Lev prohrál v Doněcku nájezdy, v play off narazí na CSKA Moskva

19:30aktualizováno  22:24
DONĚCK (Ukrajina) - Lva Praha po předchozí sérii pěti vítězství prohráli ve svém posledním utkání základní části Kontinentální ligy na ledě Donbassu Doněck 1:2 po samostatných nájezdech. Pražané v utkání vedli, ale nájezdy rozhodl domácí forvard Tuomas Kiiskinen. Výsledek rozhodl o tom, že prvním soupeřem Pražanů v play off bude CSKA Moskva. Osmifinálová série začne ve středu.

Lev Praha - Čeljabinsk. Brankář Lva Tomáš Pöpperle inkasuje první gól. Přihlíží Ondřej Němec foto: ČTK

Doněck - Lev Praha 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 50. Dadonov (Puistola), rozhodující nájezd Kiiskinen - 35. Niživijs (Surový, Cipulis). Rozhodčí: Bulanov, Ravodin - Zacharenkov, Šeljanin (všichni Rus.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 3877.
Doněck: Holt - Wilson, Podhradský, Bartulis, Puistola, Pereťagin, Kolář - Nedorost, Kiiskinen, Dadonov - Kagarlickij, Kašpar, Robitaille - Kočetkov, Wirtanen, Varlamov - Pettersson, Šalimov, Matoušek. Trenér: Július Šupler.
Lev Praha: Pöpperle - Nakládal, Lepistö, Němec, Mikúš, Krejčík, Porseland - T. Rachůnek, Novotný, Danielssson - Birner, Vrána, Řepík - Cipulis, Surový, Niživijs - Sekáč, Karamnov, Cingel. Trenér: Václav Sýkora.

Ukrajinskému celku sice v průběhu programu závěrečného hracího dne nahrála v boji o poslední postupovou příčku do play off domácí prohra Minsku s Ufou, ale jasná výhra Mytišči nad Novokuzněckem (5:0) rozhodla již před úvodním buly o tom, že si o Gagarinův pohár nezahraje. Naopak Pražané, kteří si již postup do play off s předstihem zajistili, před sebou jednu nezodpovězenou otázku měli - zda bude jejich osmifinálovým soupeřem CSKA, nebo Dynamo Moskva.

Vše navíc nechala otevřené porážka bratislavského Slovanu v Rize. V úvodní šanci zápasu se ocitl Danielsson, byl ale faulovaný Wilsonem. Následnou přesilovku však Pražané nezužitkovali. Faulem skončila i první vážnější hrozba ze strany Donbassu, při vyloučení Karamnova pálil Kašpar, ale jeho krajan Štěpánek v brance Lva skvěle zakročil. Vzápětí vychytal i Kiiskinena, na druhé straně orazítkoval Novotný tyč. Ještě před přestávkou se povedenou individuální akcí blýskl Sekáč, jehož připravil o gólovou radost až brankář Holt.

Na řadu přišla ještě přesilovka Lva, v níž se dostal do sólového úniku Kočetkov, tváří v tvář proti Štěpánkovi recept na hostujícího gólmana nenašel. Ve druhé části se nejprve opět vytáhl Štěpánek proti Podhradskému a chvilku na to i proti Nedorostovi s Wilsonem, ale když na druhé straně Niživijs propálil z mezikruží Holta, šel ve 35. minutě do vedení Lev. Vzápětí mohl vyrovnat Dadonov, jenže poslední slovo měl znovu Štěpánek.

Proti stejnému hráči uspěl Štěpánek znovu ve 45. minutě, domácí forvard však dokázal ve vzájemném minisouboji obou hráčů přece jen uspět. Po Kolářově faulu ve 49. minutě hrál Lev přesilovku, jenže Dadonov umístil Puistolovu přihrávku za Štěpánkova záda a vyrovnal. Oba celky měly poté ještě několik slibných šancí rozhodnout v základní hrací době, ale nestalo se tak ani v prodloužení. Nájezdy zahájil úspěšně Kiiskinen, nikdo z hostující trojice ve složení Danielsson, Birner a Řepík na jeho trefu nedokázal odpovědět.

Sýkora dal šanci méně vytíženým hráčům

Program zápasů Lva Praha v 1. kole play off

Středa 20. února - 1. zápas: CSKA Moskva - Lev Praha.
Čtvrtek 21. února - 2. zápas: CSKA Moskva - Lev Praha.
Neděle 24. února - 3. zápas: 17:00 Lev Praha - CSKA Moskva.
Pondělí 25. února - 4. zápas: 19:00 Lev Praha CSKA Moskva.
Čtvrtek 28. února - případný 5. zápas: CSKA Moskva - Lev Praha.
Sobota 2. března - případný 6. zápas: 17:00 Lev Praha - CSKA Moskva.
Pondělí 4. března - případný 7. zápas: CSKA Moskva - Lev Praha.

Kouč Lva Václav Sýkora po utkání přiznal, že s ohledem na jistotu postupu už jeho svěřenci nehráli pod takovým tlakem, navíc byl tým v trochu pozměněné sestavě, aby někteří z nich mohli doléčit zdravotní problémy. "Více času na ledě dostali kluci, kteří ho neměli předtím. Hráli jsme na šest obránců, ale nakonec končili na pět, protože Sami Lepistö nedohrál kvůli zranění," vysvětlil Sýkora, podle něhož by však finský bek měl být na první zápas play off v pořádku.

"Zápas byl hraný ve svižném tempu a byly tam pěkné akce, ale bylo rovněž vidět, že tam je určitá uvolněnost, někdy až příliš, z čehož vyplývalo nezodpovědné řešení některých situací a na obou stranách bylo dost brankových příležitostí. Oba gólmani chytali výborně, proto padlo tak málo gólů," doplnil při hodnocení zápasu Sýkora. Mezi tyčemi se zaskvěl Jakub Štěpánek, přestože poměrně dlouhou dobu nechytal a začátek prý nebyl úplně podle jeho představ. "Naštěstí neměli žádnou extra velkou šanci, tak jsem měl čas se trochu rozkoukat a od druhé třetiny už to bylo dobré," řekl Štěpánek.

V nájezdech čelil i Lukáši Kašparovi. "Věděl jsem, že mi bude chtít dát 'housle', a celý zápas na mě pokřikoval. Už v nároďáku se mi vždycky smál, když mi je někdy náhodou dal," vysvětlil Štěpánek, proč riskl netradiční zákrok. "Když pak šel do bekhendu, byl jsem si jistý, že to chytím, ale ještě to nějak přeskočilo a on to dal do tyčky, takže v tom byl i kus štěstí," přiznal Štěpánek.

Viťaz Čechov - Kazaň 2:3
Dinamo Minsk - Ufa 2:3 (za hosty Blaťák 1+0)

14. Dinamo Riga 52 13 4 4 31 109:151 51

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off. Na prvních dvou místech jsou vedoucí týmy divizí.