu. Český útočník vyrovnal na 2:2 poté, co zachytil dlouhou přihrávku Davida Krejčího z obranného pásma a situaci dva na jednoho vyřešil střelou. Nerozhodný stav vydržel až do prodloužení, v němž v čase 61:30 rozhodl o výhře Hurricanes Phillip Di Giuseppe.

Roman Polák.
Tomáš Hertl v akci.

Detroit zápas neodstartoval dobře a Mrázek v první třetině dvakrát inkasoval, když ho po pěkných akcích překonali Marko Daňo a Tyler Myers. Domácí ale manko v prostřední části smazali a v závěru duelu vstřelil vítězný gól Justin Abdelkader. V brance Winnipegu dostal před Ondřejem Pavelcem přednost Michael Hutchinson.

Věděli jsme, že můžeme zápas otočit

„Po první třetině jsme prohrávali o dvě branky, ale věděli jsme, že je před námi ještě dost času zápas otočit. Jen bylo potřeba pokračovat v tvrdé práci, bojovat, dělat správně věci. A od druhé třetiny jsme jim nic nedarovali a začali dávat i góly,“ řekl Mrázek, který neprochází lehkým obdobím - v předchozích sedmi startech inkasoval třikrát pět branek, dvakrát byl střídán. „Každý zápas je jiný a jsem šťastný, že máme dnes oba body. Teď je důležité si odpočinout a připravit se další zápas,“ dodal.

Rozsíval pomohl k výhře Chicaga dvěma asistencemi. Mrázek byl brzy vystřídán

Po 45 letech může v play off chybět kanadský tým. Nejblíže ke zmírnění nadvlády amerických mužstev je Montreal, který se výhrou 3:2 nad Buffalem přiblížil na šest bodů poslednímu postupovému místu do vyřazovací části. V závěru utkání, kdy Canadiens hájili nejtěsnější vedení, ale přišli o P.K. Subbana. Klíčový obránce ztratil v souboji v rohu kluziště balanc, a když spadl, nechtěně do jeho hlavy vrazil spoluhráč Alexej Jemelin. Subban opustil hrací plochu na nosítkách a s poraněním krku byl odvezen na vyšetření do nemocnice.

„Vždy je děsivé, když vidíte na ledě doktora a nevíte, co se děje. Myslím si, že jakmile ho odváželi na nosítkách, všichni na střídačce i v hale to prožívali stejně,“ řekl trenér Montrealu Michel Therrien. „Po zápase jsem s ním mluvil, vypadalo to, že je schopen jakéhokoli pohybu. To je za daných okolností dobrá zpráva. Doufáme, že bude v pořádku,“ dodal.

Noční výsledky NHL

Boston - Carolina 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 26. Eriksson, 46. Pastrňák (Krejčí) - 6. Lindholm, 29. Gerbe, 62. Di Giuseppe. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Di Giuseppe, 2. Rask (oba Carolina), 3. Pastrňák (Boston).

Montreal - Buffalo 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky: 30. a 40. Galchenyuk, 54. Mitchell - 29. Deslauriers, 46. Gionta. Střely na branku: 34:38. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk, 2. Barberio (oba Montreal), 3. Eichel (Buffalo).

Detroit - Winnipeg 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky: 27. Larkin, 33. Ericsson, 56. Abdelkader - 12. Daňo, 17. Myers. Střely na branku: 35:25. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Abdelkader, 3. Ericsson (všichni Detroit).

Florida - Ottawa 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)

Branky: 14. a 45. Jágr, 26. Jokinen, 30. Ebklad, 30. Huberdeau, 51. Trocheck - 20. Smith, 27. Karlsson. Střely na branku: 31:28. Diváci: 15.051. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Jágr, 3. Huberdeau (všichni Florida).

Minnesota - Edmonton 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 32. Parise - 10. Korpikoski, 53. McDavid. Střely na branku: 30:25. Diváci: 19.058. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Kuemper (Minnesota).

San Jose - New Jersey 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 42. a 60. Zajac, 24. Smith-Pelly. Střely na branku: 30:16. Diváci: 16.234. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid, 2. Gionta, 3. Zajac (všichni New Jersey).

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...