Hvězdy v Praze. Bayern porazil Chelsea až po penaltách a má Superpohár

Petr Čech

20:30aktualizováno  23:47
PRAHA - Fotbalisté Bayernu Mnichov vyhráli poprvé v historii Superpohár. Šampion Ligy mistrů v duelu s vítězem Evropské ligy v pražském Edenu porazil Chelsea s Petrem Čechem v brance po penaltách. V normální hrací době skončil zápas 1:1 a po prodloužení 2:2.

Fotbalista Bayernu Mnichov Franck Ribéry slaví s trenérem Josepem Guardiolou foto: Mafra - Dan Materna

Bayern Mnichov - Chelsea FC 2:2 po prodloužení (1:1, 0:1), na penalty 5:4

Branky: 47. Ribéry, 120.+1 Martínez - 8. Torres, 93. Hazard. Penalty proměnili: Alaba, Kroos, Lahm, Ribéry, Shaqiri - Luiz, Oscar, Lampard, Cole. Neproměnil: Lukaku (Chelsea). Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Ribéry, Boateng - Cahill, Ramires, Luiz, Torres, Lukaku, Cole. ČK: 85. Ramires. Diváci: 17.686.
Bayern: Neuer - Rafinha (56. Martínez), Boateng, Dante, Alaba - Lahm, Kroos - Robben (96. Shaqiri), Müller (71. Götze), Ribéry - Mandžukič. Trenér: Guardiola.
Chelsea: Čech - Ivanovič, Cahill, Luiz, Cole - Ramires, Lampard - Schürrle (87. Mikel), Oscar, Hazard (113. Terry) - Torres (98. Lukaku). Trenér: Mourinho.

Devadesát minut nestačilo, ani půlhodinové prodloužení nerozhodlo. Praha si fotbalový svátek užila tak dlouho, jak jen to bylo možné. Došlo až na penaltový rozstřel, jak je mezi Bayernem a Chelsea zvykem. Před rokem se ve finále Ligy mistrů v Mnichově radovala Chelsea. Nyní v pražském Edenu jí to Bayern oplatil. Přitom byl vteřiny od porážky, ale v samém závěru prodloužení vyrovnal Javi Martinéz na 2:2. Z první významné trofeje sezony se tak neraduje Petr Čech. Pro něj i nového kouče José Mourinha to mohl být první triumf v Superpoháru. Není.

Naopak Německo má svého prvního vítěze Superpoháru. Bayern prokletí zlomil. Byl lepší, aktivnější, ale dvakrát prohrával. Navíc celé prodloužení hrál v přesile, protože v závěru základní hrací doby dostal druhou žlutou kartu Ramires. Španělský kouč Bayernu Per Guardiola tak nové angažmá začal šťastně. Před čtyřmi týdny podlehl v souboji o německý superpohár, teď si to vynahradil. Nasvícená scéna v Edenu, hlasití fanoušci Bayernu a příliš neprojevující se jejich protějšci z Chelsea. V čestných lóžích zástupy významných hostů, skromný a vkusný zahajovací ceremoniál. Historický zápas o Superpohár, který se po patnácti letech uskutečnil mimo Monako.

Nebyl to žádná pouťák oba týmy se rvaly, švédský sudí musel často vytahovat žluté karty. Víc vzrušení nabídl druhý poločas, do něhož Bayern vstoupil jako prohrávající tým, což však po dvou minutách a ráně Ribéryho už neplatilo. Nejlepší fotbalista Evropy, jak ho den před utkáním vyhlásila UEFA, napřáhl aspoň z dvaceti metrů a překvapil Čecha. Pěkná rána k tyči, ale chytat se dala... Na druhou stranu Chelsea několikrát i podržel. Především proti Ribéryho technické ráně placírkou ve 22. minutě. Nebo v prodloužení po hlavičce Mandžukiče. A parádně zasáhl proti další hlavičce Martinéze.

Chelsea vedla už od 8. minuty. Její gólová akce se mimořádně povedla. Během pár vteřin a na tři přihrávky od vlastního vápna až k přesné střele. Ivanovičův aut si Torres zpracoval ještě na vlastní polovině. Přihrál rozběhnutému Hazardovi, který se vyhnul dvěma protihráčům a vyslal do křídla Schürrleho. A jeho centr z plného běhu krásně trefil Torres pod břevno. Trenér José Mourinho před reklamními panely u lavičky spokojeně pokýval hlavou.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Byla to ukázka, jak má vypadat rychlý brejk. Chelsea se na tuto přednost soustředila. Soupeře nechala hrát, nemuselo ji vadit, že jí Bayern moc nepůjčuje míč. Styl krátkých přihrávek ve středu pole, dozadu, do stran, občas dopředu. To nebylo nic, s čím by si obrana neporadila. Tedy v první půli, po přestávce tlak Bayernu narostl a obrana anglického klubu byla častěji v úzkých. Chelsea se nestyděla v deseti stáhnout na vlastní polovinu a vyčkat, až protivníci zkazí přihrávku nebo jinak ztratí míč. A pak následovala kolmice na Torrese, Hazarda či Schürrleho.

V první půli to vycházelo, tak proč u toho nezůstat. Zvlášť když po dalším centru Schürrleho, letní posily z Leverkusenu, se uvolnil Torres a zblízka z pravé strany branku překopl. Po přestávce se Bayern do soupeře pustil s ohromnou vervou. Hned vyrovnal, útočil a zdálo se, že brzy přidá druhý gól. Ale paradoxně spíš mohl inkasovat. Stoper Dante měl u vlastního vápna míč pod kontrolou, ale podklouzl a nabídl tutovku pro Schürrleho s Oscarem. Drobný brazilský záložník však trefil jen ležícího Neuera a Lampard z dorážky střílel nad.

Stadion v pražském Edenu hostil Superpohár

Stalo se po hodině hry a Chelsea darovaná šance povzbudila. I ona byla najednou nebezpečná a v 78. minutě Ivanovič po rohu hlavičkoval do břevna. A pět minut před koncem po centru ze standardky hlavičkoval zblízka Luiz, jenže Neuer zázračně vyrazil. Následoval brejk, který zastavil faulem Ramires a dostal druhou žlutou kartu. Přesto v oslabení skórovala jako první Chelsea. Pak Čech chytal i nemožné, ale nakonec to nestačilo. V penaltách proměnili všichni střelci Bayernu, byť na tu poslední Shaqiriho si Čech sáhl. Pak Neuer zlikvidoval ránu Lukaka.