Jágr pod drobnohledem: nevýrazný výkon, proti USA se útočník trápil

6:00
SOČI/PRAHA - Věřili, že by to proti jednomu z favoritů na zlatou medaili mohlo vyjít. Jenže český tým ve čtvrtfinále hokejového turnaje na Američany nestačil. Soupeř výtečně bruslil, střílel branky v pravý čas a uštědřil svěřencům kouče Aloise Hadamczika porážku 2:5. Jak si v utkání vedl Jaromír Jágr? Server Lidovky.cz jeho výkon podrobně sledoval.

...V duelu o bronz se Švédskem nedali Češi ani gól. Po mistrovství světa Jaromír Jágr oznámil konec reprezentační kariéry. Rok před šampionátem v Praze... foto: MAFRA - Michal Růžička

• Známka Lidovky.cz: 2-
  • Očima Miloslava Hořavy staršího (čtyřnásobného účastníka olympijských her): "Mnohokrát dostal od Američanů tvrdě do těla. Měl to těžké, ve většině předchozích zápasů byl podle mě přetěžovaný. Celý zápas téměř nebyl vidět. Myslím, že na lepší výkon mu už zkrátka došly síly."

Amerika ve čtvrtfinále olympiády? To už dvaačtyřicetiletý útočník jednou zažil. Před šestnácti lety z toho dokonce byla parádní česká jízda, národní tým se tehdy vítězstvím nad zámořským sokem v první části vyřazovacích bojů nastartoval až k sladkému cíli. Jágr tenkrát v památné bitvě jednou skóroval, když převzal kotouč do Dopity, najel si do výhodnější střelecké pozice a prudkou ránu namířil přesně.

Před vzájemným soubojem v Soči ale varoval: "Bude to nesmírně těžké". Krátce po těžké bitvě se Slovenskem navíc připomněl: "Vybojovali si tu výhodu, že nehráli osmifinále a měli den volna." Černé myšlenky si však nechtěl připustit, ale nakonec musel spolu s celým týmem sklonit před favorizovaným protivníkem hlavu.

Češi neodehráli vyloženě špatný zápas. Naopak, v některých pasážích diktovali tempo hry. Ovšem rozjetý americký stroj neměl slitování. A přiklonilo se k němu i štěstí. Zatímco parta kolem kapitána Tomáše Plekance své šance neproměnila, soupeř střílel góly i z nemožných úhlů.

Jágr se během šedesáti minut mezi mantinely příliš nepředvedl. Chyběla mu elegance, se kterou všechny předchozí duely odehrál. Možná si připouštěl i fakt, že se jeho olympijská štace blíží ke konci. Nebo že by se legendární "68" předvedla na vrcholové akci i za čtyři roky?

Jágrovy momenty v utkání:

• 1. minuta: Zkušený útočník se znovu zařadil do první formace spolu s Tomášem Plekancem a Romanem Červenkou. Hned při svém první střídání se snažil americkou obranu zaskočit - vystartoval kupředu a bojoval u hrazení. Ale brzy musel spěchat na střídačku, jelikož mu Bryan Sutter přelomil hůl.
  • 3. minuta: Český tým po smolné brance ztrácel jeden gól, avšak mohlo být vyrovnáno. Jágr posunul kotouč na Plekance, který zprava střílel. Škoda, že si český kapitán v tu chvíli nevšiml úplně volného Červenky...
  • 21. minuta: Další aktivní nástup elitní formace. Útočník New Jersey Devils tentokrát číhal u branky a zanedlouho plácl do poskakujícího puku. Výsledek? Kotouč se otřel o oblouk americké klece a skončil u hrazení.
  • 33. minuta: Jágr se prosmýkl po pravém křídle a volil nejjednoduší řešení. Kotouč ihned nahodil před americkou tvrz, kam si najížděli spoluhráči. Jenže bez úspěchu, brankář Jonathan Quick si puk pohlídal.
  • 36. minuta: Vůbec první česká přesilovka. A urostlý křídelník na ní měl velkou zásluhu, jelikož ho nedovoleně atakoval Brooks Orpik. Češi si ale výhodu jednoho muže v poli neužili dlouho, Jakub Voráček totiž při následném podražení počet sil na ledové ploše vyrovnal.
  • 41. minuta: Tohle nevypadalo vůbec špatně! Před brankou Američanů se strhla obrovská mela, velkou zásluhu na tom měl Plekanec i dorážející Jágr. Ani jednomu z nich se ale nepodařilo dotlačil černou pryž do sítě.