Italové ani podruhé nezvítězili. Remizovali s Chorvaty

19:54
POZNAŇ - Fotbalisté Itálie remizovali v utkání skupiny C mistrovství Evropy s Chorvatskem 1:1. Italy poslal do vedení v 39. minutě Andrea Pirlo přesnou střelou z přímého kopu, 18 minut před koncem zápasu v Poznani ale srovnal Mario Mandžukič.

Itálie - Chorvatsko foto: Reuters

Chorvati tak neprohráli už šestadvacátý z posledních 29 zápasů, navíc nenašli přemožitele v normální hrací době už poosmé za sebou na velkých turnajích. K postupu do čtvrtfinále by jim měla stačit remíza v posledním duelu se Španělskem, zatímco Italové musejí se dvěma body vyhrát nad Irskem.

Italové navázali na výkon z úvodního duelu se Španělskem (1:1) a pokračovali v nečekaně ofenzivním vystoupení. Rychle přecházeli do útoku a místo držení míče se snažili častěji zakončovat. Dlouho jim ale chyběla přesnější koncovka. Balotelli po hezkém uvolnění ve vápně pálil kousek vedle, vzápětí tvrdá rána Marchisia letěla jen těsně nad břevno.

Hvězda zápasu

LN vybraly za hvězdu utkání Andrea Pirla. Italský veterán krásným gólem z přímého kopu vstřelil branku, tvořil hru, řídil ofenzívu a zodpovědně se vracel. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak získal tři body navíc.

I další pokusy končily buď vedle, nebo na clonících chorvatských obráncích. Vyložená šance přišla v 37. minutě, kdy se Marchisio uvolnil ve vápně, ale ani nadvakrát nedokázal prostřelit brankáře Pletikosu, který předvedl dva vynikající zákroky.

Jenže o dvě minuty později už udeřilo. Pirlo si postavil 25 metrů od branky míč na přímý kop, a přestože byl v poměrně těžkém úhlu, zamířil přesně přes zeď do dolní části branky. Pletikosa navíc kvůli clonícím hráčům zareagoval o chvilku později a už nestačil míč vyrazit.

Jenže do druhé půle se role obou týmů vyměnily. Chorvaté si ve snaze o vyrovnání vytvářeli tlak, zatímco Italové byli stále více pasivní a soustředili se na brejky. Navíc se jim zranil Motta, klíčový záložník směrem do obrany. I tak se ale mistři světa z roku 2006 poměrně jistě bránili.

Ovšem jen do 72. minuty. Z levé strany odcentroval Strinič, Chiellini letící míč podskočil a Mandžukič dostal potřebný prostor, aby po zpracování napálil balon s pomocí tyče do branky. Připsal si tak už svůj třetí zásah na turnaji.

Oba celky se pak snažily o rozhodující gól, ale marně. Montolivo svou nečekanou střelou Pletikosu jen vylekal a na druhé straně zase Jelavič špatnou přihrávkou pokazil nadějně rozjetý protiútok. V závěru už další šance nepřišla, a tak Italové potvrdili nelichotivou bilanci ze vzájemných zápasů, když vyhráli jediný ze sedmi, a to v roce 1942.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina C:

Itálie - Chorvatsko 1:1 (1:0)
Branky
: 39. Pirlo - 72. Mandžukič. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Kirkup (všichni Angl.). ŽK: Motta, Montolivo - Schildenfeld. Diváci: 37.096.

Itálie: Buffon - Chiellini, De Rossi, Bonucci - Giaccherini, Marchisio, Pirlo, Motta (63. Montolivo), Maggio - Cassano (83. Giovinco), Balotelli (69. Di Natale).

Chorvatsko: Pletikosa - Srna, Čorluka, Schildenfeld, Strinič - Rakitič, Vukojevič, Modrič, Perišič (68. Pranjič) - Mandžukič (90.+4 Kranjčar), Jelavič (83. Eduardo).