Liberec napoprvé uspěl v Pardubicích 5:3, Kudrna dal hattrick

21:02
PARDUBICE - Hokejisté Liberce zvítězili v prvním semifinálovém duelu play off extraligy na ledě Pardubic 5:3. Hosté otočili během první třetiny nepříznivý stav z 0:1 na 3:1, hattrick v jejich dresu zaznamenal útočník Jaroslav Kudrna. Druhý duel série je na programu v neděli opět v Pardubicích a začne v 18:10.

Hokejisté Liberce oslavují branku foto: ČTK

Domácí trenéři vsadili v brance na zkušenosti gólmana Salfického, ale první větší práci měl jeho protějšek Pinc. Po ráně Kočího ze slibné pozice ale našel kotouč v náruči. Pardubičtí byli i nadále při chuti a vynutili si první přesilovku, v níž poprvé naskočil na led i uzdravený domácí kapitán Koukal.

Vzápětí ale musel k Nedvědovi na trestnou lavici Derner a Východočeši měli k dispozici minutu a půl dvojnásobné početní výhody. K otevření skóre jim stačilo 47 vteřin, když po střelách Somíka a Sičáka našel Bartek na brankovišti volného útočníka Koláře a ten dorážkou po svém vlastním pokusu, který ještě zlikvidoval Pinc, poslal svůj tým do vedení.

Jen krátce poté, co hosté zkompletovali své řady, se ale proti pravidlům provinil i Cetkovský a Kudrna s velkou dávkou štěstí vyrovnal. Hostům narostla křídla. Ve 13. minutě Víšek obkroužil domácí branku, Salfický na poslední možnou chvilku vyrazil betonem. Závěr třetiny přesto opanovali Bílí Tygři. Nejprve se v 18. minutě trefil znovu Kudrna a jen tři vteřiny před přestávkou zakončil povedenou individuální akci Nedvěd.

Pardubice - Liberec 3:5

Branky a nahrávky: 7. Kolář I (Bartek, Píša), 36. Rákos (T. Zohorna), 41. T. Zohorna (Rákos, V. Kočí) - 9. Kudrna (Trončinský), 18. Kudrna (Víšek), 20. P. Nedvěd (Klimenta, Špaček), 40. Vantuch (Víšek, Čakajík), 52. Kudrna (Víšek, P. Nedvěd).

Rozhodčí: Jeřábek, Kalivoda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:1. Diváci: 9487. Stav série: 0:1.

Pardubice: Salfický - Píša, V. Kočí, Sičák, Kolář II, Havíř, Borer, Benák - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Elkins, Somík - Cetkovský, T. Zohorna, Rákos - Semorád, Markovič, Buchtele - Kousal. Trenéři: Hynek a Lubina.

Liberec: Pinc - Trončinský, Derner, Moravec, Štich, Čakajík, Holub, Výtisk, Roth - T. Urban, P. Nedvěd, Klimenta - Špaček, Vantuch, Bartovič - Kudrna, Bulíř, Víšek - Bárta, Kica, Bortňák. Trenéři: Kalous a Pešán.

Dvoubrankové manko domácích určilo ráz druhého dějství. Zatímco Východočeši usilovali o kontaktní gól, Liberečtí pozorně hájili cenný náskok a vyráželi do nebezpečných kontrů. Při přesilovce Pardubic ve 25. minutě se stal nedobrovolně velkým nešťastníkem Somík - nejprve neuspěl s pohotovou tečí a ani následnou dorážkou, po pár vteřinách pak nepřineslo úspěch ani jeho zakončení z mezikruží.

V polovině základní hrací doby hledal Zohorna Cetkovského, jenž byl sice zapomenutý u levé Pincovy tyče, prudkou přihrávku však minul. Ve 36. minutě však snížení domácích přece jen přišlo, když kousek za modrou čárou v útočném pásmu napřáhl Rákos a propálil Pince. Jen o chvilku později nepřetavil v přesilovce tutovku ve vyrovnání útočník Kolář.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Místo toho se 33 vteřin před skončením třetiny prosadil bekhendem Vantuch. Nový náboj dostalo utkání hned 46 sekund po nástupu do třetí části, kdy přečíslení tří na dva zakončil ranou do horního růžku Zohorna a snížil na 3:4. Nezanedbatelný podíl na této brance ale nesl i gólman Pinc, který sice Zohornovu ránu dobře viděl, přesto máchl lapačkou do prázdna.

Při hře čtyři na čtyři mohl vyrovnal Cetkovský, ale Pinc byl proti, stejně jako okamžitě na druhé straně Salfický po pěkné akci Trončinského. V 52. minutě však hosté definitivně udeřili a rozhodli, když Kudrna v signalizované výhodě šťastným odrazem dovršil hattrick. Nic na výsledku už nezměnila ani krátká závěrečná power play Pardubic.