Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Horák přihrál na gól, vyhrál ale Vancouver

9:11
VANCOUVER - Roman Horák si v nedělním utkání NHL připsal sedmou gólovou asistenci v sezoně, hokejisté Calgary však prohráli na ledě Vancouveru vysoko 1:5. Hostující Flames po přihrávce českého útočníka a trefě Alexe Tanguaye vedli od 19. minuty 1:0, v dalších čtyřiceti minutách však nedokázali odolat mocnému tlaku domácích Canucks, kteří soupeře v druhé a třetí třetině přestříleli v poměru 26:9.

Calgary Flames (Roman Horák) foto: ČTK

Vancouver tak jen potvrdil, že se mu proti Calgary mimořádně daří. Z posledních dvanácti zápasů vyhrál deset s celkovým skóre 51:23, obě porážky navíc utrpěl až v prodloužení.

Poprvé po třech týdnech nastoupil do branky Vancouveru od začátku utkání Roberto Luongo a zneškodnil 21 z 22 střel. Spravil si tak chuť poté, co při čtvrteční prohře 5:6 s Nashvillem nahradil po první třetině Coreyho Schneidera a inkasoval tři góly z 15 střel. "Když člověk poctivě dře v tréninku, ani mu pak nepřijde, že tři týdny pořádně nechytal v zápase," řekl Luongo.

Při Tanguayově gólu ale neměl čisté svědomí, kapituloval totiž po střele zpoza branky. "Na začátku zápasu jsem měl několik dobrých zákroků, díky nimž jsem získal sebevědomí. Pořád nechápu, jak pak padl ten gól, ale jsem rád, že byl nakonec jediný," dodal brankář Vancouveru.

Po sedmi zápasech skončila vítězná série Detroitu, který prohrál 2:4 s Coloradem. Hvězdou Avalanche, kteří vyhráli potřetí za sebou, se stal Ryan O'Reilly, jenž vstřelil dva góly.

O'Reilly táhne Colorado

Dvacetiletý útočník nasbíral v posledních třech zápasech sedm bodů za čtyři góly a tři asistence a s 21 body je nejproduktivnějším hráčem týmu, jemuž s kapitánským céčkem šéfuje Milan Hejduk. "Nepamatuji si, že bych někdy zaznamenal tolik bodů v řadě," svěřil se O'Reilly. "Všechno je to ale zásluha mých spoluhráčů. To hlavně díky nim je pro mě hokej poslední dobou velká zábava," dodal.

Colorado díky němu opět vylepšilo bilanci na domácím ledě. Poté co před vlastními fanoušky prohrálo osm z úvodních 11 zápasů, si nyní připsalo už čtvrtou výhru z pěti utkání. "Myslím, že naši hráči v posledních třech domácích zápasech proti velmi silným soupeřům ukázali velký charakter a odolnost," řekl trenér Avalanche Joe Sacco, jehož svěřenci před Detroitem zdolali St. Louis a New Jersey.

Velkou zásluhu na současných úspěších má také brankář Semjon Varlamov, jenž v posledních šesti zápasech inkasoval pokaždé maximálně dva góly.

Čtvrté vítězství v řadě na soupeřově ledě vybojovali hokejisté Minnesoty, kteří vyhráli 5:3 v Anaheimu. "Divočáci" přitom po deseti minutách první třetiny prohrávali už 0:2, pak však otočili skóre na 3:2 a rozhodující gól za stavu 3:3 vstřelil pět a půl minuty před koncem třetí třetiny Nick Johnson.

Minnesota se tak s 37 body vyhoupla do čela tabulky celé NHL, když o bod přeskočila dosud vedoucí Pittsburgh.

Pondělní výskedky NHL

Colorado - Detroit 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 21. a 60. O'Reilly, 23. Stastny, 50. Galiardi - 16. Franzén, 46. Cleary. Střely na branku: 35:29. Diváci: 17.014.

Vancouver - Calgary 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)
Branky: 26. Bieksa, 40. Higgins, 41. Booth, 42. Hansen, 46. D. Sedin - 19. Tanguay (HORÁK). Střely na branku: 36:22. Diváci: 18.890.

Anaheim - Minnesota 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)
Branky: 6. Getzlaf, 10. S. Koivu, 51. Fowler - 20. Heatley, 36. Wellman, 36. Bouchard, 55. Johnson, 60. Clutterbuck. Střely na branku: 27:36. Diváci: 14.002.