Jablonec vyřadil Plzeň z poháru, vyhrál druhý zápas 4:3

20:08aktualizováno  20:12
PLZEŇ - Fotbalisté Jablonce v odvetném utkání čtvrtfinále Poháru České pošty zvítězili na hřišti ligového lídra Plzně 4:3 a po domácí výhře 2:1 z minulého týdne si zajistili postup do semifinále. Hosté k postupu mezi čtyři nejlepší týmy soutěže dvěma během úvodních šesti minut a zbytek utkání, v němž vedli senzačně o čtyři branky, už jen kontrolovali.

Plzeň - Jablonec foto: MAFRA - Ladislav Němec

Hattrickem se v dresu Severočechů blýskl Ondřej Vaněk. Jablonec v semifinále vyzve buď Liberec, nebo Teplice. Oba týmy se poměří příští úterý.

Oproti víkendovému ligovému kolu udělal plzeňský kouč Pavel Vrba hned sedm změn v základní sestavě, což na souhře Západočechů bylo znát. Naopak hosté nastoupili ve Štruncových sadech téměř v nejsilnějším možném složení.

Plzeň - Jablonec 3:4

Branky: 72. vlastní Rossi, 73. Darida, 87. Zeman - 4. Novák, 6., 53. a 70.Vaněk. Rozhodčí: Proske - Tacina, Pilný. ŽK: Zeman, Řezník (oba Plzeň). Diváci: 2035.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský (46. Procházka), Hejda, Limberský (46. Řezník) - Fillo, Ďuriš, Darida, Zeman - Tecl, Adamov (58. Kolář). Trenér: Vrba.

Jablonec: Špit - Kysela, Rossi, Beneš, Novák - Zoubele (74. Pavlata), Vaněk, Loučka - Kopic (66. Pázler), Piták (25. Eliáš), Třešňák. Trenér: Kotal.

Jablonec svoji současnou formu demonstroval hned po úvodním hvizdu. Už ve 4. minutě unikl po levé straně Vaněk, necentroval do šestnáctky, kde volný Třešňák trefil pravou tyč a dobíhající Novák odražený míč pohodlně uklidil do sítě. O dvě minuty později zaváhala defenziva Viktorie znovu, čehož po dlouhém autovém vhazování využil ve vápně nekrytý Vaněk ke vstřelení další branky.

Z katastrofálního úvodu utkání se domácí postupně zvedali, ale k postupu do semifinále by museli vstřelit čtyři branky. Ve 20. minutě se poprvé výrazněji připomněl navrátilec do sestavy Darida, jeho střela z 20 metrů ale mířila těsně nad. Vzápětí zachránil Jablonec od pohromy gólman Špit, který vleže dokázal vyrazit pokus Adamova k pravé tyči. Poté kvůli zranění odstoupil do té doby nejlepší hráč Severočechů Piták a hosté se začali soustředit na udržení vítězství.

Plzeň v obraně zkolabovala i osm minut po poločase: jablonecký Vaněk využil zaváhání domácích po rohovém kopu a sólový únik zakončil třetí jabloneckou brankou v utkání. Viditelně otřesenou Viktorii definitivně zlomilo v 70. minutě podklouznutí náhradního brankáře Pavlíka, po němž snadno dokončil hattrick neudržitelný Vaněk.

Plzeňští ještě dokázali alespoň částečně zkorigovat debakl. Nejprve si po závaru vstřelil vlastní branku jablonecký bek Rossi a vzápětí se hlavičkou prosadil Darida. Třetí branku ještě zaznamenal v 87. minutě krásnou střelou Zeman. Víc už ale domácí nestihli, rozplynul se jim sen o tom, že po třech letech pohár ovládnou. A navíc prohrálitřetí z posledních čtyř soutěžních zápasů.

Další čtvrtfinále poháru

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:1)
Branka: 24. Mareš. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Arnošt. ŽK: Hofmann, Volešák, Kerbr, Košút - Mareš, Nešpor. První zápas: 1:3. Postupuje Boleslav. Diváci: 1248.

Sestavy: Slovácko: Heča - Kubáň, Mezlík, Košút, Reinberk - Hlúpik, Hofmann, Valenta, Volešák (77. Trávník) - Skalák (67. Haša), Kerbr (81. Lukáš). Trenér: Habanec.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Dosoudil, Bořil - Jarolím, Ščuk - Mareš (74. Sivrič), Magera (70. Sloboda), Štohanzl - Nešpor (78. Chramosta). Trenér: Minář.