Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

I německý fotbal má své problémy. Řeší hlavně násilné fanoušky

Sport

  14:37
MNICHOV/PRAHA - Bayern Mnichov a Dortmund, dva zástupci bundesligy jsou ve finále Ligy mistrů. A k tomu svět obdivuje silnou ekonomiku klubů, levnější vstupné na stadiony a obrovský zájem fanoušků o německý fotbal. Ani ten však není úplně bez problémů. Někteří experti poukazují, že současná sláva může být pomíjivá...

Fanoušci Bayernu Mnichov foto: Reuters

Největší potíže má Německo s fanoušky. Až příliš velký počet klubů byl poslední dobou potrestán za to, že nezvládl během utkání kontrolovat své divoké příznivce. Například loni v říjnu zatkla policie 180 lidí za rvačky po zápase Dortmundu proti Schalke. Německá vláda navíc zveřejnila studii, která ukazuje, že násilné chování fanoušků dosáhlo svého maxima za posledních dvanáct let.  V sezoně 2011/12 bylo jen během duelů první a druhé bundesligy zraněno 1142 lidí, což je růst o 120 procent.

Policie navíc tvrdí, že na zápasy chodí minimálně 16 tisíc nebezpečných a agresivních fanoušků. 36 profesionálních týmů proto loni v prosinci odhlasovalo návrh, který zpřísňuje bezpečnostní opatření v německém fotbale. "Naše rozhodnutí neovlivní fotbalovou kulturu v zemi. Stále budeme hledat preventivní opatření a mluvit o všem s fanoušky," řekl tehdy Reinhard Rauball, šéf Deutsche Fußball Liga, asociace zaštiťující dvě nejvyšší německé soutěže.

Také opěvovaná finanční stabilita nemusí Německu vydržet věčně. Stanovy nedovolují klubům mít dluhy a rovněž zakazují vstup jednoho majoritního akcionáře s nadpoloviční většinou do vlastnické struktury. Jeden subjekt může kontrolovat maximálně 49 procent klubu, zbytek musí patřit fanouškům. Jenže pravidlo má jeden háček. Pokud jedna osoba nebo společnost podporuje klub více než 20 let, tak může koupit i nadpoloviční většinu. A taková situace už nastala u Wolfsburgu a Leverkusenu.

Úspěch dvou klubů, ne bundesligy jako celku

Do zatím malé skupiny, která tlačí na zrušení zákazu nákupu nadpoloviční většiny, se brzy připojí i Hannover. A další velcí investoři z ostatních klubů tlačí na to, aby rovněž měli větší slovo při nákupu posil a německý fotbalový trh se tak stal férovějším. A německá média navíc připomínají, že ekonomickou vizitku německého fotbalu nezlepšuje ani fakt, že dlouholetý finanční manažer a nyní prezident Bayernu Uli Hoeness je podezřelý z daňových úniků.

V současné situaci totiž po finanční stránce i kvalitou týmu vládnou bundeslize Dortmund a právě Bayern Mnichov. A zatímco první jmenovaný šel cestou výchovy mládeže a chytrých nákupů, Bayern utratil během posledních čtyř let za posily 200 milionů euro (v přepočtu více než 5 miliard korun). "Takže máme v Německu situaci tolik podobnou Skotsku, kde titul určitě vyhraje Celtic Glasgow, protože je na úplně jiné úrovni než jeho soupeři," tvrdí kouč Dortmundu Jürgen Klopp. A zřejmě se musí začít smiřovat s tím, že kromě mladé hvězdy Maria Götzeho, jenž odešel za lepším platem do konkurenčního Bayernu, přijde po sezoně i obránce Matse Hummelse i polského snajpra Roberta Lewandowského.

Šance Borussie na budoucí boje o evropské trofeje by tím značně utrpěly. Legendy německého fotbalu mezitím upozorňují, že úspěch Dortmundu a Bayernu v Lize mistrů není úspěchem bundesligy jako celku. Další německé týmy se totiž v evropských pohárech nijak významně neukázaly. "Je to pouze úspěch dvou německých klubů," tvrdí legenda Bayernu Paul Breitner. "Kdyby bundesliga opravdu byla tak kvalitní, tak máme alespoň jednoho čtvrtfinalistu v Evropské lize. Ale to se nestalo," dodává bývalý fotbalista Dortmundu Lars Ricken.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!