Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Holeček dokončí plány i po smrti Hrubého, na Gašerbrum se chce vrátit

Sport

  16:30
PRAHA - Horolezec Marek Holeček chce i po smrti svého parťáka Zdeňka Hrubého dokončit projekt Never stop exploring. Jeho poslední třetí částí bude na přelomu roku prvovýstup alpským stylem na Mount Foster (2105 m) v Antarktidě a první přechod třicetikilometrového hřebene tamního ostrova Smith. V lezeckému týmu spolu s ním budou nově Vladislav Nosek a Vladislav Jošt.

Český horolezec Marek Holeček foto: ČTK

Holeček s Hrubým na jaře vystoupili v Himálaji novou cestou severozápadním pilířem na 7349 metrů vysoký vrchol Talungu, za což dostali o víkendu ocenění Výstup roku. Při druhé výpravě opět novou trasou jihozápadní stěnou na Gašerbrum I ale Hrubý při neplánovaném sestupu chyboval a po kilometrovém pádu zemřel. Holeček nyní chce i přes tragickou událost dokončit společně naplánovanou třetí část projektu. Nosek s Joštem měli být součástí původního týmu s Hrubým.

"Zpočátku jsem byl přesvědčený, že se na to vykašlu," přiznal Holeček. "Chtěl jsem si dát volno, lézt si někde na Sardinii nebo v Thajsku, ale když jsem viděl ty jejich obličeje (Noska s Joštem), neboť jsme tu výpravu plánovali pět let, tak jsem nemohl říct ne. Řekl jsem jim, že mastíme dál," prozradil Holeček. Už cesta na Antarktidu malou plachetnicí z nejjižnějšího cípu Argentiny (Ushuaia) bude objevováním nepoznaného. "Kluci se mnou měli jet jako podpůrný tým, ale ztotožnili se s mým cílem a budou lézt se mnou," vysvětlil Holeček.

Lezení v arktických podmínkách dosud mnoho lidí na světě nevyzkoušelo. "To je totiž pro masochistické kretény," říkával známý český horolezec Josef Rakoncaj. "A měl pravdu," usmál se Holeček. "Bude to pro nás neznámý terén. Je tam spíš víc otazníků než odpovědí, to je ale z mého pohledu zábava. Stěna hory Smith trčí přímo z moře, dva kilometry převýšení, je to velký obr, navíc v antarktických podmínkách," uvedl. Výprava se vydá na cestu na Silvestra a vrátit by se měla na začátku února. "Doufám, že tam někde nezamrzneme na dva roky," doplnil Holeček.

Novou a velmi náročnou cestou na Gašerbrum je doslova posedlý

"Bude tam stoprocentně větrno, asi tam bude i zima, je to prý lednička zeměkoule, i přes den bude mrznout, asi to bude velikej chlív," žertoval. Finanční náročnost cesty specifikovat nechtěl, ale například jen pronájem plachetnice pro sedm lidí na přesun do Antarktidy stojí 80 tisíc eur, více než dva miliony korun. "Letos jsem jen já sám někde na milionu, ale radši to říkat nebudu, protože třeba doma odkládám rekonstrukci baráku už tři roky," pousmál se Holeček. Hrubý mu dělal parťáka na mnoha výpravách, a také proto Holeček stále pomýšlí na návrat do Himálaje.

Horolezci Zdeněk Hrubý (vpravo) a Marek Holeče

Novou a velmi náročnou cestou na Gašerbrum je doslova posedlý. První pokus mu nevyšel, při druhém letos došlo k tragédii. "Už jsem se s tím srovnal, ale občas se mi to vrátí. Ale chci tam zpátky," prozradil, že příští rok by na Gašerbrum opět rád odjel. Bude si na to muset najít nového parťáka. "Už jsem pár kamarádů oslovil, ale zatím bez odezvy, nikdo se tam zjevně nehrne," poznamenal hořce. "Samozřejmě můžu jet sám, ale rád bych se o ty zážitky s někým podělil. Ale taky uvidíme, jak dopadneme na Antarktidě," upozornil Holeček. "A doufám, že Zdenál (Hrubý) bude držet palce u Svatýho Petra. Ta díra, která po něm zbyla, je nenahraditelná," dodal.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...