Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

I Slováky zaskočil outsider. S Lotyšskem nečekaně prohráli 3:5

21:39aktualizováno  22:46
HELSINKY - Hokejisté Slovenska prohráli na mistrovství světa ve skupině hrané v Helsinkách s Lotyšskem 3:5. Obhájci stříbra vedení českým koučem Vladimírem Vůjtkem třikrát inkasovali již v průběhu první třetiny, kterou prohráli 1:3, a zkomplikovali si tak boj o postup do čtvrtfinále.

Hokejista Lotyšska Zemgus Kirgensons foto: ČTK

Slovensko - Lotyšsko 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Záborský (Kukumberg, Miklík), 37. Surový (Mezei, Daňo), 60. Surový (Vydarený, Jurčina) - 1. Cipulis (Sprukts), 13. Darzinš z tr. střílení, 18. Girgensons (Kulda), 39. Darzinš, 41. Darzinš (Sprukts). Rozhodčí: Zalaski (Kan.), Vinnerborg - Käck (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 3124.
Slovensko: Staňa (21. Janus) - Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina, Mihálik - Kopecký, Bližňák, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový - Daňo. Trenér: Vladimír Vůjtek.
Lotyšsko: Gudlevskis - Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Jass, Andersons - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Keninš, Berzinš, Jekimovs - Jass, Pavlovs, Širokovs - Štals. Trenér: Ted Nolan.

Lotyši, kteří byli do zápasu jediným účastníkem turnaje bez bodového zisku, své naděje naproti tomu oživili. Hattrick v dresu vítězů zaznamenal útočník Lauris Darzinš. Začátek duelu byl hodně divoký, neboť již v čase 1:23 nemohl ani jeden z gólmanů pomýšlet na vychytání čistého konta. Skóre otevřel po pouhých 15 vteřinách Cipulis. Radost Lotyšů z teprve pátého gólu na šampionátu trvala ale jen velmi krátce, neboť Záborský potvrdil svou herní pohodu na turnaji a střelou bez přípravy pokořil Gudlevskise. V další šanci neuspěl Miklík.

Přesně po 13 odehraných minutách dostali Lotyši příležitost strhnout vedení opět na svoji stranu a Darzinš po technickém prohřešku Mezeie nabídnuté trestné střílení perfektně využil. Nedlouho poté se Slováci museli bránit přes minutu pouze ve třech proti pěti a přestože nepříjemné chvilky ustáli, klasickou početní výhodu už poté využil Girgensons.

Od druhého dějství zaujal pozici ve slovenském brankovišti Janus místo Stani. V polovině zápasu čelili loňští poražení finalisté další téměř minutové přesilovce soupeře pět na tři, v níž Janus vychytal Cipulise. Ve 37. minutě sice snížil Surový, jenže chvilku poté Darzinš přihrával před branku a bránící Sekera si nešťastně o tyč srazil puk do vlastní sítě.

Konstrukce branky stála vzápětí v cestě za úspěchem Ölveckému. Jestliže do třetí části vstupovali Slováci s odhodláním nepříznivý duel zvrátit, dostal jejich plán už po 25 sekundách pořádnou trhlinu, když úspěšně dorážející Darzinš završil hattrick. Ve 48. minutě mohli snížit Bližňák a Kopecký, jenže neuspěli. Překonat znovu Gudlevskise se povedlo až v poslední minutě opět Surovému, ale na obrat bylo již hodně pozdě.

"Je to příjemný pocit, že mámě konečně nějaké body do tabulky. Konečně jsme získali sebevědomí, že děláme něco dobře. Ale není čas slavit, musíme si odpočinout a připravit se na sobotu," řekl lotyšský kapitán Darzinš. Slováci chtějí na nepodařený zápas rychle zapomenout. "Musíme si odpočinout a připravit se na zítřejší zápas (s Rakouskem). Bude to pro nás důležitý zápas. Měli jsme šance, ale neproměnili jsme je. Jim se to několikrát šťastně odrazilo," uvedl slovenský obránce Milan Jurčina.

Vše o hokejovém MS 2013

"Od začátku jsme tahali za kratší konec. Hned na začátku jsme dostali gól, a přestože jsme se zvedli a vyrovnali, nebylo to ono. Od trestného střílení jsme na soupeře nestačili, už jsme se pak nedostali do hry. Množství oslabení nebyl hlavní důvod naší prohry, hráli jsme špatně v defenzivě," prohlásil kouč Slováků Vůjtek starší.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...