Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Hradec se po 20 letech vrátil do extraligy, na Spartě ale padl 1:5

20:51aktualizováno  21:01
PRAHA - Hokejisté pražské Sparty porazili v 1. kole extraligy Hradec Králové 5:1. Favorit soutěže rozhodl o své výhře třemi góly v průběhu druhé třetiny. Útočník vítězů Petr Ton se gólem dotáhl v klubové historii na dosud vedoucího Jiřího Zelenku. Oba mají na kontě shodně 254 branek. Hradec Králové tak svůj návrat do extraligy po dvaceti letech bodově neoslavil.

Sparta slaví branku. Zleva Pacovský a Kubát. foto: ČTK

Sparta si hned zkraje po slavnostním vhazování Jiřího Holečka vynutila přesilovku, v níž gólmana Kantora prověřil Přibyl. V sedmé minutě ho ani na dva pokusy nepřekonal Klimek. Vzápětí se na hostující branku řítil ze strany Ton, jenže přestřelil.

Pražané byli aktivnější a za svoji snahu byli odměněni, když po zcela neškodné početní výhodě prošlo v končící 11. minutě až do branky Švrčkovo nahození. Podobně ale kontrovali už za 32 vteřin hosté zásluhou Haranta a bylo vyrovnáno. Krátce před pauzou se ještě do přečíslení dvou na jednoho dostali Hlinka s Tonem; Hlinka zakončoval sám, Kantor ho ovšem vychytal.

Druhá část probíhala delší dobu bez většího vzruchu, jenže pak posadil Spartu zpět na koně Kubát, když už po šesti sekundách další přesilovky propálil vše před sebou včetně Kantora. Ve 34. minutě navíc zvýšil Pacovský a Východočeši v těchto fázích hry chvílemi nevěděli, kdy jim hlava stojí.

Povedenou pasáž navíc završil výstavní ranou bez přípravy namířenou přesně pod horní tyčku kanonýr Ton a kromě zvýšení na 4:1 navíc vyrovnal Zelenkův rekord. Sparťané tak během sedmi a půl minuty, kam vměstnali tři gólové trefy, rozhodli o osudu celého zápasu.

Ve třetím dějství už Pražané s přehledem kontrolovali své vedení a navíc ho dokázali v 52. minutě ještě navýšit, když se mezi střelce zapsal hodně šťastně nový kapitán týmu Rolinek. Krátce nato mohl přidat svoji druhou trefu v utkání aktivní Pacovský; tentokrát si na Kantora nepřišel, ale Spartu to v konečném účtování nemuselo nijak mrzet.

Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Švrček (Klimek, Sičák), 29. Kubát (Pilař, Pech), 34. Pacovský (Piskáček, Hlinka), 37. P. Ton (Rolinek, Sičák), 52. Rolinek - 12. Harant (Knotek). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 4431.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Švrček, Gřegořek, od 41. navíc Hrbas - Kumstát, Pech, Rolinek - Pacovský, Hlinka, P. Ton - T. Rachůnek, Přibyl, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek.

Hradec Králové: Kantor - Frühauf, Vydarený, Mikuš, Ptáček, Pláněk, Harant, Plášil - Tvrdík, Mertl, Podlešák - Dej, Šimánek, Knotek - Suja, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Rousek.

Šestnáctiletý Zacha skóroval

Extraligová premiéra z říše snů potkala libereckého mladíka Pavla Zachu. Teprve šestnáctiletý útočník ve svém prvním vystoupení v nejvyšší soutěži vstřelil v Třinci gól hned při svém prvním pobytu na ledě a jednou brankou přispěl k výhře Bílých tygrů 4:1. V mladším věku dali dosud v extralize gól jen Rostislav Olesz z Vítkovic a Dominik Kubalík z Plzně.

První minuta, první střídání, první střela na branku, první gól. Debut, o němž sní malí kluci, zažil liberecký talent na vlastní kůži. Zacha nachytal třineckého brankáře Hrubce už po 44 sekundách nepříliš prudkou ani umístěnou ranou od levého mantinelu. "Jsem přece jenom ještě mladý, a i když dáte takový gól, tak se to cení. Hodně mě to potěšilo," řekl Zacha po utkání novinářům.

Když ke své první ráně napřahoval, gólové myšlenky se mu hlavou nehonily. Spíše spoléhal, že by práci mohl dodělat dojíždějící spoluhráč. "Ze začátku byla ještě trochu nervozita, tak jsem zvolil jednodušší variantu a rozhodl jsme se vystřelit. Bylo to spíše na dorážku, protože jsme viděl, že tam najíždí Víšek. Dával jsme to jenom na bránu, ale spadlo to tam," řekl Zacha.

Liberecký talent, jemuž odborníci prorokují světlou budoucnost, si v transu ani nestihl schovat puk. Přivezli mu ho ale spoluhráči na střídačku. "Puk mám, donesl mi ho Petr Vampola. Jsem rád, že mi i starší spoluhráči takhle pogratulovali," řekl Zacha.

Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 38. Rufer (Marek Růžička) - 1. Zacha (Schwarz), 7. Bartek (Bulíř), 29. Bulíř z trest. střílení, 54. Bartek (Filippi, Bulíř). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 4097.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Linhart, Roth, Galvas, Lojek, Zíb, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Gorškov, Polanský, Adamský - Ostřížek, Peterek, Rákos - Matuš, Marek Růžička, Rufer.

Liberec: Schwarz - Hunkes, Derner, Kolman, Výtisk, Voráček, Čakajík, Čutta - Pospíšil, Nedvěd, Vampola - Jass, Zacha, Víšek - Bartek, Filippi, Bulíř - J. Vlach, Urban, Špaček.

Další páteční výsledky 1. kola extraligy

Rytíři Kladno - HC Slavia Praha 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 58. M. Hořava (L. Procházka) - 37. Krenželok (Kadlec), 55. Skokan (Sklenář, V. Růžička ml.), 59. Bednář (Jelínek, Tomica). Rozhodčí: Hradil, Husička - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 4377.

Kladno: Chábera - L. Procházka, P. Hořava, Černošek, T. Kaberle, Majeský, Doudera, David Růžička - Eberle, Kuchler, Dalecký - M. Hořava, Patera, Tenkrát - S. Treille, Dragoun, Havlíček - Strnad, Lukáč, Machač.

Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton, Knot - Bednář, Jelínek, Tomica - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Klhůfek, Krenželok - Stránský, Skokan, Poletín.

Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 3:2SN (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Balán (Hovorka, Bičánek), 56. Koblasa, rozhodující nájezd Balán - 13. Račuk (Kaše, Kubinčák), 17. Balej (Jar. Svoboda, Kučný). Rozhodčí: Minář, Lacina - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:12, navíc Hovorka (K. Vary) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4269.

Karlovy Vary: Závorka - Bičánek, Šmach, Parýzek, Drtina, Grman, Gulaši, J. Látal - Dlouhý, R. Hruška, Hovorka - J. Doležal, Roman Vlach, Zucker - T. Rohan, Balán, Tomeček - Koblasa, Vachovec, Kverka.

Chomutov: Hanuljak - Malec, Lakos, Pulpán, Mrázek, Kučný, Bartejs, Šulák - Bartečko, Jar. Svoboda, Balej - Kubinčák, Divíšek, D. Hruška - Hřebejk, Sikora, Šagát - Kaše, Kämpf, Račuk.

Kometa Brno - ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3P (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Koreis (Dočekal, Pivko), 38. Jakub Svoboda, 52. H. Zohorna (Pivko), 64. Kempný (Kuboš) - 14. Kousal (P. Sýkora), 39. P. Sýkora (Píša, Kousal), 60. Benák (P. Sýkora, Kousal). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Sestavy: Brno: Trvaj - Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, D. Nosek, Žižka, Kuboš, Dujsík - Pivko, L. Čermák, H. Zohorna - Jakub Svoboda, J. Hruška, T. Svoboda - Burian, Koreis, Dočekal - J. Káňa, Raška, Jenyš.

Pardubice: M. Růžička - V. Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Špaček, Zdráhal - Somík, Kousal, P. Sýkora - T. Zohorna, T. Nosek, Cetkovský - Starý, Marha, Kolář - Číp, Tybor, J. Veselý.