10. dubna 2015 19:55, aktualizováno 12. 4 16:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

SOUHRN: Plzeň znovu rázně odskočila
Spartě, Budějovice míří z ligy

Záložník Zbrojovky Radek Buchta (vzadu) a útočník Plzně Aidin Mahmutović. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záložník Zbrojovky Radek Buchta (vzadu) a útočník Plzně Aidin Mahmutović. | foto: ČTK
PRAHA Na Letné se v sobotu rodilo velké překvapení, ale nakonec svítilo na tabuli očekávané - Sparta ve 283. derby porazila Slavii 2:1 a ve 23. kole fotbalové ligy stáhla na pár náskok vedoucí Plzně na dva body. Lídr však na v neděli nezaváhal, porazil Brno jasně 4:1 a drží si v čele tabulky znovu pětibodový náskok. Poslední České Budějovice se stále trápí a směřují k sestupu.

Že by byli pod tlakem, protože Sparta vyhrála derby a přiblížila se na rozdíl dvou bodů? Kdepak, nic takového. Plzeň si zápas 23. kola doma proti Brnu užila, v obou poločasech dala dva góly, vyhrála 4:1 a vede znovu o pět bodů.

Dvě trefy útočníka Mahmutoviče v první půli, po přestávce góly v podání Kovaříka a Hořavy. 4:0 pro lídra, vyprodaný stadion si užíval sluníčko a pěkný fotbal. Až v 76. minutě domácím fanouškům trochu zkazila radost branka Markoviče.

Gól dostala za rozhodnutého stavu čtvrt hodiny před koncem.

Na tříbodovém zisku lídra to však nic neměnilo. Plzeň zůstává doma stoprocentní, ve Štruncových sadech vyhrála i jedenáctý zápas této sezony a celkově slaví deváté vítězství v řadě.

Jablonec oslavil třetí vítězství v řadě, předposlední Hradec Králové doma deklasoval 4:0. Jablonečtí nabrali v posledních kolech výbornou formu a snažili nahnat strach dvojici nejlepších.

O jarní neporazitelnost nepřipravil Severočechy ani Hradec Králové. Ten ještě 13 minut před koncem - za stavu 1:0 pro Jablonec - mohl doufat alespoň v bod, jenže pak domácí nastříleli tři góly. K tomu ještě prodloužili svou sérii bez inkasované branky na 396 minut.

Zraněný útočník Baníku Milan Baroš je odnášen z hřiště.
Útočník Slavie Milan Škoda se raduje z gólu

Svou šňůru protáhly také České Budějovice, pyšné na ni však rozhodně nejsou. Pod vedením trenéra Cipra prohrály i sedmý jarní zápas, v Příbrami padly 0:1 a na příčku zaručující záchranu ztrácejí společně s Hradcem dva body.

Kýžené první nesestupové místo patří Liberci, který po vítězství v minulém kole tentokrát remizoval, a to 1:1 v Mladé Boleslavi.

Ostrava po devíti kolech poznala, jak chutná tříbodový zisk - čekání, jež trvalo od listopadu, ukončila výhrou 2:0 na hřišti Bohemians 1905. I přesto, že se jí na začátku zranil útočník Milan Baroš. Klokani prohráli osmý z posledních třinácti zápasů.

Výsledky 23. kola

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 4:1 (2:0)

Branky: 13. a 24. Mahmutovič, 54. Kovařík, 71. Hořava - 76. Markovič. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Pochylý. ŽK: R. Buchta (Brno). Diváci: 11.128.

Sparta Praha - Slavia Praha 2:1 (0:1)

Branky: 66. Lafata, 89. J. Brabec - 4. Milan Škoda. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Nádvorník. ŽK: Kadlec, Konaté - Latka, Baéz, Kenija, Berkovec, R. Hrubý. Diváci: 18.665 (vyprodáno).

1. FK Příbram - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 47. Hájovský. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Pospíšil. ŽK: Hájovský, Pilík, Hnaníček - Kladrubský, Machovec, Škoda, Lengyel. ČK: 61. Machovec. Diváci: 2139.

Vysočina Jihlava - Dukla Praha 1:2 (1:1)

Branky: 13. Jánoš - 40. Polom, 53. Čajič. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Berger, Marek Hanousek, F. Rada (všichni Dukla). Diváci: 3390.

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Branky: 59. Ščuk - 4. Luckassen. Rozhodčí: Zelinka - J. Paták, Jiřík. ŽK: Skalák - Bakoš, Šural, Fleišman. Diváci: 3230.

Baumit Jablonec - FC Hradec Králové 4:0 (1:0)

Branky: 33. a 90.+2 Greguš, 77. Masopust, 89. F. Novák. Rozhodčí: Jílek - Vaňkát, Kubr. ŽK: M. Pospíšil, Romera - Trubač, Malinský. Diváci: 4063.

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava 0:2 (0:0)

Branky: 65. Narh, 73. Frydrych. Rozhodčí: Kocourek - Štěrba, Peřina. ŽK: Sukup, Kukec, Jirásek, Foltýn, Kouřil (všichni Ostrava). Diváci: 5000 (vyprodáno).