Hradec Králové opanoval derby s Pardubicemi a utnul černou sérii

21:06aktualizováno  22:13
HRADEC KRÁLOVÉ - Hokejisté Hradce Králové porazili ve 30. extraligovém kole Pardubice 6:4. Domácí ve východočeském derby vedli už 5:1 a přestože nechali hosty dotáhnout na 5:4, ukončili šestizápasovou sérii porážek. Gólem a dvěma nahrávkami k tomu přispěl útočník Tomáš Knotek.

Hradecký útočník Rudolf Červený (vlevo) se raduje se spoluhráči z gólu. foto: ČTK

Šest porážek v řadě vyburcovalo šéfa hradeckého klubu k ostrému prohlášení: Miroslav Schön nakázal „rozsekat“ Pardubice a navíc pohrozil změnami v kádru. Jeho slova zapůsobila, neboť v první třetině domácí Pardubice doslova válcovali. Poměr střel v této části utkání byl nakonec statistiky spočítán na 14:1.

Brankář Pardubic Robert Kristan.

První příležitosti ještě Hradec nezužitkoval, ale poté se již prosadil. V šesté minutě ujel po levé straně Vantuch a prostřelil gólmana Kristana. Pro Hradec to byla už čtvrtá dobrá šance v utkání. O tři minuty později navíc Mountfield zvýšil. Obránce Frühauf se prosadil střelou těsně po skončení přesilovky svého celku.

Náskok mohl být ještě vyšší

První třetina skončila nakonec 2:0, i když nemusela. Domácí měli totiž ještě další dvě obrovské možnosti na zvýšení - Slovák ani Šimánek však nezužitkovali samostatné úniky.

Druhá část se proměnila v solidní přestřelku. Hned po 17 odehraných vteřinách proměnili domácí přesilovku. Trefil se Knotek. Pardubice však bleskově odpověděly, samostatný únik perfektně zakončil jejich nejproduktivnější hráč Tybor.

Pardubický kotel na hradeckém stadionu.

Hradec Králové se však za chvíli opět utrhl na třígólový rozdíl. Pardubický odchovanec v jeho službách Tvrdík dorazil vlastní pokus. Pak ale přišla nečekaná pauza, když rozhodčí poslali týmy na deset minut do kabin kvůli mlze nad ledem. V Hradci to nebylo v sezoně poprvé, například ve srovnání s duelem se Spartou šlo však tentokrát jen o lehký opar.

Po návratu na led domácí ještě zvýšili náskok. Po objezdu brány překonal Kristana kapitán Šimánek. Za stavu 5:1 se zdálo utkání rozhodnuté, jenže nebylo tomu tak. Pardubické vzepjetí začal ještě ve druhé třetině obránce Čáslava. Kapitán týmu využil skvělou Marcinkovu nahrávku. A stíhací jízda zdaleka nekončila.

Ve třetí části Pardubicím pomohly přesilovky

Ve třetí třetině hostům pomohly přesilovky. V první - při výhodě pět na čtyři - se skvěle trefil obránce Benák. Ve 49. minutě pak hosté dostali možnost hrát pět na tři a využili ji. Zblízka překonal Kantora Nahodil a Pardubice byly v těchto chvílích jasně lepší. V následujících třech minutách podržel gólman domácí při dvou velkých šancích Tybora a Nahodila.

Mountfield se přesto postupně zvedl, vyrovnal hru a znovu zvýšil náskok. Červený v 53. minutě povedenou bekhendovou ranou zamířil do horního rohu. Na gól mu nahrál Mertl, pro něhož to byla třetí asistence. Vyprodané derby už Hradec neztratil, konec dohrál s přehledem.

30. kolo hokejové extraligy

• Hradec Králové - Pardubice 6:4 (2:0, 3:2, 1:2)
    Branky a nahrávky: 6. Vantuch (Slovák, Troliga), 9. Frühauf (Knotek, Mertl), 21. Knotek (Šimánek, Vydarený), 24. Tvrdík, 36. Šimánek (Knotek, Mertl), 53. Červený (Mertl, P. Mikuš) - 21. Tybor (Nahodil), 38. Čáslava (Marcinko, T. Zohorna), 42. Benák (Radil), 48. Nahodil (P. Sýkora, Radil).
    Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. Diváci: 6890 (vyprodáno).
  • Mladá Boleslav - Litvínov 2:3 po sam. náj. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
    Branky a nahrávky: 23. Stříteský (M. Látal, D. Výborný), 49. Pacovský (Klimenta, Robar) - 11. Petružálek (Trávníček), 24. Petružálek (Ručinský, Kubát), rozhodující nájezd R. Hanzl. Rozhodčí: Hodek, Lacina - Blümel, Lučan. Vyloučení: 6:11. Využití: 2:1. Diváci: 2470.
  • Karlovy Vary - Sparta Praha 5:3 (1:1, 3:2, 1:0)
    Branky a nahrávky: 3. Balán (Harant, Sičák), 33. D. Hruška (Vachovec), 37. Balán z trest. střílení, 39. Sičák (Harant), 58. Redlihs (Sičák, Duda) - 19. Buchtele (Kumstát, Eminger), 31. K. Pilař (J. Hlinka, Polášek), 32. Barinka (J. Mikuš, Cingel). Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 10:10. Využití: 3:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 3912.
  • Kometa Brno - Olomouc 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
    Branky a nahrávky: 4. Ostřížek (Dočekal, Holec), 51. J. Hruška (Kempný), 53. Kempný - 9. Diviš (Herman, Ondrušek). Rozhodčí: Horák, Pešina - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:10, navíc Kempný (Brno) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).
  • Zlín - Liberec 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
    Branky a nahrávky: 23. Marušák (Čajánek, Kotvan), 27. Ondráček (Říčka, Leška) - 7. Vampola (Bartek). Rozhodčí: Fraňo, R. Svoboda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:11, navíc Kubiš - Radivojevič oba 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4951.
  • Třinec - Vítkovice 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
    Branky a nahrávky: 25. Adamský (Hrňa, Klepiš), 38. Orsava (Adamský, Galvas) - 9. Olesz. Rozhodčí: Mikula, Polák - Frodl, Charvát. Vyloučení: 9:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).