Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Kvitová se Štěpánkem na Hopmanově poháru podlehli Francii

12:22aktualizováno  18:07
PERTH - Nepovedlo se. První ostrý test deblové souhry páru Petra Kvitová, Radek Štěpánek neskončil vítězně. V utkání proti Francii na Hopmanově poháru nestačila česká dvojice na tandem Alizé Cornetová, Jo Wilfried Tsonga a prohrála 1:6, 3:6. Po nedělním vítězství nad Španělskem si čeští tenisté připsali v druhém utkání v Perthu na konto prohru 1:2. Poslední zápas ve skupině je čeká v pátek, kdy nastoupí proti USA.

Česká tenistka Petra Kvitová foto: Reuters

Nebyla to jednoduchá pozice - po pohodové výhře nad Španělskem prověřila český pár mnohem silnější francouzská dvojice, která se mohla opřít zejména o desátého hráče světa Jo Wilfrieda Tsongu.

Jeho dělové rány ze servisu v kontrastu s nevýrazným podáním Štěpánka zejména v úvodu smíšené čtyřhry rozhodly o osudu celého zápasu...

Paradoxně byl přitom Tsonga v nejobtížnější situaci ze všech aktérů na kurtu. Do Perthu dorazil oproti ostatním účastníkům Hopmanova poháru s mírným zpožděním, po vánočních svátcích totiž hrál na exhibičním turnaji v Abú Zabí (kde v souboji o třetí místo nestačil na Rafaela Nadala).

Hopmanův pohár

USA - Španělsko 3:0
Stephensová - Medinaová 6:3, 6:1,
Isner - Muňoz 6:3, 6:4,
Isner, Stephensová - Medinaová, Muňoz 4:6, 6:0, 10:4.

ČR - Francie 1:2
Štěpánek - Tsonga 1:6, 4:6,
Kvitová - Cornetová 6:1, 3:6,
7:5, Štěpánek, Kvitová - Tsonga, Cornetová 1:6, 3:6.

Problém s adaptací na australské podmínky však desátý hráč světa neměl, bez problémů zvládl už úvodní dvouhru. Finesy v podání 35letého lišáka Radka Štěpánka na něj neplatily. Český tenista si sice v první hře vypracoval brejkbol, ale šanci nevyužil - a 28letý bombardér Tsonga získal postupně na kurtu převahu.

Štěpánek v závěru odvrátil hrozivě vyhlížející výsledek - za stavu 1:6, 2:5 získal poprvé servis soupeře, ve druhém setu snížil na 4:5 a měl dokonce brejkbol na 5:5. Tsonga si však ve vypjatém momentu pomohl dělovým podáním a dokráčel k prvnímu francouzskému bodu v Perthu. "Je to příjemná výhra, ale nebylo to tak lehké," řekl Tsonga.

Kvitové docházely síly

Petra Kvitová nastupovala na kurt v nelehké pozici, musela uspět, aby udržela českou naději na vítězství při životě. Proti 27. tenistce světa Alizé Cornetové se 23letá česká levačka se pořádně nadřela, ač to po první půl hodině tak nevypadalo.

V úvodním setu šestá hráčka WTA Cornetovou smetla poměrem 6:1, jenže pak soupeřka zpřesnila hru a jelikož se Kvitová nevyvarovala chyb, musela o vítězství bojovat až do samého závěru.

Ve třetím setu vedla 3:1 i 4:2, za stavu 5:4 ale nevyužila výhodu podání a zápas neukončila... Zabrala ale v pravou chvíli, okamžitě získala soupeřčin servis a po dvou hodinách a 20 minutách drama zakončila. "Vůbec nevím, kde jsem našla síly. Mlela jsem z posledního," přiznala Kvitová v rozhovoru pro Radiožurnál.

Štěpánek: Francouzi hráli neskutečně

O rozhodující bod se prala ve smíšené čtyřhře. V ní ale výhru neslavila. "Ještě jsme neskončili, budeme bojovat o finále. Stát se může ve skupině cokoli," řekla Kvitová.

"Počty necháme na někoho jiného, my se musíme snažit porazit Američany a třeba tu šanci budeme mít," doplnil Štěpánek, který se trápil se na síti a třikrát v utkání ztratil servis, což rozhodlo.

"Dost špatně jsem servíroval, což by asi v mixu chlap moc neměl. Vůbec jsem se o servis nemohl opřít v singlu ani v mixu, ale Francouzi hráli neskutečně." I Kvitová přidala komplimenty: "Cornetová skvěle returnovala i Radkův servis a na síti toho hodně zahrála. A Tsonga nám nedal na svůj servis šanci."