Poláci si vyšlápli na mistry světa, poprvé v historii porazili Němce

20:08
VARŠAVA - Fotbalisté Polska porazili ve druhém zápase kvalifikace o mistrovství Evropy německou reprezentaci 2:0, což se jim v devatenáctém vzájemném utkání povedlo poprvé v historii. O góly se proti úřadujícím světovým šampionům postarali Arkadiusz Milik a Sebastian Mila. Irsko deklasovalo nováčka Gibraltar 7:0. Útočník Robbie Keane dal hattrick a stal se s 21 zásahy nejlepším kvalifikačním střelcem v historii.

Fotbalisté Polska slaví triumf nad Německem. foto: Reuters

Za německou reprezentaci nastoupil v Polsku poprvé leverkusenský Karim Bellarabi, střelec nejrychlejší branky v bundeslize, jenž se v utkání prvního kola této sezony v Dortmundu prosadil po devíti vteřinách. V 38. minutě se debutant dostal po centru Götzeho k levé tyči do největší šance prvního poločasu, těsně však minul.

V 51. minutě z první střely na branku skórovali domácí. Piszczekův centr využil ve vápně nikým neatakovaný Milik, jenž se za reprezentaci trefil potřetí.

Hosté si poté vypracovali několik gólových příležitostí, gólmanovi Szczesnému pomohla i branková konstrukce, v 88. minutě však výhru Polska pojistil Mila. Německo prohrálo v kvalifikačním utkání poprvé od října 2007. Ve venkovním zápase v kvalifikaci podlehlo dosud naposledy v roce 1998 v Turecku.

„Samozřejmě jsme zklamaní. Nemůžu týmu nic vyčítat, kromě toho, že jsme byli v našich šancích příliš lehkomyslní,“ uvedl kouč Německa Joachim Löw. „Herní systém byl v pořádku, vytvořili jsme si hodně příležitostí, chtěli jsme dát gól. Polsko pak z první střely na branku otevřelo skóre. Musíme nyní nabrat síly na úterní zápas s Irskem.“

Irsko rozstřílelo Gibraltar 7:0, rekordman Keane přispěl hattrickem

Čtyřiatřicetiletý Keane v rozmezí šesté a 18. minuty třikrát překonal gólmana Gibraltaru Jordana Pereze a na svém kontě má po 136 startech 65 branek. S 21 trefami se hráč Los Angeles Galaxy stal nejlepším střelcem v historii kvalifikace o mistrovství Evropy. Dosud se dělil o třetí místo s bývalým českým reprezentantem Janem Kollerem a Španělem Raúlem. Na prvním příčce vystřídal Dána Jona Dahla Tomassona a Turka Hakana Süküra, kteří dali shodně po 19 brankách.

Irové zaostali jen o jeden gól za svou nejvyšší výhrou z roku 1983, kdy deklasovali Maltu 8:0. Po dvou zápasech mají stoprocentní bilanci, Gibraltar je na posledním místě skupiny D se skóre 0:14.

Skotsko porazilo Gruzii těsně 1:0 v zápase, který řídil český sudí Miroslav Zelinka. Ve 28. minutě Robertsonův centr vyboxoval Lorija pouze k Maloneymu, jehož střelu za záda vlastního gólmana tečoval obránce Chubutija. Zápas Skotska na stadionu Ibrox v Glasgow skončil výsledkem 1:0 popáté v řadě a potřetí ve prospěch domácí reprezentace.

Útočník Irska Robbie Keane slaví jeden ze svých tří gólů.

Řecký útočník Nikolaos Karelis se prosadil při svém debutu v seniorské reprezentaci, osmifinalisté letošního mistrovství světa ale vedení neudrželi a ve Finsku pouze remizovali 1:1.

Arménie bez zraněného dortmundského záložníka Mchitarjana remizovala se Srbskem 1:1. První gól vstřelil v 73. minutě domácí obránce Arzumanjan. Na 2:0 mohl v 83. minutě z penalty zvýšit Pizzelli, proti Stojkovičovi ale neuspěl. Na konci zápasu vyrovnal záložník CSKA Moskva Tošič.

Severní Irsko navázalo na vítězství v Maďarsku (2:1) a s Faerskými ostrovy si poradilo poměrem 2:0. Po dvou duelech tak vede skupinu F. Albánie, za kterou nastoupil i slávista Bekim Balaj, remizovala s Dánskem 1:1 a zůstává v čele skupiny I.

Srbsko remizovalo v Arménii

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina D:

• Irsko - Gibraltar 7:0 (3:0)
    Branky: 6., 14. a 18. z pen. Keane, 46. a 53. McClean, 52. vlastní Perez, 56. Hoolahan. Rozhodčí: Trattou (Kypr).
  • Skotsko - Gruzie 1:0 (1:0)
    Branka: 28. vlastní Chubutija. Rozhodčí: Zelinka (ČR).
  • Polsko - Německo 2:0 (0:0)
    Branky: 51. Milik, 88. Mila. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

• Rumunsko - Maďarsko 1:1 (1:0)
    Branky: 45. Rusescu - 82. Dzsudzsák. Rozhodčí: Collum (Skot.).
  • Finsko - Řecko 1:1 (0:1) Branky: 55. Hurme - 24. Karelis. Rozhodčí: Borbalán (Šp.).
  • Severní Irsko - Faerské ostrovy 2:0 (2:0)
    Branky: 6. McAuley, 21. Lafferty. Rozhodčí: Yefet (Izr.).

1. Severní Irsko 2 2 0 0 4:1 6
2. Finsko 2 1 1 0 4:2 4
3. Rumunsko 2 1 1 0 2:1 4
4. Maďarsko 2 0 1 1 2:3 1
5. Řecko 2 0 1 1 1:2 1
6. Faerské ostrovy 2 0 0 2 1:5 0