Jablonec sebral po Slavii body i Plzni. Sešívaní jsou po výhře v Ďolíčku titulu blíž

16:00aktualizováno  21:12
JABLONEC NAD NISOU/praha - Fotbalisté Plzně v duelu 27. ligového kola jen remizovali 2:2 v Jablonci a zkomplikovali si boj o titul. Slavia totiž ve večerním derby vyhrála vršovické derby na hřišti Bohemians 1905 3:1 a vrátila se do čela tabulky s dvoubodovým náskokem na Viktorii.

Milan Škoda a Ruslan Mingazov slaví úvodní gól. foto: ČTK

Příbram zůstává poslední, Dukla se po výhře v předehrávce posunul na osmé místo

Bohemians v nejvyšší soutěži prohráli se Slavií poprvé po pěti zápasech a na třináctém místě neúplné tabulky mají čtyřbodový náskok na sestupové pásmo.

Hosty v Ďolíčku poslal do vedení ve 12. minutě Turkmen Ruslan Mingazov, krátce nato Srb Miroslav Markovič z penalty vyrovnal, ale v úvodu druhé půle rozhodl derby střídající Jaromír Zmrhal. V závěru ještě slávistický triumf pojistil Jan Sýkora.

Utkání 24. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko. Radost...
Utkání 24. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko. Zleva...

Slavia nastoupila se dvěma útočníky a nejlepšího střelce Škodu doplnil obvyklý žolík Mešanovič. Jako první se však musel činit hostující brankář Pavlenka, který nadvakrát zlikvidoval Lutsovy nůžky.

Ve 12. minutě slávisté ze své první šance udeřili. Na Sýkorův centr si naskočil Mingazov a hlavou poslal míč přesně k tyči.

Výsledky 27. kola:

FK Jablonec - Viktoria Plzeň 2:2 (0:2)
Branky:
58. a 63. Doležal - 11. a 37. Ivanschitz. Rozhodčí: Jílek - Moláček, Pochylý. ŽK: Jankovič, Mihálik - Hubník. Diváci: 3660.

Bohemians 1905 - Slavia Praha 1:3 (1:1)
Branky:
15. Markovič z pen. - 12. Mingazov, 50. Zmrhal, 82. Sýkora. Rozhodčí: Orel - Nádvorník, Blažej. ŽK: Šmíd - Lüftner, Škoda, Mingazov. Diváci: 5000 (vyprodáno).

1. FC Slovácko - MFK Karviná 1:1 (1:0)
Branky:
28. Havlík - 49. Jovanovič. Rozhodčí: Proske - Koval, Hájek. ŽK: Navrátil - Kalabiška, Galuška, Eismann. Diváci: 3451.

Hostům však vedení vydrželo jen tři minuty, protože Frydrych v šestnáctce nesmyslnou vysokou nohou srazil Jiráska a nařízenou penaltu proměnil Markovič.

Ve zbytku poločasu měli svěřenci Jaroslava Šilhavého převahu a hrozili hlavně ze vzduchu a standardních situací. Po jedné z nich se sám před brankářem ocitl stoper Deli, ale hlavou na Fryštáka nevyzrál.

Hosté vstoupili výborně do druhého poločasu. Hušbauer v 50. minutě nákopem z poloviny hřiště vyslal do úniku Zmrhala a ten překonal brankáře Bohemians. Slavia začala dominovat.

Po hodině hry ale nevyužila slibný brejk a Škoda v pokutovém území místo střely zvolil nepřesnou přihrávku na Mešanoviče.

Brankář Bohemians Fryšták pak v další šanci vytěsnil střelu Zmrhala. Zmar „Klokanů“ korunovala 82. minuta, v níž Berger nechtěně přistrčil míč Sýkorovi a ten umístěnou přízemní ranou pečetil výhru Slavie.

Plzeň ztratila dvougólové vedení

Obhájce trofeje z Plzně vedl po poločase 2:0 po brankách Rakušana Andrease Ivanschitze, ale po pauze dvěma góly srovnal střídající Martin Doležal.

Jablonec po předešlé remíze 1:1 na Slavii obral o body dalšího aspiranta na titul a je sedmý.

Do plzeňské sestavy se po karetním trestu vrátil kapitán Hubník a při absenci potrestaného útočníka Bakoše dostal po devíti zápasech poprvé šanci v zahajovací jedenáctce Poznar.

Jako první zahrozil Jablonec, ale Kozáčik v sedmé minutě Mehanovičovu střelu z dálky vyrazil.

O čtyři minuty později otevřeli skóre hosté. Severočeši odvrátili Petrželův roh jen na hranici vápna, kde se do balonu z voleje opřel Ivanschitz a trefil se přesně pod břevno.

David Limberský zpytuje svědomí po remíze v Jablonci.

Vzápětí vyhlavičkoval Kopicovu ránu obránce, stejného hráče pak vychytal domácí brankář a Hořavův pokus mířil vedle.

Jablonec v první půli nenavázal na výkon ze Slavie a v ofenzivě nebyl příliš nebezpečný. Výjimkou bylo pár závarů po půlhodině hry, které ale Západočeši přežili a udeřili podruhé.

Limberský v 37. minutě šajtlí vysunul Petrželu, který postupoval do otevřené obrany, přesně přihrál do běhu Ivanschitzovi a ten z malého vápna uklidil míč k tyči. Rakouský záložník dal svůj třetí gól v dresu Viktorie.

Jablonecký kouč Klucký v poločase hned dvakrát vystřídal, na trávník poslal Doležala s Masopustem a domácí ožili.

Diviš ještě pálil po přečíslení vedle, ale v 58. minutě už Severočeši snížili. Kozáčik před Mihálikem balon jen vyrazil k Doležalovi, který zamířil k tyči a oslavil svůj první jarní gól.

Plzeňští jako by zůstali v šatně, na trávníku v tu chvíli téměř neexistovali a domácí toho za dalších pět minut využili k vyrovnání. Kozáčik nejprve vyškrábl Mihálikův pokus, ale dorážející Doležal elegantně přes hlavu dostal míč do sítě.

Plzeňský kouč Bečka okamžitě nasadil Pilaře, postupně přišli na trávník i Kovařík s Krmenčíkem, ale hosté už ztracené vedení nezískali zpět. Naopak mohli i prohrát, kdyby Masopust v 86. minutě nemířil těsně vedle.

Slovácko remizovalo s Karvinou

Fotbalisté Slovácka pouze remizovali s Karvinou 1:1 a prodloužili sérii domácích nevýrazných výsledků.

V zápase dvou rozdílných poločasů vstřelil vedoucí branku Slovácka Marek Havlík, po změně stran vyrovnal Mihailo Jovanovič. Svěřenci trenéra Stanislav Levého si připsali už třináctou remízu. Karviná po třech prohrách na hřištích soupeřů dosáhla na bod.