Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hrozily bojkotem, málem nehrály. Nyní americké hokejistky slaví další mistrovský titul

Sport

  10:15
PLYMOUTH - Těžko si lze představit zajímavější příběh. Ještě několik dní před začátkem šampionátu v Plymouthu nebylo jasné, zda domácí výběr bude ten nejsilnější možný. Američanky totiž požadovaly od domácího svazu více peněz na přípravu. Nakonec se obě strany domluvily tři dny před startem turnaje a obhájkyně titulu bez jediného zaváhání dokráčely k už osmému zlatu.

MS v hokeji žen: Kanadská kapitánka Marie-Philip Poulinová po finálové porážce od Američanek. foto: ČTK/AP

Skoro čtyři tisíce fanoušků byly v hale v Plymouthu zvědavy na to, zda dokáží Američanky dokráčet k osmému světovému titulu a čtvrtému v řadě, nebo naopak budou slavit Kanaďanky, které ovládly poslední čtyři souboje pod pěti olympijskými kruhy.

71. minuta zápasu tuto otázku zodpověděla. Kanaďanky chybovaly na modré čáře, do přečíslení 3 na 2 vyrazily Deckerová, Coyneová a Knightová, která celou akci zakončila parádní střelou pod břevno – 3:2 a Američanky mohly slavit.

MS v hokeji žen: Američanky slaví titul mistryň světa.
MS v hokeji žen: kanadská trenérka Laura Schulerová mluví ke svým svěřenkyním.

„Říkala jsem si, že musím zblokovat střelu, a věděla jsem, že to musím dát Kendall, protože je rychlá jako čert. Vytvořila mi hodně prostoru, tak jsem vystřelila a padlo to tam,“ popsala Knightová rozhodující kombinaci.

Aby těch paradoxů nebylo málo, ačkoliv Američanky vedou co se týče zisku zlatých medailí nad kanadskými rivalkami v poslední dekáde 8:2, na domácí půdě triumfovaly poprvé a až na čtvrtý pokus.

Celkově ale stále mají navrch Kanaďanky – z osmnácti šampionátů ovládly zbylých deset. Hráčky s javorovými listy na prsou jsou úspěšnější také na olympijských hrách – z pěti vyhrály čtyřikrát, jejich rivalky triumfovaly pouze v Naganu 1998. Aby těch rozdílů nebylo málo, tak zatímco Američanky vede kouč, kanadské střídačce vládne žena.

„Nechtěly jsme zažít stejný pocit, jako když jsme s nimi prohrály naposledy ve Vermontu (v Burlingtonu). Měly jsme v posledních týdnech neuvěřitelnou podporu a chtěly jsme pro fanoušky vyhrát,“ řekla obránkyně Kacey Bellamyová, která přispěla k výhře dvěma brankami.

Finále: USA - Kanada 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Bellamyová (Coyneová, Deckerová), 41. Bellamyová (Knightová, Deckerová), 71. Knightová (Coyneová) - 2. Agostaová (Wakefieldová), 50. Jennerová. Rozhodčí: Eskolaová (Švýc.), Granová (Švéd.) - Pagonová (Slovin.), Tauriainenová (Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 3917.

Kanaďanky stejně jako loni doma v Kamloops ztratily finálový souboj až v prodloužení. „Myslím, že jsme hrály opravdu dobře. Měly jsme více nebezpečných střel. Je to teď těžké, ale musíme se z toho oklepat,“ prohlásila útočnice Meghan Agostaová.

Ta spolu se svými parťačkami předvedla nejlepší výkon až ve finále. Kanaďanky totiž prohrály už v základní skupině jak s Američankami (0:2), tak také nečekaně s Finkami, které tak potvrdily, že se oběma velmocím blíží nejvíce ze všech rivalek. Seveřanky, které nakonec vybojovaly už historicky dvanáctý bronz, potrápily ve skupině také budoucí šampionky, se kterými prohrály až po velkém boji 3:5.

Přesto všechny tyto celky postoupily do play-off, stejně jako čtvrtý tým tabulka skupiny A – Rusko, které hned v úvodu turnaje zaskočilo právě Finsko a po velkém obratu v závěrečné třetině vyhrálo 2:1. Šampionát žen se totiž hraje trochu jiným – dlužno dodat zajímavým – systémem, než ten mužský.

O 3. místo: Finsko - Německo 8:0 (3:0, 5:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Nieminenová (Välimäkiová, Hiirikoskiová), 17. Savolainenová (Hoviová, Tuominenová), 18. Hoviová (Välimäkiová), 22. Hiirikoskiová (Väliläová, Karvinenová), 30. Tulusová (Hiirikoskiová, Niskanenová), 32. Valkamaová (Tulusová, Lindstedtová), 36. Nieminenová (Kilponenová), 40. Jalosuová (Tapaniová). Rozhodčí: Arianová-Lortieová (Kan.), Szkolaová - LeClercová (obě USA), Toddová (Kan.). Vyloučení: 3:4, navíc Eisenschmidová (Něm.) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 836.

Už od roku 2011 se vytvářejí dvě základní skupiny dle světového žebříčku s tím, že z výkonnostně silnější skupiny A postupují první dva celky přímo do semifinále, třetí a čtvrtý pak do čtvrtfinále. Ze skupiny B si pak čtvrtfinále vybojují první dva týmy, poslední dva pak hrají na dva vítězné zápasy o udržení.

Že má tento systém něco do sebe dokazuje i letošní šampionát. Rusky sice dokázaly porazit Finky, ve čtvrtfinále ale senzačně nestačily na Němky, které nakonec vybojovaly historické čtvrté místo. Hráčky „Suomi“ pak ve čtvrtfinále ovládly severské derby se Švédkami, aby napodruhé padly v semifinále s Kanaďankami, a v boji o bronz smetly německé překvapení.

A jelikož by se měl od příštího roku hrát turnaj ve dvou pětičlenných skupinách, nemusely by nakonec smutnit ani Češky, které skončily poslední a měly by dle aktuálních pravidel sestoupit. Zda se tak ale stane, nebo k této osmičce (ještě včetně sedmého Švýcarska) přibudou další dva týmy z první divize, to se rozhodne až v květnu.

STATISTIKY MS V HOKEJI ŽEN 2017

  • Konečné pořadí: 1. USA, 2. Kanada, 3. Finsko, 4. Německo, 5. Rusko, 6. Švédsko, 7. Švýcarsko, 8. ČR.
  • All Star tým podle akreditovaných novinářů: Noora Rätyová - Jenni Hiirikoskiová (obě Finsko), Monique Lamoureuxová (USA) - Marie-Philip Poulinová (Kanada), Brianna Deckerová, Kendall Coyneová (obě USA).
  • Nejužitečnější hráčka: Brianna Deckerová (USA).
  • Nejlepší hráčky podle direktoriátu turnaje: Brankářka: Noora Rätyová, obránkyně: Jenni Hiirikoskiová (obě Finsko), útočnice: Brianna Deckerová (USA).
  • Kanadské bodování: 1. Coyneová 5 zápasů/12 bodů (5 branek + 7 asistencí), 2. Deckerová 5/12 (3+9), 3. Knightová (všechny USA) 5/9 (4+5), 4. Stalderová (Švýc.) 6/9 (4+5), 5. Tapaniová (Fin.) 6/9 (3+6), ...7. LÉDLOVÁ (ČR) 6/6 (3+3), 11. VANIŠOVÁ (ČR) 6/5 (5+0).

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!