Italská média o zápase Plzně: Katastrofa, osud Neapole je zpečetěn

14:55
ŘÍM - Fotbalovou Itálii šokovala čtvrteční vysoká porážka Neapole od Viktorie Plzeň v Evropské lize. Média označila výsledek 0:3 za katastrofu a shodla se, že po nečekaném fiasku je druhý tým italské ligy před odvetou prakticky bez vyhlídek na postup do osmifinále

Fotbalista Neapole Blerim Džemaili (vlevo) a Jan Kovařík z Plzně foto: ČTK

"Neapol se v prvním poločase držela až příliš zpátky a Češi byli dynamičtější a odhodlanější," napsal Il Giornale. Podle něj Plzeň za poslední roky vyrostla na evropskou úroveň a ve čtvrtek zmrazila šance italského týmu na postup. "Rajtoralův a Teclův gól zlámaly Neapoli nohy a učinily konec její cesty Evropou," uzavřel deník. Také římská La Repubblica fotbalisty Neapole odepsala.

K TÉMATU

Podle deníku předvedli svěřenci trenéra Mazzariho velmi špatný výkon a nyní mohou doufat jen v zázrak. Média se v komentářích shodla, že základem neúspěchu byl první poločas, v němž se Neapol nedokázala prosadit. Ani oživení, které v druhé půli přineslo nasazení Marka Hamšíka, domácí nezachránilo. "Neapol draze zaplatila za svůj apatický výkon v prvním poločase," uvedl turínský deník La Stampa.

I když domácí po přestávce začali více hrozit, nedůsledností a nepřesností svoje šance pokazili. "Druhý gól Plzně byl pro Italy studenou sprchou," napsal Corriere della Sera. "Konečné skóre 3:0 znamená, že osud mužstva je zpečetěn, a to ještě před odvetou," uzavřela La Stampa.

Budu makat, abych střílel góly dál, slíbil Tecl a svou roli pochopil

Co zápas, to aspoň jeden gól. Skvostnou sérii na začátku plzeňského angažmá si útočník Stanislav Tecl vychutnává. Na pohárový zážitek z Neapole bude ještě dlouho vzpomínat. "Zvlášť pokud postoupíme do osmifinále," dodala dvacetimilionová posila po úvodním utkání Evropské ligy.

V prvním ostrém zápase roku 2013 jste si zahrál něco málo přes půlhodinu. Stačilo to?
Samozřejmě, že stačilo, i když každý by chtěl hrát co nejvíc. Jsem maximálně šťastný za vítězství i za svůj gól. Trenér zvolil velmi dobrou taktiku.

Co všechno vám běželo hlavou, když jste se na konci utkání posunul skóre na 3:0?
Abych pravdu řekl, tak ani nevím. Bylo to velice spontánní. Hlavou mi projel pocit obrovského štěstí.

Vy osobně si zatím v Plzni držíte vysoký standard: co zápas, to gól. Jak dlouho to může vydržet?
Tohle bych nerad odhadoval, ale doufám, že co nejdéle. Budu makat, abych střílel góly dál.

Už při čtvrteční odvetě s Neapolí si můžete bilanci vylepšit. Myslíte, že máte po výhře 3:0 postup jistý?
To teda určitě ne. V poločase ještě nikdo nikdy nic nevyhrál. Ještě to bude fuška.

Do hry jste se dostal zrovna v době, kdy měla Neapol obrovský tlak. Jak vám v tu chvíli vlastně bylo?
Moc dobře ne, Neapol nás trošku přitáhla a několikrát mohla vyrovnat. Naštěstí to kluci vzadu výborně odbojovali, doslova to odmlátili. S výjimkou příležitosti Hamšíka bych řekl, že Neapol úplně vyloženou šanci neměla.

Hamšík své sólo neproměnil, zato vy ano. I proto se bude znovu mluvit o tom, jestli by měl v plzeňském útoku nastupovat Tecl nebo Bakoš. Jak ten souboj o místo v sestavě vnímáte? V Jihlavě jste hrával vždycky od začátku…
Když jsem do Plzně přicházel, tak jsem samozřejmě věděl o tom, jaká mě tu čeká konkurence. Já myslím, že konkurence je zdravá a doufám, že mi pomůže k tomu, abych se fotbalově dál zlepšoval. JAN PALIČKA