Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

SOUHRN: Plzeň znovu rázně odskočila Spartě, Budějovice míří z ligy

19:55aktualizováno  12. dubna 16:59
PRAHA - Na Letné se v sobotu rodilo velké překvapení, ale nakonec svítilo na tabuli očekávané - Sparta ve 283. derby porazila Slavii 2:1 a ve 23. kole fotbalové ligy stáhla na pár náskok vedoucí Plzně na dva body. Lídr však na v neděli nezaváhal, porazil Brno jasně 4:1 a drží si v čele tabulky znovu pětibodový náskok. Poslední České Budějovice se stále trápí a směřují k sestupu.

Záložník Zbrojovky Radek Buchta (vzadu) a útočník Plzně Aidin Mahmutović. foto: ČTK

Že by byli pod tlakem, protože Sparta vyhrála derby a přiblížila se na rozdíl dvou bodů? Kdepak, nic takového. Plzeň si zápas 23. kola doma proti Brnu užila, v obou poločasech dala dva góly, vyhrála 4:1 a vede znovu o pět bodů.

Dvě trefy útočníka Mahmutoviče v první půli, po přestávce góly v podání Kovaříka a Hořavy. 4:0 pro lídra, vyprodaný stadion si užíval sluníčko a pěkný fotbal. Až v 76. minutě domácím fanouškům trochu zkazila radost branka Markoviče.

Infaktový závěr. Sparta rozhodla derby se Slavií až v 89. minutě

Gól dostala za rozhodnutého stavu čtvrt hodiny před koncem.

Na tříbodovém zisku lídra to však nic neměnilo. Plzeň zůstává doma stoprocentní, ve Štruncových sadech vyhrála i jedenáctý zápas této sezony a celkově slaví deváté vítězství v řadě.

Jablonec oslavil třetí vítězství v řadě, předposlední Hradec Králové doma deklasoval 4:0. Jablonečtí nabrali v posledních kolech výbornou formu a snažili nahnat strach dvojici nejlepších.

O jarní neporazitelnost nepřipravil Severočechy ani Hradec Králové. Ten ještě 13 minut před koncem - za stavu 1:0 pro Jablonec - mohl doufat alespoň v bod, jenže pak domácí nastříleli tři góly. K tomu ještě prodloužili svou sérii bez inkasované branky na 396 minut.

Zraněný útočník Baníku Milan Baroš je odnášen z hřiště.
Útočník Slavie Milan Škoda se raduje z gólu

Svou šňůru protáhly také České Budějovice, pyšné na ni však rozhodně nejsou. Pod vedením trenéra Cipra prohrály i sedmý jarní zápas, v Příbrami padly 0:1 a na příčku zaručující záchranu ztrácejí společně s Hradcem dva body.

Kýžené první nesestupové místo patří Liberci, který po vítězství v minulém kole tentokrát remizoval, a to 1:1 v Mladé Boleslavi.

Ostrava po devíti kolech poznala, jak chutná tříbodový zisk - čekání, jež trvalo od listopadu, ukončila výhrou 2:0 na hřišti Bohemians 1905. I přesto, že se jí na začátku zranil útočník Milan Baroš. Klokani prohráli osmý z posledních třinácti zápasů.

Výsledky 23. kola

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 4:1 (2:0)

Branky: 13. a 24. Mahmutovič, 54. Kovařík, 71. Hořava - 76. Markovič. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Pochylý. ŽK: R. Buchta (Brno). Diváci: 11.128.

Sparta Praha - Slavia Praha 2:1 (0:1)

Branky: 66. Lafata, 89. J. Brabec - 4. Milan Škoda. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Nádvorník. ŽK: Kadlec, Konaté - Latka, Baéz, Kenija, Berkovec, R. Hrubý. Diváci: 18.665 (vyprodáno).

1. FK Příbram - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 47. Hájovský. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Pospíšil. ŽK: Hájovský, Pilík, Hnaníček - Kladrubský, Machovec, Škoda, Lengyel. ČK: 61. Machovec. Diváci: 2139.

Vysočina Jihlava - Dukla Praha 1:2 (1:1)

Branky: 13. Jánoš - 40. Polom, 53. Čajič. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Berger, Marek Hanousek, F. Rada (všichni Dukla). Diváci: 3390.

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Branky: 59. Ščuk - 4. Luckassen. Rozhodčí: Zelinka - J. Paták, Jiřík. ŽK: Skalák - Bakoš, Šural, Fleišman. Diváci: 3230.

Baumit Jablonec - FC Hradec Králové 4:0 (1:0)

Branky: 33. a 90.+2 Greguš, 77. Masopust, 89. F. Novák. Rozhodčí: Jílek - Vaňkát, Kubr. ŽK: M. Pospíšil, Romera - Trubač, Malinský. Diváci: 4063.

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava 0:2 (0:0)

Branky: 65. Narh, 73. Frydrych. Rozhodčí: Kocourek - Štěrba, Peřina. ŽK: Sukup, Kukec, Jirásek, Foltýn, Kouřil (všichni Ostrava). Diváci: 5000 (vyprodáno).