Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Hokejoví exoti. Japonci, Australan, teď zkusí v Česku prorazit Maďar

Sport

  8:30
PRAHA - Jsou to tak trochu "ledoví Mirečkové". Hráči z hokejově exotických zemí, kteří se vydali do Česka. Jejich dlouhý seznam od nové extraligové sezony rozšíří slávistický útočník János Vas. Třicetiletý Maďar v klubu uspěl na testech a podepsal roční smlouvu. Jaké jsou příběhy zajímavých cizinců na českých kluzištích?

Chris Stewart a Wayne Simmonds foto: ČTK

Kanaďan v Gottwaldově

Po listopadu 1989 se do země osvobozené od komunistické vlády začalo dovážet různé zboží. Ze západu dorazil také první zahraniční hokejista. Jmenoval se Alan Alfred John Leggett a byl rovnou z Kanady, už byl draftován Bostonem. Určitě se také dal považovat za "exota".

Obránce Legget do svých 26 let nehrál jinde než v zámoří a najednou se objevil ve Zlíně, které ještě v roce 1990 neslo název Gottwaldov. "Město je hezké, zelené a mladé. Musím říct, že z toho mám velice pěkné pocity," vyprávěl Kanaďan. Nakonec odehrál 43 zápasů, v nichž vstřelil tři góly a na čtyři přihrál. "Československo jsem si úplně zamiloval," loučil se po sezoně. "Mnoho jsem u vás poznal a zažil. Nikdy na to nezapomenu." Nejraději prý měl zápasy proti jihlavské Dukle, proti níž zaznamenal premiérovou trefu.

Legget byl průkopníkem, postupně k nám proudil hokejový import z různých států, některé byly tradiční, ale objevili učni ze zemí, kde toho o ledovém sportu dřív moc nevěděli.  

Kladenská kolonie Japonců

V sezoně 1993/94 nastoupil k 19 zápasům za Kladno japonský útočník Hirojuki Murakami, potkal se tehdy třeba s legendární dvojicí Patera, Procházka. V kabině byl oblíbený a podle postavy z filmových Básníků mu říkali Mirečku.

Japonský hokejista Junji Sakata v dresu Plzně.

Japonský hokejista Akifumi Okuyama s Jaromírem Jágrem.

Po Murakamim se o čtyři roky později v kladenském dresu mihl také Masanori Kon a létě 2003 zkoušel klub další dva Japonce - Akifumiho Okujamu a Takešiho Saita. Oba vzpomínali na Murakamiho. "Když se Hiro vrátil zpět, tak se snažil předávat evropskou kulturu. Včetně různých legrácek, které pochytil," smáli se. Angažmá sice nezískali, ale zůstal jim zážitek v podobě exhibičního duelu proti hvězdnému týmu Jaromíra Jágra.

Třetím extraligovým Japoncem se stal až Junji Sakata, který hrál za Plzeň. Sakata začínal jako rychlobruslař a k hokeji ho přemluvil kamarád. Také jemu se střet kultur zamlouval. "Karlův Most, Pražský hrad, nejlepší pivo a dobrá atmosféra," vyprávěl lámanou češtinou.

Prokletí norských gólmanů

Tou dobou už se v extralize prosadilo mnoho cizinců. Jistě si vybavíte jména jako Alexej Jaškin (Rusko), Normunds Sejejs (Lotyšsko), Jan Benda (Německo) či Tomaž Razingar (Slovinsko). Ale co třeba Egidijus Bauba? Litevský útočník v sezoně 1995/96 dal v Opavě za 15 zápasů dva góly a měl dvě asistence. Další dva roky ještě působil v nižších soutěžích a pak z Česka odešel. Legendární Litevec ve 37 letech pořád aktivně hraje, z Velké Británie se přesunul do norské druhé ligy.

Tomaž Razingar.

Alexej Jaškin.

Normunds Sejejs v roli manažera Lva Praha.

Jan Benda (vpravo) v dresu Plzně.

Ze severské země pochází další vzácný extraligový exponát. V roce 1996 koupila Sparta brankáře Roberta Schistada s velkou slávou. Ivo Čapek musel uvolnit norské posile místo. "Klub se mnou přestal počítat a v podstatě rozhodl za mě. Neměl jsem na vybranou a šel hostovat do Jihlavy," řekl.

Jenže norský reprezentant Schistad neuspěl, ve sparťanské brance ho ke konci sezony čím dál častěji střídal talentovaný Adam Svoboda a rodák z ontarijského Winghamu tak odešel do německé DEL. Ještě hůř dopadl Halvor Hastad-Evjen, který za Znojmo chytal v ročníku 2005/06 pouze ve dvou zápasech.

Francouzští bratři v jednom triku

Naopak dobrý pokus se udál před šesti lety, kdy Vítkovice představily útočníka Yoricka Treilleho. Fracouz se postupně vypracoval mezi extraligové hvězdy a ve Spartě se pak potkal s mladším bratrem Sachou. "Hokej má v Čechách obrovskou historii. Právě Češi jsou jedni z nejlepších na světě. Se Sachou si uvědomujeme, co znamená oblékat dres Sparty," tvrdil Yorick.

Sparťané se radují z branky. Uprostřed je Yorick Treille.

Nathan Walker v dresu Vítkovic.

V ostravském klubu okusil poprvé extraligu i Nathan Walker. Letos se stal první Australanem, který prošel draftem NHL. "Přesun do Česka mi pomohl v hokejovém vývoji," děkoval na dálku Vítkovicím. Dvacetiletý útočník se teď snaží prosadit do kádru Washingtonu.

VÍCE O NATHANU WALKEROVI

Draftován byl také slávista Vas, v roce 2002 si ho vybral Dallas. Maďarský útočník hrál však pouze na farmě, po dvou letech ve francouzské lize se už brzo ukáže českým fanouškům. "Jsem ofenzivní centr, ale umím i bránit. Trenér mě může využít kdekoliv, vždy chci týmu dodat energii," charakterizoval Vas sám sebe. "Hokej miluju, je to nejlepší sport!"

Jak dopadne maďarský "Otík" v Praze?

Extraligu si zahrál také černoch

Jeden milník v "cizinecké" historii extraligy připadá na říjen 2012. Liberec při výluce NHL získal Wayna Simmondse z Philadelphie, který se tak stal první hráčem tmavé pleti v české nejvyšší soutěži. "Když jsem začínal s hokejem, tak nehrál skoro žádný Afroameričan. Je pěkné teď sledovat, jak jich vyrůstá víc a víc," pochvaloval si kanadský útočník. Potíže nečekal. Ale přišly.

Chomutovští fanoušci na Simmondse pokřikovali, že je opice a hučeli. Klub se za jejich chování omluvil a soud jim poté zakázal na rok vstup na stadion.

Simmonds údajně i kvůli rasistickým urážkám z Liberce s krajanem Chrisem Stewartem po šesti odehraných zápasech náhle utekl. Vrátil se do Kanady a čekal na start zámořské soutěže.

Tomáš Rachůnek ze Sparty (vlevo) a Wayne Simmonds z Liberce

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...