Mrázek vychytal už podruhé v sérii nulu, Hudler řídil postup čtyřmi body

7:53aktualizováno  9:36
NEW YORK - Jiří Hudler režíroval dvěma brankami a stejným počtem asistencí výhru Calgary nad Vancouverem 7:4, kterou Flames uzavřeli celou sérii v poměru 4:2 a postoupili do druhého kola play off NHL. Exceloval i Petr Mrázek, který podruhé v letošní vyřazovací části udržel čisté konto.

Jiří Hudler v dresu Calagary Flames slaví gól do branky týmu Vancouver Canucks. foto: ČTK

Český brankář kryl na ledě Tampy Bay všech 28 střel, dovedl Detroit k vítězství 4:0, díky němuž se Red Wings v sérii ujali vedení 3:2.

Vancouver zápas skvěle rozehrál a po brance Radima Vrbaty vedl v desáté minutě už 3:0. Jenže i s přispěním dvou asistencí Hudlera bylo skóre v úvodu prostřední třetiny srovnáno. Skvělá byla zejména druhá přihrávka českého útočníka, po níž Johnny Gaudreau gólem do prázdné branky vyrovnal na 3:3.

Canucks se z šoku oklepali a v polovině zápasu vstřelili čtvrtý gól, ale nezvládli závěrečnou třetinu, v níž soupeř čtyřmi góly otočil skóre. Obrat nastartoval Hudler, který se v přesilové hře rychle zorientoval u pravé tyčky a odražený puk poslal za záda Ryana Millera.

Rozdílovou trefu si připsal v čase 55:43 Matt Stajan a po něm pečetilo Calgary svůj první postup v play off od roku 2004 dvěma zásahy do prázdné branky. Jednu z nich zaznamenal Hudler, druhá hvězda zápasu, který je se šesti body devátý v produktivitě play off.

„Vyřadit tým jako Vancouver není lehké, ale dokázali jsme to svou houževnatostí,“ prohlásil po utkání střelec vítězné brany. „Rychle jsme prohrávali 0:3, ale kluci na střídačce stále říkali, že máme dost času a povzbuzovali se k tomu, aby bojovali a dali gól. Jsou úžasní. S žádnou jinou partou se mi nepracovalo nikdy lépe. A když trénujete takové hráče, kteří si stále věří, občas se odehrají šílené zápasy, jako byl ten dnešní. Taky bych chtěl vyzdvihnout diváky. Ani za stavu 0:3 nad námi nezlomili hůl a stále nás podporovali,“ uvedl po utkání trenér Calgary Bob Hartley. Flames se v další fázi střetnou s Anaheimem.

Detroit v předchozím zápase ztratil v závěrečných šesti minutách náskok 2:0 a prohrál v prodloužení a do dvougólového vedení se dostal i tentokrát. Úvodní gól zápasu si připsal Riley Sheahan v poslední minutě první třetiny při vyloučení Ondřeje Paláta, druhý zásah přidal v prostřední části Drew Miller. Domácí ve třetím dějství vystupňovali tlak, ale Mrázek, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu, nepřipustil stejný obrat jako minule. Naopak v závěru pojistili třetí výhru v sérii Pavel Dacjuk a Danny DeKeyser.

„Na minulý zápas nejsme pyšní. Chtěli jsme dnes napravit předchozí zaváhání a nejdůležitější bylo, že jsme eliminovali jejich rychlost, čímž jsme jim trochu ztížili přechod ze středního do útočného pásma,“ vysvětloval Miller, jak se jim podařilo vynulovat hráče Tampy Bay, která v základní části nasázela nejvíce branek v lize.

„Zejména ve druhé třetině jsme bránili opravdu dobře. První zákrok jsem v ní měl snad až v desáté minutě. Vytvářili jsme tlak na jejich defenzivu, drželi jsme je v jejich pásmu a oni se tím nemohli dostat do toho našeho,“ podotkl Mrázek, který chytá v NHL své první play off v kariéře. „Je klidný a celou sérii chytá dobře,“ chválil Mrázka obránce Detroitu Niklas Kronwall. „K tomu je skvělý bojovník a sportovec. Je sebevědomý a myslí jen na to, jak dovést tým k výhře,“ doplnil trenér Mike Babcock.

Postup do druhého kola si vedle Calgary zajistilo v sobotním programu NHL i Chicago, jež porazilo Nashville 4:3 a sérii vyhrálo v poměru 4:2. Blackhawks po divoké první třetině, v níž smazali ztrátu 0:2 a 1:3, rozhodli o svém postupu v 57. minutě brankou Duncana Keitha. Naopak sedmý duel si vynutili hokejisté New Yorku Islanders, kteří doma udolali Washington 3:1 a sérii srovnali na 3:3.

Výsledky NHL

Východní konference - 5. zápas:

Tampa Bay - Detroit 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 20. Sheahan, 36. Miller, 56. Dacjuk, 59. DeKeyser. Střely na branku: 28:30. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas a z 28 střel neinkasoval. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Kronwall, 3. Ericsson (všichni Detroit). Stav série: 2:3.

Východní konference - 6. zápas:

NY Islanders - Washington 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 7. Tavares, 51. Kuljomin, 60. Clutterbuck - 20. Carlson. Střely na branku: 38:39. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Kuljomin, 2. Tavares, 3. Clutterbuck (všichni NY Islanders). Stav série: 3:3.

Západní konference - 6. zápasy:

Chicago - Nashville 4:3 (3:3, 0:0, 1:0)
Branky: 11. Sharp, 13. Toews, 20. P. Kane, 57. Keith - 2. a 9. J. Neal, 12. Cullen. Střely na branku: 32:25. Diváci: 22.171. Hvězdy zápasu: 1. Keith (Chicago), 2. J. Neal (Nashville), 3. Sharp (Chicago). Konečný stav série: 4:2.

Calgary - Vancouver 7:4 (1:3, 2:1, 4:0)
Branky: 18. a 60. Ferland, 47. a 60. Hudler, 22. Monahan (Hudler), 26. Gaudreau (Hudler), 56. Stajan - 3. McMillan, 8. Hansen, 10. Vrbata, 31. Sbisa. Střely na branku: 33:22. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Stajan, 2. Hudler, 3. Ferland (všichni Calgary). Konečný stav série: 4:2.