Lev se dlouho držel, ale play off KHL načal porážkou v Moskvě

19:51aktualizováno  21:02
MOSKVA - Hokejisté Lva Praha prohráli v úvodním utkání osmifinále play off Kontinentální ligy na ledě CSKA Moskva 2:3 v prodloužení. V čase 74:42 rozhodl v početní výhodě obránce Jakov Rylov. Lev dvakrát v utkání odpověděl na přesilovkové góly domácích a nastavení vynutil v 56. minutě Michal Řepík. Série na čtyři vítězné zápasy pokračuje ve čtvrtek opět v Moskvě.

Brankář Lva Praha Jakub Štěpánek foto: ČTK

CSKA Moskva - Lev Praha 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 12. I. Radulov (A. Radulov, Rylov), 47. Kvaša (Denisov, Morrisonn), 75. Rylov (A. Radulov) - 25. Vrána (Řepík, Birner), 56. Řepík (Birner, Oystrick). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Rönn (Fin.) - Balodis (Lot.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 4:6, navíc Davis - Hossa oba 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 3219. Stav série: 1:0.
CSKA: Staňa - Rylov, Rjasenskij, Denisov, Morrisonn, D. Markov, Ožiganov, Kondratěv, Marčenko - Persson, A. Radulov, I. Radulov - Širokov, Grigorenko, Kvaša - Žarkov, Sprukts, Davis - Monja, Prochorkin, Ljubimov. Trenér: Vjačeslav Bucajev.
Lev Praha: Pöpperle - Nakládal, Oystrick, Němec, Lepistö, Mikúš, Mäenpää, Krejčík - Klepiš, Novotný, Danielssson - Řepík, Vrána, Birner - Hossa, Surový, Cipulis - Sekáč, Karamnov, T. Rachůnek - Cingel. Trenér: Václav Sýkora.

Po opatrném začátku se dostal do první šance v sedmé minutě Prochorkin. Devatenáctiletý mladík prokličkoval před Pöpperleho, který úspěšně zasáhl. Domácí získávali převahu, gólmana Lva prověřil Širokov a ve 12. minutě už se hráči CSKA radovali. Při Řepíkově trestu se nejdříve Igor Radulov nedostal k dorážce, ale vzápětí už mu bratr Alexandr předložil puk před brankoviště a mladší ze sourozenců Radulovových otevřel střelecký účet série.

V 17. minutě se snažil vyrovnat Slovák Hossa, ale svého krajana Staňu nepřekonal. Lev se dočkal gólu také v přesilovce, když využil druhé vyloučení Igora Radulova v krátkém sledu. V prvním oslabení na přelomu úvodní a druhou třetiny totiž ještě domácí odolali i po Birnerově ráně. Při druhém ve 25. minutě Řepík ještě ztroskotal na betonu Stani, ale z otočky pohotově vrátil puk před branku a Vrána zakončoval do prázdné branky. Pražané byli při chuti a následně pálil kapitán Novotný.

Na druhé straně zahrozil Alexandr Radulov. Lev se pak ubránil při Hossově trestu a sám nevyužil přesilovku po Davisově faulu. V dalším náznaku šance neuspěl také Hossa. Hned v úvodu závěrečné části ujížděl defenzivě hostů Alexandr Radulov, ale puk stihl hvězdě CSKA čistě vypíchnout Klepiš. Ve 47. minutě při Řepíkově trestu ale slavný klub z ruské metropole znovu získal náskok. Kvaša zády k brance dorážel, trefil brusle Oystricka, od kterých se puk dostal do odkryté branky. Vzápětí Pöpperle chytil další únik Alexandra Radulova.

Lev doplatil na přesilovky. Je to silná stránka CSKA, ví kouč Sýkora

Českému klubu nejdříve nepomohlo ke smazání ztráty ani Kvašovo vyloučení, ale v 57. minutě využil díry v defenzivě domácích Řepík, který při úniku prostřelil Staňu. Jelikož vzápětí Lev neinkasoval při Hossově trestu, dospěl duel do prodloužení. Oba gólmani v úvodu nastavení řešili několik střeleckých pokusů a v polovině první nastavené dvacetiminutovky Lev odolal tlaku soupeře při vyloučení Lepistöho. Potom mohl rozhodnout tečující a dorážející Řepík.

V další přesilovce, kdy pykal Oystrick, už nabil Alexandr Radulov Rylovovi, jenž přesnou ranou zařídil první výhru favorita. "Po takto prohraném zápase se nemluví lehko. Myslím si, že jsme ve hře pět na pět důstojným soupeřem CSKA, ale zápas se rozhodl v přesilovkách. Domácí vstřelil všechny góly v přesilovkách a my jsme udělali hodně chyb v tom, že jsme CSKA ty početní výhody nabídli," řekl po utkání trenér Lva Václav Sýkora.

"Celkem bylo v zápase šest našich oslabení a z toho dvě v prodloužení. Přesilovky jsou silná stránka CSKA," doplnil Sýkora na adresu soka, který byl v základní části v úspěšnosti využití 24,6 procenta druhý v celé KHL. "Musíme se připravit zítra na další zápas a doufám, že ho sehrajeme dobře," doplnil Sýkora. Kouč CSKA Vjačeslav Bucajev ocenil výkon Lva. "Hraje opravdu dobrý hokej a nebylo to lehké utkání. Museli jsme se o výsledek poprat a věřím, že nám výhra pomůže do druhého duelu," prohlásil Bucajev.

Další osmifinále play off Kontinentální hokejové ligy

Západní konference - 1. zápasy
Jaroslavl - Čerepovec 1:2
Dynamo Moskva - Slovan Bratislava 5:1 (Petružálek 2+1, Kvapil 0+2 - Vondrka 1+0)
Petrohrad - Atlant Mytišči 1:0 v prodl. (Průcha 0+1)