Senzační triumf. Hokejoví junioři porazili Rusy 4:1 a vyzvou Slováky

7:48aktualizováno  12:09
TORONTO - Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa hráčů do 20 let ve svém posledním utkání základní skupiny B v Torontu Rusko 4:1, odvrátili hrozbu bojů o udržení a dál mohou snít svůj medailový sen. Svěřenci kouče Miroslava Přerosta skončili druzí ve skupině a v pátečním čtvrtfinále se od 23:00 (SEČ) utkají v Montrealu se Slovenskem.

Jan Ščotka při zásahu proti Ivanu Barbašjovi během druhé třetiny zápasu foto: AP Photo/The Canadian Press, Frank GunnČTK

Dvěma góly se pod první výhru českých mladíků na turnaji v základní hrací době podepsal útočník Patrik Zdráhal, tři asistence si připsal nejproduktivnější hráč týmu David Pastrňák.

Poté, co Švýcaři neuspěli proti Švédům (1:5), šel Přerostův výběr do utkání s vědomím, že k zajištění postupu do play off mu nestačí sbornou udolat, ale potřebuje z tohoto souboje i plný tříbodový zisk, pokud nechce zaměnit medailové ambice za bitvu v sérii o udržení mezi elitou.

Ruský gólman pod palbou

Mezi tyčemi dostal před Vaněčkem vůbec poprvé na turnaji přednost Svoboda a v první třetině příliš práce neměl. „Lhal bych, kdybych řekl, že u nás před zápasem nebyla nervozita. Už když jsme ale přijeli do arény, bylo cítit, jak moc chceme vyhrát. Chtěl jsem chytat a moc jsem se těšil,“ uvedl gólman Miroslav Svoboda.

Rusové hráli vlažně, jako kdyby ani nijak netoužili po druhé příčce, díky níž by se ve čtvrtfinále vyhnuli favorizovaným zámořským celkům. I proto si Svoboda připsal jen tři zákroky, zatímco jeho protějšek Šestjorkin čelil 12 střelám.

Závar před brankou Ruska
Patrik Zdráhal (vpravo) oslavuje branku. Dominik Mašín je uprostřed, vpravo Jan...
Miroslav Svoboda chytá nájezd Ivana Barbashyova.
Patrik Zdráhal oslavuje branku

A jedna skončila za jeho zády, když na začátku 12. minuty skvěle našel Pastrňák od zadního hrazení Zdráhala, jenž se v koncovce nemýlil. Ještě o mnoho veseleji bylo na české střídačce ve 25. minutě, kdy se trefil Zacha z mezikruží pod horní tyč a zvýšil na 2:0.

Tento okamžik už sbornou přece jen vybudil k větší aktivitě a po polovině základní hrací doby musel zatáhnout za záchrannou brzdu Ščotka. Trestné střílení Barbašjova však Svoboda vykryl pravým betonem a svůj zákrok řádně oslavil.

Na začátku 36. minuty přišlo první vyloučení duelu a Pastrňák musel zpytovat svědomí. Rusové se dostali dva před samotného Svobodu a poté, co si s ním pohráli, si snadno do prázdné branky spravil chuť Barbašjov a snížil. Blízko vyrovnání byl Mamin, jenže Svoboda byl proti.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě:

Skupina B (Toronto):

ČR - Rusko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Zdráhal (Pastrňák, Košťálek), 25. Zacha (Pastrňák, Košťálek), 43. Zdráhal (Pastrňák, Mašín), 60. O. Kaše (Vrána, Kämpf) - 36. Barbašjov (Lešenko). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Wehrli (Švýc.) - Browne (Kan.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 12.566.

Sestava Česka: Svoboda - Klok, Němeček, Štencel, Mašín, Košťálek, Ščotka, Baránek - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal - Mandát, Zacha, D. Kubalík - Gorčík, Marek Růžička, Voženílek. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.

Poté, co zkraje třetího dějství zazvonila na obou stranách tyč, uklidnil na konci 43. minuty svůj tým Zdráhal, když s přehledem zakončil samostatný únik. „Je to zřejmě mé nejlepší utkání kariéry. David Pastrňák mě dvakrát skvěle našel a mně se povedlo skórovat. I když musím říct, že jsem měl i trochu štěstí,“ připustil Zdráhal.

Rusové pak i s přispěním dvou přesilovek tlačili, Svoboda byl ale bezchybný. Když pak sborná sáhla v závěru k power play, zacvičil si se soupeři mazácky Ondřej Kaše a definitivně rozhodl.

„Byl to výkon, který jsme tu chtěli předvádět celý turnaj. Myslím, že klíčový byl už duel proti Dánsku, který se nevyvíjel dobře a díky morálce jsme jej dokázali otočit. Už tam byl základ. Hráči pochopili, že přesně tady vede cesta. Poctivá a týmová práce, to jsou klíče k úspěchu,“ prohlásil kouč vítězného týmu Miroslav Přerost.

V cestě do semifinále nyní stojí Slovensko, papírově nejhratelnější sok z postupujícího kvarteta protější skupiny A, která hrála v Montrealu. „Ale podcenění není na místě. To, že je zde každý soupeř silný, jsme si vyzkoušeli už proti Dánům. Musíme odvést stoprocentní výkon, ať stojíme proti komukoliv,“ varoval Zdráhal.