Hrdina z Nagana: Z Pavelce čiší sebevědomí

12:00
PRAHA - Král středečního podvečera Jaromír Jágr po utkání s USA prohlásil, že mu brankář Ondřej Pavelec připomněl zlaté Nagano. "Hlavně v první třetině vyčapal všechno; stejně jako tehdy Hašan," nechal se slyšet národem zbožňovaný útočník s číslem 68. Dominika Haška (46) ale zmíněná paralela nenapadla.

Česko - USA (Pavelec v akci). foto: ČTK

LN Slyšel jste Jágrova slova?
Na utkání s Amerikou jsem se samozřejmě díval, ale když tohle Jarda prohlásil, už jsem u televize neseděl. Srovnání s Naganem se mně sice nevybavilo, ale pravda je, že v první třetině jsme nehráli dobře, začátek nám prostě nevyšel. Američani nás přetlačovali a výkon Pavelce v první třetině byl pro celý zápas skutečně rozhodující.

LN Zkuste Pavelcovy výkony na šampionátu okomentovat…
Nedělá především chyby. Což se ale ostatně od gólmana očekává, že ano… Když chce mužstvo turnaj vyhrát, brankář si chyby ostatně ani dovolit nemůže. To je jeho první plus. A pak mi taky připadá, že si perfektně rozumí se spoluhráči. Působí hodně sebevědomě, při střelách z úhlu anebo od modré si dovolí i dost vyjet. Víc, než jsme v Evropě zvyklí. Troufne si ale i proto, že věří obraně. A beci zase věří jemu. Takže všichni působí na ledě jako spojené nádoby; vzájemná spolupráce funguje výborně.

LN Vžíval jste se v průběhu čtvrtfinálového duelu alespoň chvílemi do Pavelcova myšlení? Neříkal jste si někdy třeba, že byste danou situaci vyřešil jinak?
Samozřejmě jsem se na něj díval i očima brankáře. U televize ale člověk některé věci vidí trochu jinak, než když je na ledě. Pavelec ale situace řešil každopádně úspěšně. I proto dostává tak málo gólů.

Česko - USA (Pavelec v akci).

LN Jak moc vás překvapil střelecký koncert Jaromíra Jágra?
K Jardovi je snad zbytečné něco dodávat. Aby se ale někomu povedl hattrick, musí mu to tak zkrátka padat. Jako Jardovi. Já tím ale nechci říct, že mu to tam padalo jen tak samo. On se na ty góly i hodně napracoval, dokázal se do šancí dostávat. Jarda ale není jen střelec. Ano, dal tři góly, ale navíc ještě dokáže skvěle nahrávat a pro spoluhráče vytvářet spoustu prostoru. Prostě pořád zůstává lídrem mužstva.

LN Nepřepadala vás při pohledu na Jágra i nostalgie? On stále na ledě, a vy v křesle před obrazovkou.
Kdepak. Loni mě mrzelo, že jsem na šampionát nejel, teď už jsem se ale díval v pohodě. Fandil jsem a držel palce.

LN Jak dopadne utkání se Švédy?
Tohle utkání je naprosto otevřené. Podle dosavadních výkonů jsme asi mírnými favority. Na procenta bych to viděl 51:49 pro nás… Což neříkám jako fanoušek, ale jako řekněme odborník.